Přeskočit na obsah

Nic pro citlivé povahy. V Austrálii střílejí kočky zařízením se smrtícím toxickým gelem

Divoká kočka v Austrálii představuje invazivního predátora. Kočka je z pohledu vlády nejničivějším druhem v Austrálii a stojí ekonomiku 300 milionů dolarů ročně na škodách a opatřeních na kontrolu populace, jako je návnada nebo odchyt. Proto tady také bylo automatické zařízení vystřelující toxický gel schváleno pro celoplošné využití. Zatímco jedovatým návnadám nebo odchytovým pastím se kočka dokáže vyhnout, toxický gel na srsti slízne. A otráví se.

Kočka

Ilustrační foto: Kočka je šelma, která v Austrálii loví víc, než je přípustné. Zdroj: Pixabay.com

Zabiják koček v akci

Zařízení označované jako Felixer má za sebou testovací provoz v délce přes dva roky v národním parku Wooroonooran, referuje Daily Mail. Prostřednictvím lepkavého, vysoce toxického gelu označovaného jako 1080 nemilosrdně zabíjí kočky, aby před nimi ochránil jiná zvířata./1/

V roce 2020 vědci z University of New South Wales zjistili, že šest týdnů stačilo stroji, aby zabil dvě třetiny z padesáti divokých koček na oploceném pozemku o rozloze 2 600 hektarů. Přitom nebyla zraněna žádná jiná volně žijící zvířata, jak dokládají ve své studii publikované v magazínu Wildlife Research./2/ Jedna z vedoucích výzkumníků studie, Katherine Moseby, dle organizace STEP, která se podílí na ochraně přírody a životního prostředí v celém státě, uvedla, že výsledky jsou velmi slibné pro vymýcení divokých koček v Austrálii./3/

Video YouTube: Felixer, zabiják koček v akci

Jak se pozná kočka?

Felixer funguje na solární pohon a pojme 20 zásobníků toxického gelu. Po vystřelení se automaticky resetuje a vyfotografuje všechna zjištěná zvířata. Zvukovými nahrávkami láká kočky a lišky.

Dva boční senzory rozpoznají siluetu a chůzi kočky nebo lišky. Senzor na spodní straně stroje detekuje krátké a pahýlové nohy původních zvířat jako ježury a vombati, aby zajistil, že gel nebude vypálen. Senzor v horní části zase zajistí, že v bezpečí před střelou zůstanou větší zvířata, jako jsou emu a dingové.

Společnost Thylation, která Felixer vyvinula, ho sama popisuje jako humánní a automatizovaný nástroj. Tvrdí, že většina australských původních masožravců je příliš malá na to, aby aktivovala výstřel, zatímco dingové jsou naopak příliš velcí. Zařízení však mohou aktivovat mláďata dinga, proto se nebudou užívat ve všech oblastech ve všech ročních obdobích./1,4/

ksukol ban

Milionový projekt s cílem zabíjet

Ministr životního prostředí Australského společenství Reece Whitby nedávno dle ABC News oznámil, že Felixer je součást pětiletého projektu na vymýcení invazivních divokých koček ve státě. Projekt včetně technologie využívající přirozené očistné postupy kočky ve výši 7,6 milionu dolarů již schválila vláda, 2 miliony dolarů přitom vyčlenila na granty pro místní komunitní organizace, farmářské skupiny i jednotlivé vlastníky půdy./5/

Ministr přitom rozptýlil obavy, že by stroj mohl nesprávně zaměřit, střílet a zabíjet původní zvířata. „Felixer je kalibrovaný tak, aby identifikoval divokou kočku podle jejího tvaru a chůze a odlišil ji od původních druhů,“ řekl a doplnil: „Testy ukázaly, že je vysoce přesný.“ Také uvedl, že původní druhy měly také vyšší toleranci k jedu 1080 než kočky, které jsou na toxické látky obecně více citlivé. Navíc se věnují specifickému čištění srsti více než jiná zvířata.

„Nemluvíme o kočičce po babičce, mluvíme o velkých predátorech, kteří jsou dokonale vyladěni na stroje na zabíjení,“ uvedl ministr, když odůvodňoval využití automatických strojů na zabíjení koček./5/

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Nic pro citlivé povahy. V Austrálii střílejí kočky zařízením se smrtícím toxickým gelem

Divoká kočka v Austrálii představuje invazivního predátora. Kočka je z pohledu vlády nejničivějším druhem v Austrálii a stojí ekonomiku 300 milionů dolarů ročně na škodách a opatřeních na kontrolu populace. Proto tady také bylo automatické zařízení vystřelující toxický gel schváleno pro celoplošné využití. Zatímco jedovatým návnadám nebo odchytovým pastím se kočka dokáže vyhnout, toxický gel na srsti slízne. A otráví se.

Internet: /1/ DailyMail.co.uk, /2/ ResearchGate.net, /3/ Step.org.au, /4/ Thylation.com, /5/ WAToday.com.au, /6/ abc.net.au

AKTUÁLNÍ DĚNÍ

Není pochyb o tom, že Česko, celý náš svět je plný stresu, chaosu a rizika. Nebezpečí číhá na každém kroku. Pravda a láska vítězí, ale ne vždy a všude. Ne každý den nám svítí slunce a přeje počasí. Žijeme pod tíhou zpráv o tom, co se děje, s vědomím možných katastrofických scénářů. Existuje mnoho důvodů k obavám. Strach snadno ovládne naši psychiku a ochromí naši schopnost akce, a přece to tak být nemusí. I tam, kde vládnou nebývale silné otřesy můžeme dosáhnout psychické vyrovnanosti.

„Naše mysl je ve své přirozenosti nekonečně klidná, jasná a zářivá,“ vypráví Dalajlamova kočka v knize Davida Michieho. Vždy se můžeme alespoň na chvíli přenést za všechny zmatky a bouře naší mysli, bez ohledu na nepřízeň počasí. Přes všechny rozpory, fenomény a potíže současného světa můžeme dospět k míru, alespoň ve svém vlastním světě. Harmonii a zenový klid najdeme v hlubinách vesmíru, ve svém vlastním nitru. Vždy to můžeme dělat tak, jak to dělá kočka.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *