Žil před více než dvěma tisíci lety, a přece má stále co říct i dnes. Jeho filosofie hlásá střídmost. Právě ze Sókrata vychází kynismus jako filosofie střídmosti, ale i moderní minimalismus jako jeden z nejvýraznějších trendů dneška. Sókratés je vzorem tzv. helénských ctností. Zakládal na morálních hodnotách a pravdomluvnosti. Nezanechal však žádné písemné dílo, takže se můžeme jen dohadovat, jaká pravda byla vyřčena skutečně z úst Sókrata a jaká náleží ústům jeho četných následovníků.
FOTOGALERIE: Citáty pro lepší den
Sokratovský problém
Sókratés, 469(470) – 399 př. n. l., rodák z Athén, je jedním z nejvýznamnějších filosofů a myslitelů lidské historie, a to i přesto, že po sobě nezanechal žádné písemné záznamy. V tom je tzv. sokratovský problém. Většina toho, co o Sókratovi víme, pochází z díla jeho žáků, zejména Xenofóna nebo Platóna.
Xenofón i Platón popisují systematicky vedený dialog jako hlavní sokratovskou metodu poznání a způsob hledání pravdy. Platón sám tvrdil, že jen jen tlumočníkem myšlenek svého učitele, ačkoliv je dále rozvinul. Xenofón v díle Vzpomínky na Sókrata filosofa staví do role praktického muže, který si umí poradit v každé životní situaci. Jako inspirace pro život slouží i Sokratovy citáty.
Sókratés: Citáty
- Vím, že nic nevím.
- Kdo chce hýbat světem, ať nejprve hýbe sám sebou.
- Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.
- Není nemoc milovat, ale nemilovat.
- Nežijeme, abychom jedli, ale jíme, abychom žili.
- Lidský život není nic jiného, než řetěz zmeškaných příležitostí.
- Na světě je tolik věcí, které nepotřebuji!
- Poznání je neskonale cennější než všechny požitky světa.
- Existuje jen jedno dobro, a to je vědění. Existuje jen jedno zlo, a to je nevědomost.
- Radost musíme čerpat ne z jiných, ale ze sebe.
- Ten, kdo ví, co je správné, také správně činí.
- Nyní je čas – pro mě, abych zemřel, a pro vás, abyste žili. Pouze Bůh ví, kdo z nás je na tom lépe.
Sókratés, starořecký filosof, 470 – 399 př. n. l.
Co je štěstí?
Sókratés je označován za prvního filosofa, který se zabýval otázkou, co je štěstí. Pátral po tom, z čeho pocity štěstí vychází a snažil se o definování základních životních hodnot. Ctnost a mravnost jsou dle filosofa podmíněné věděním, které je zdrojem síly k tomu, aby člověk dělal to, co je dobré. Jak říká citát: „Ten, kdo ví, co je správné, také správně činí.“
K rozpoznání toho, co je správné, a co ne, pomáhá člověku jeho vnitřní hlas. Sókratés ho vnímá jako hlas boha, který nazval „daimonión“.
„Ať děti mých nepřátel žijí v přepychu.“
Antisthenés, starořecký filosof, 445 – 365 př. n. l.
„Vím, že nic nevím.“
I Sókratés, který vyzdvihoval pravdomluvnost, však o pravdě pochyboval. Právě pochybnosti měly být zdrojem poznání, které začíná v přijetí toho, že člověk nic neví. „Vím, že nic nevím.“ I v tom je minimalistická skromnost. Sókratés je ztělesněním skromnosti a také moudrosti, která je podmíněna právě tím, že člověk přijme vlastní nevědomost. Současně vybízí v akci, např. citátem:
„Kdo chce hýbat světem, ať nejprve pohne sám sebou.“
Foto: Sókratés, zdroj: Pixabay.com
Sókratés: Citáty plné moudrosti
O článku, zdroje a další informace
Sókratés: Citáty plné moudrosti
Žil před více než dvěma tisíci lety, a přece má stále co říct i dnes. Jeho citáty jsou stále živé. Sókratés je vzorem tzv. helénských ctností. Zakládal na morálních hodnotách a pravdomluvnosti. Jeho filosofie hlásá střídmost. Právě ze Sókrata vychází kynismus jako filosofie střídmosti, ale i moderní minimalismus.
Internet: Internet Encyclopedia of Philosophy: Sókratés; Antika.avonet.cz: Malé Sokratovské školy, Antickýsvět.cz; Citáty.net
Literatura
- Hlavinka, P.: Dějiny filosofie. Praha: Triton, 2022. ISBN: 978-80-7684-013-3
- Hadot, P.: Co je antická filosofie. Praha: Vyšehrad, 2017. ISBN: 978-80-7429-680-2
- Paprotny, T.: Stručné dějiny antické filosofie. Praha: Portál, 2005. ISBN: 80-7178-900-3
Rady pro radost
V zajetí mamonu, uzavřeni ve svých krabičkách konzumu, zmateni ve světě virtuálním, unaveni z neustálých začátků a konců, se toužíme vzdát své touhy, touhy po výhře. Už se těch krysích závodů nechceme ani účastnit. Jde to vůbec?
Jde to! Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, třeba jako kočky. Právě kočky, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací, nabízejí rady pro radost. Jako lidstvo máme k dispozici tisícileté poznání filosofie, které spolehlivě překonává každodennost a nabízí hlubokou moudrost.
„Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.“ (Sókratés)
A jsou tu také tradice, osvědčená moudrost našich předků přetavená v méně běžné i běžné rituály, nezřídka v doprovodu magie, vždy založené na přírodních zákonitostech.
Zaměřte se na to podstatné, vpusťte do života minimalismus a naopak opusťte to, co vás zatěžuje. Přijměte věci, tak jak jsou. Neměňte co, co nemůžete změnit. Vezměte život do vlastních rukou. Soustřeďte se na přítomnost, na dobro a dobré zprávy. Jsou tu!