Nebezpečí slunečních bouří je stále stejné. Katastrofa, jakou lidstvo zažilo naposledy před více než 150 lety (v roce 1859), je pořád stejně reálná. Elektrická a komunikační struktura je ovšem v současnosti natolik pokročilá, že by silná sluneční bouře na Zemi mohla způsobit nedozírnou katastrofu. To je také jeden z důvodů, proč Slunce bedlivě sledujeme. Doposud jsme však důsledky slunečních bouří na Zemi předvídali jen těžko. To se nyní mění. Máme 30 minut.

Ilustrační foto: Slunce umožňuje život na Zemi, ale také ho může zničit. Zdroj: Pixabay.com
Co se děje na Slunci?
Družice SOHI, ale také satelity ACE, Wind, IMP-8 nebo Geotail neustále na Zemi posílají data o tom, co se děje na Slunci. Jenže nestačí pouze o sluneční bouři vědět. Je potřeba předvídat, jaký bude mít dopad na Zemi a kam zasáhne. A právě s tím nově agentuře NASA pomáhají modely AI. Díky umělé inteligenci se podařilo vybudovat systém včasného varování zvaný DAGGER. Ten by měl lidstvo o potenciálně zničující sluneční bouři informovat s předstihem 30 minut.
Nejvyšší čas zaměřit se na Slunce
Přes pokročilé technologie máme čas připravit se na katastrofu zejména proto, že světlo, tedy i šíření rádiového signálu směřuje k Zemi rychleji než sluneční materiál vyvržený ze Slunce při sluneční bouři. Varovný systém DAGGER díky prediktivním algoritmům využívajících AI zkracuje čas vyhodnocení závažnosti a směru sluneční bouře na méně než vteřinu, alespoň dle vědců pod vedením Vishala Upendrana z Meziuniverzitního centra pro astronomii a astrofyziku (IUCAA) v Indii. Systém předpovídá možné důsledky sluneční bouře každou minutu a lokálně, takže umožňuje přesnou reakci na potenciální nebezpečí./1/
Nyní jsou tedy na řadě energetické a komunikační organizace, které by systém DAGGER měly integrovat do svých systémů. Je nejvyšší čas, v roce 2025 Slunce dosáhne vrcholu svého jedenáctiletého slunečního cyklu.
O ČLÁNKU: Máme 30 minut: Varování před katastrofickou sluneční bouří zdokonaluje AI
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Máme 30 minut: Varování před katastrofickou sluneční bouří zdokonaluje AI
Nebezpečí slunečních bouří je stále stejné. Katastrofa, jakou lidstvo zažilo naposledy před více než 150 lety (v roce 1859), je pořád stejně reálná. Elektrická a komunikační struktura je ovšem v současnosti natolik pokročilá, že by silná sluneční bouře na Zemi mohla způsobit nedozírnou katastrofu.
Internet: /1/ ScienceAlert.com, /2/ Space.com, /3/ PopularMechanics.com
Chcete víc?
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice. Anebo také můžeme sledovat, co se děje na Zemi…
Supergigantická hvězda se rozjasňuje. Kdyby rudý obr vybuchl, exploze by na denní oblohu přidala další „slunce“
Dobrovolníci tráví 60 dnů v posteli: Za účast ve výzkumu pro astronauty dostanou řádně zaplaceno. Úplná „válenda“ to však není
Zjevila se jako blesk z čistého nebe. Kometa IRAS-Araki-Alcock těsně minula Zemi a vyvolala poprask
Ohnivá koule nad Austrálií explodovala tak silně, že záblesk registrovali 600 km daleko. Oslní i jako video
Otestuj své znalosti o světě kolem. Tvoří ho i planety naší sluneční soustavy…
Májové obloze stylově vévodí planeta Venuše. Společnost jí příhodně dělá planeta Mars. A není sama
