Přeskočit na obsah

Bílá sobota přináší růžový úplněk. Na co se připravit?

Úplněk v dubnu se označuje také jako růžový. Toto označení nepochází z astronomie, Měsíc v úplňku září stejně stříbřitě jako jindy. Poetický název získal podle toho, co se právě děje v přírodě. Proto se mu také říká rašící úplněk, úplněk rašící trávy či úplněk pučících rostlin. Růžový úplněk odkazuje na růžové kvítky, které v tuto dobu vykvétají.

FOTOGALERIE: Nejzajímavější úplňky 2022

Růžový Měsíc na Velikonoce

Ačkoliv se hovoří o indiánské tradici, růžový úplněk zmiňují staré ročenky amerických farmářů. Farmáři si v dubnu všímali záplavy květů plaménky šídlovité, která kvete nejčastěji v odstínech růžové. V roce 2022 vychází růžový úplněk na 16. dubna, na Bílou sobotu. Jde o předposlední den pašijového týdne, kdy si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista.

Po škaredé středě, Zeleném čtvrtku a Velkém pátku přichází Bílá sobota jako den ticha, očekávání a naděje. Barvou naděje, čistoty a nového života je právě bílá. Zatímco celý den se nekonají žádné liturgické obřady, v předvečer Kristova zmrtvýchvstání na nedělní Boží hod velikonoční, bývali dříve přijímáni noví křtěnci s bílými rouchy. I tak se vysvětluje název Bílá sobota. Pojí se také se světlem, které letos ještě násobí svit měsíce v úplňku. Velikonoce jsou však také svátky jara a mají souvislost i s pohanskými zvyky. Pohané v tento svátek využívali sílu ohně, letos den posiluje energie zářícího Měsíce.

Úplněk ve znamení harmonie

Astrologie dubnový úplněk přiřazuje ke znamení vah…

Slunce se nachází ve znamení Berana, jeho mocná až agresivní energie je vyvážena klidnou energií znamení Váh. Jako každý úplněk nás tak čeká určitě napětí, tentokrát by však měly vlastnosti dvou protichůdných znamení vyústit v harmonii. Ta náleží i k planetě Venuši, planetě spojené se znamením Vah. S vahami a Venuší také vyvstane do popředí téma vztahů. S úplňkem nastane čas usmíření, které letos skvěle zapadá do myšlenky Velikonoc. I v tom je harmonie.

Růžový úplněk

Foto: Růžový úplněk, zdroj: Pixabay.com

Bílá sobota přináší růžový úplněk. Na co se připravit?

O článku, zdroje a další informace

Bílá sobota přináší růžový úplněk. Na co se připravit?

, ,

Úplněk v dubnu se označuje jako růžový. Označení nepochází z astronomie, Měsíc v úplňku září stejně stříbřitě jako jindy. Poetický název získal podle toho, co se právě děje v přírodě. Proto se mu také říká úplněk rašící trávy. Růžový úplněk odkazuje na růžové kvítky, které v tuto dobu vykvétají.

Internet: Astro.cz, iPrima.cz, Almanac.com, ukocouradoma.cz, Rozhlas.cz

Literatura

  1. Boland, Y. Magický měsíc: Jak pracovat s magií lunárních cyklů. Praha: Anag, 2019. ISBN: 978-80-7554-197-0
  2. Průvodce noční oblohou. Praha: Mladá fronta, 2007. ISBN: 978-80-204-1626-1
  3. Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *