Svět se netočí kolem jednoho člověka, ať je to kdokoliv a ať si to kdokoliv myslí. Náš svět, tedy Země se spolu s dalšími planetami naší soustavy otáčí kolem Slunce. Objev, že středem vesmíru není Země, ale obíhá kolem Slunce, tzv. heliocentrismus, zásadně změnil pohled člověka na vesmír. Ovšem trvalo to.
Vzhůru do vesmíru!
Planetární systém Slunce netvoří jenom Země. Kolem Slunce v eliptických drahách v různé vzdálenosti a různou rychlostí obíhají i další planety. Čím blíže je ke Slunci, tím větší gravitační síla planetu ke Slunci přitahuje, tím větší rychlostí se proto pohybuje.
Planeta, která je nejblíže ke Slunci, je také nejrychlejší planetou naší soustavy. Současně je také planetou nejmenší. O kterou planetu jde?
Otestuj se!
#1. Která planeta je nejblíže ke Slunci a je také nejrychlejší?
#2. Které těleso bylo v roce 2006 vyřazeno ze seznamu planet Sluneční soustavy?
Naše sluneční soustava aktuálně sestává z osmi planet, o nové deváté planetě se spekuluje. Naopak Pluto, které se dříve označovalo jako planeta, bylo v roce 2006 na zasedání Mezinárodní astronomické unie v Praze ze seznamu planet Sluneční soustavy vyřazeno. Dnes se řadí mezi tzv. trpasličí planety. Těch v současnosti známe celkem pět: Ceres, Eris, Haumea, Makemake a zmiňované Pluto.
Results
ANO! Už je líp! Všechno správně.
Sorry jako. Všechno správně není.
Sluneční soustava
Když s poznáním heliocentrismu přišel v šestnáctém století italský astronom, fyzik a matematik Galileo Galilei, následovník polského učence Mikuláše Koperníka, katolická církev ho pod hrozbou upálení donutila odvolat. Jeho vrstevník Giordano Bruno s podobnými myšlenkami, který navíc v nekonečném vesmíru viděl mnoho sluncí, neodvolal. A v roce 1600 byl upálen.
Dnes se s moderními technologiemi můžeme do nitra vesmíru skutečně podívat a ověřit si, jak to vlastně je. Víme, že kolem Slunce obíhá v různé vzdálenosti 8 dosud nalezených planet, 5 trpasličích planet a přes 150 objevených měsíců. Dále pak různé planetky, komety, meteoroidy atp.
Samotné Slunce pak obíhá okolo středu naší galaxie zvané Mléčná dráha ve vzdálenosti kolem 26 000 světelných let. Jeden takový oběh Slunci trvá 226 miliónů let. Slunce a celá Sluneční soustava je stará asi 4,6 miliardy let, odhaduje se, že by její životnost mohla být ještě dalších 5 až 7 miliard let.
ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Otestuj své znalosti o světě kolem. Tvoří ho i planety naší sluneční soustavy…
Planetární systém Slunce netvoří jenom Země. Kolem Slunce obíhají i další planety. Dnes se s moderními technologiemi můžeme do nitra vesmíru skutečně podívat a ověřit si, jak to vlastně je. Znáte planety? Zkuste jednoduchý test svých znalostí.
Internet: /1/ space.com, /2/ solarsystem.nasa.gov, /3/ livescience.com, /4/ Astro.cz, /5/ Aldebaran.cz
Literatura:
- Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
- Dušek, J., Kolasa, M., Švanda, M.: Sluneční soustava dalekohledem. Praha: Aventinum, 2021. ISBN: 978-80-7442-122-8
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum, 2000. ISBN: 978-80-86858-65-4
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice. Anebo také můžeme sledovat, co se děje na Zemi…