Přeskočit na obsah

Není modrá jako modrá. (Po)znáte i tyto modré kočky? Která je která?

Když se řekne modrá kočka, většina lidí si vybaví britskou modrou. Ovšem modrá kočka může mít původ také ve Francii (kartouzská kočka), v Rusku (ruská modrá kočka) nebo USA (nebelung, korat). Která je která?

Poznáte modrou kočku na obrázku?

#1. O jaké kočičí plemeno jde?

Ano, tohle je skutečně britská kočka.

#2. O jaké kočičí plemeno jde?

Tohle je nebelung, dlouhosrstá modrá kočka z USA.

Finish

Results

Povedlo se! Poznáte i další modré kočky?

Zkusíte další test?

Ne, s kočkami je to složitější, než se zdá. Správné odpovědi jsou vyznačeny výše. Třeba to vyjde v dalším testu? Jdete do toho?

Zkusíte další test?

Kde se vzala modrá kočka?

Údajně se potulovala ve Francii, kde také později vzniklo plemeno kartouzská kočka (Chartreux), v minulosti spojované s britskými kočkami. Ke spojení plemen britská modrá a kartouzská kočka došlo v roce 1970. Kočky zdecimovala válka, a tak se v Evropě modré kočky křížily mezi sebou. Až v roce 1977 došlo k rozdělení plemen a jejich křížení se stalo nežádoucí.

Britská kočka

Foto: Britská kočka, zdroj: Pixabay.com

Modré kočky však měly lovit myšky i v mrazivém sibiřském přístavu Archangelsk. Právě odtud také původně pochází plemeno ruská modrá kočka, někdy nazývaná také kočka archangelská. Pro svoji krásu se dostala až do dvůr ruských carů.

Pro nádherný vzhled je oceňována i modrá kočka původem z Thajska, provincie Korat, kde je považována za symbol štěstí. Jako moderní plemeno však s využitím původních thajských koček však korat vzniklo v USA, stejně jako nebelung, další modrá kočka, ovšem s dlouhou srstí.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Není modrá jako modrá. (Po)znáte i tyto modré kočky?

,

Když se řekne modrá kočka, většina lidí si vybaví britskou modrou. Ovšem modrá kočka může mít původ také ve Francii (kartouzská kočka), v Rusku (ruská modrá kočka) nebo USA (nebelung, korat). Která je která?

Internet: Zoohit.cz, Blue-Alchemist.czAbíčko.cziReceptář.cz,  iDnes.cz, Fancy-Diamonds.cz, Basepaws.com, WebMD.com, MonacoCattery.com, Purina.co.uk, DailyPaws.com, RoyalCanin.com

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…