Přeskočit na obsah

Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“

Kotul veverovitý (Saimiri sciureus), matka a mládě v Zoo Olomouc

Foto: Kotul veverovitý (Saimiri sciureus), matka a mládě, zdroj: Zoo Olomouc

Ze Zoo Olomouc dorazily dobré zprávy z expozice malých malpovitých opic z Jižní Ameriky. Ještě před koncem roku 2023 se tady narodila hned čtyři mláďata a asi dvacetičlenná skupina kotulů veverovitých se tak zase rozrostla.

Poslední, ale Císař

Poslední ze čtyřech mláďat narozených čtyřem matkám přišlo na svět 1. prosince 2023 císařským řezem. Chovatelé mu tak dali příhodné jméno Císař. Zatím je to jediné z mláďat, u kterých znají pohlaví. U dalších je odhalí až při pravidelném čipování.

„Do té doby se do odchovu nikterak nezasahuje, a tak se stáváme pouze pozorovateli toho, jak dobře se jim vede. Všechna mláďata se drží na tělech svých 4 matek, od kterých pijí mléko, což je jeden z hlavních předpokladů úspěšného startu do života,“ objasňuje olomoucká ošetřovatelka Hana Dostálová./1/

Video YouTube: Kotul veverovitý neboli saimiri (Saimiri sciureus)

Kotulové v Zoo Olomouc

Kotul veverovitý neboli saimiri (Saimiri sciureus) je v Zoo Olomouc doma od roku 1993, od té doby tady přišlo na svět již 141 roztomilých mláďat, ze kterých vyrůstají opičky o hmotnosti 0,6 až 1,4 kilogramu./4/

Zajímavostí je, že na rozdíl od jiných si kotul při pohybu ve větvích nepomáhá chápavým ocasem. Ocas kotulů sice dosahuje úctyhodné délky kolem 40 centimetrů, zatímco tělo měří zhruba 25 až 32 centimetrů, opice ho však využívá jinak. Především jím vysouší přebytečnou vodu z potravy. Vodu totiž kotulové v jídle neradi, ačkoliv přirozeně obývají vlhké pralesy, mangrovové a bažinaté oblasti, lesy v okolí řek. Živí se ovocem, semeny, hmyzem, pavouky a sní i malou ještěrku nebo vejce, odhalují na webu Zoo Olomouc./2/

Zoo Olomouc

Zoologická zahrada Olomouc se rozkládá na ploše 42,5 hektarů na Svatém kopečku, v sousedství slavné baziliky, kterou lze také spolu s městem pozorovat z vyhlídkové věže. Ta je jednou z atrakcí olomoucké zahrady, kde chovatelé pečují asi o 350 živočišných druhů, celkem více než 1700 kusů zvířat ve venkovních výbězích a speciálních pavilonech. K těm nejnovějším patří pavilon Kalahari, domov surikat a damanů, také hrabáčů či medojedů, kteří se v zoologických zahradách chovají jen vzácně.

Zoo Olomouc se specializuje mj. na žirafy a africké kopytníky, které jsou tady k vidění v rámci Safari Afrika. Vedle něho se lze vydat i za kozorožci, jeleny, zubry nebo losy na Safari Eurasie. Safari Amerika zase láká na pohyb mezi vlky. Stádo sobů čeká návštěvníky v Safari Arktida, v Safari Austrálie klokani či pštrosi. 

Návštěvníky Zoo Olomouc zajisté ohromí i mořská akvária, která jsou uvnitř pavilonu šelem. Mj. je tady umístěno obří žraločí akvárium s obsahem 42 tisíc litrů vody, největší svého druhu v Česku.

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“

,

Ze Zoo Olomouc dorazily dobré zprávy z expozice malých malpovitých opic z Jižní Ameriky. Ještě před koncem roku 2023 se tady narodila hned čtyři mláďata a asi dvacetičlenná skupina kotulů veverovitých se tak zase rozrostla.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury:

  • Fauna – Fascinující svět zvířat. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-2915-7
  • Hoare, B.: Fascinující svět zvířat. Praha: Pangea, 2021. ISBN: 978-80-277-0189-6

Internetové zdroje: /1,2/ Webové stránky Zoo Olomouc, /3/ Facebook Zoo Olomouc, /4/ Webové stránky Zoo Zlín, /5/ Kudyznudy.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *