Přeskočit na obsah

Pyžmovka koňská, svatý grál mezi ptáky, má mláďata

  • od
Káčata pyžmovka koňská

Foto: Káčata pyžmovka koňská, zdroj: Helena Hubáčková, Safari park

V odchovném boxu Tropických bažin Safari Parku Dvůr Králové zdárně roste trojice mladých pižmovek konžských. Mimořádně vzácné kachny ze západní Afriky do nedávné minulosti nezvládly zahrady udržet při životě. Z Česka se postupně stala světová bašta chovu. Safari park se nyní raduje z prvních mláďat odchovaných pod rodiči.

Africká kachna v Česku

Vysoké pískání kachňat doprovázené štěkavými výhružkami samice se ozývá z boxu v zázemí Tropických bažin, kdykoli se v okolí objeví nezvaný host. Patří skupince pižmovek konžských, kde právě zdárně rostou tři velmi vzácná mláďata. „Jde o přírůstky, které jsou pro nás velmi důležité. Cesta k takovému úspěchu trvala asi čtyři roky a byla velmi složitá. Museli jsme mimo jiné dovézt ptáky z USA,“ upozorňuje zoolog Michal Podhrázský.

V slámě se pižmovky ukrývají, zahřívají a hledají potravu z misek. Jsou všežravé. „Kachňata se rozrkmují drobnými cvrčky a pak pod vedením rodičů přejdou na naši míchanici pro vrubozobé,“ doplňuje zoolog. Až trochu povyrostou, přestěhují se pižmovky do Velké průchozí voliéry.

Zoolog Michal Podhrázský velmi usiloval o získání tohoto ikonického a velmi vzácně chovaného druhu pro Safari Park Dvůr Králové. Povedlo se mu to v roce 2019. „O tento druh jsme velmi stáli, protože je velmi zajímavý, jeho stavy klesají na v přírodě se o něm stále mnoho neví. Mezi zoologickými zahradami jde navíc o jeden z pomyslných svatých grálů,“ doplňuje. Do Dvora Králové nejprve dorazili ptáci z Holandska, následovaní později ještě jedinci z USA, pražské zoo a ze Zoo Ostrava.

V Safari parku se daří

Po letech přesunů, změn krmné dávky a dalších úprav přišel letos průlom. „Pozdě na jaře se z vajíčka v líhni povedlo odchovat jedno mládě. Pod rodiči ale stále docházelo k odumírání zárodků ve vejci. To se změnilo až nyní, v polovině srpna se zcela přirozeně pod rodiči vylíhla tři ptáčata. Je to poprvé v historii safari parku,“ upozorňuje Michal Podhrázský. Přírůstek je pozoruhodný i v mezinárodním kontextu: dnes chová pižmovky konžské (někdy označované i jako kachny Hartlaubovy) pouze deset zoologických zahrad sdružených v mezinárodní databázi ZIMS. Za poslední rok se množily pouze v jediné další.

Česko je díky systematické spolupráci zoologů světovou baštou pižmovek konžských. Chovají se ještě v Ostravě, Plzni a Praze, která byla první, jíž se v ČR a na Slovensku povedlo tento druh rozmnožit.

V přírodě je situace pižmovek konžských složitá. Není považována za kriticky ohroženou, ovšem její stavy jsou nejasné – jediná zjevná věc je, že počty klesají. Mnoho není známo ani o její biologii. V zoologických zahradách je to raritní druh, který donedávna zoologické zahrady nedokázaly ani udržet při životě.

Dospělé pižmovky konžské jsou k vidění ve Velké průchozí voliéře, odrůstající mládě mohou zájemci sledovat v odchovně Ptačího světa.

Safari park v chovu náročných druhů vrubozobých vyniká. Pravidelných úspěchů dosahuje například v chovu kriticky ohrožených čírek černoskvrnných, v chovu pižmovek ostruhatých nemá konkurenci. Také v letošním roce vyvedli dospělí mladé, kteří se v budoucnu přesunou do jiných zoologických zahrad. Na dvorských úspěších staví celý evropský chov.

Pižmovka koňská

Pižmovka konžská (Pteronetta hartlaubii) je elegantně zbarvená kachna z oblasti západní Afriky. Na velkém areálu vytváří dva poddruhy. Hnízdí v dutinách, také v safari parku mají rodiče k dispozici hnízdní budku, v které mladé vyvádějí. Po vylíhnutí musejí mláďata „na svět“ vyskočit z velké výšky a následovat rodiče na cestě za potravou. Na rozdíl od známých českých kachen divokých se nevyznačuje pohlavním dichromatismem, samci a samice vypadají velmi podobně.

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *