Přeskočit na obsah

Máme 30 minut: Varování před katastrofickou sluneční bouří zdokonaluje AI

Nebezpečí slunečních bouří je stále stejné. Katastrofa, jakou lidstvo zažilo naposledy před více než 150 lety (v roce 1859), je pořád stejně reálná. Elektrická a komunikační struktura je ovšem v současnosti natolik pokročilá, že by silná sluneční bouře na Zemi mohla způsobit nedozírnou katastrofu. To je také jeden z důvodů, proč Slunce bedlivě sledujeme. Doposud jsme však důsledky slunečních bouří na Zemi předvídali jen těžko. To se nyní mění. Máme 30 minut.

Slunce

Ilustrační foto: Slunce umožňuje život na Zemi, ale také ho může zničit. Zdroj: Pixabay.com

Co se děje na Slunci?

Družice SOHI, ale také satelity ACE, Wind, IMP-8 nebo Geotail neustále na Zemi posílají data o tom, co se děje na Slunci. Jenže nestačí pouze o sluneční bouři vědět. Je potřeba předvídat, jaký bude mít dopad na Zemi a kam zasáhne. A právě s tím nově agentuře NASA pomáhají modely AI. Díky umělé inteligenci se podařilo vybudovat systém včasného varování zvaný DAGGER. Ten by měl lidstvo o potenciálně zničující sluneční bouři informovat s předstihem 30 minut.

Nejvyšší čas zaměřit se na Slunce

Přes pokročilé technologie máme čas připravit se na katastrofu zejména proto, že světlo, tedy i šíření rádiového signálu směřuje k Zemi rychleji než sluneční materiál vyvržený ze Slunce při sluneční bouři. Varovný systém DAGGER díky prediktivním algoritmům využívajících AI zkracuje čas vyhodnocení závažnosti a směru sluneční bouře na méně než vteřinu, alespoň dle vědců pod vedením Vishala Upendrana z Meziuniverzitního centra pro astronomii a astrofyziku (IUCAA) v Indii. Systém předpovídá možné důsledky sluneční bouře každou minutu a lokálně, takže umožňuje přesnou reakci na potenciální nebezpečí./1/

Nyní jsou tedy na řadě energetické a komunikační organizace, které by systém DAGGER měly integrovat do svých systémů. Je nejvyšší čas, v roce 2025 Slunce dosáhne vrcholu svého jedenáctiletého slunečního cyklu.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Máme 30 minut: Varování před katastrofickou sluneční bouří zdokonaluje AI

,

Nebezpečí slunečních bouří je stále stejné. Katastrofa, jakou lidstvo zažilo naposledy před více než 150 lety (v roce 1859), je pořád stejně reálná. Elektrická a komunikační struktura je ovšem v současnosti natolik pokročilá, že by silná sluneční bouře na Zemi mohla způsobit nedozírnou katastrofu.

Internet: /1/ ScienceAlert.com, /2/ Space.com, /3/ PopularMechanics.comŠtítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *