Přeskočit na obsah

Rybí archa v Zoo Plzeň: Nová expozice vypráví příběhy ohrožených sladkovodních ryb

Zoo Plzeň na konci října 2023 otevřela novou akvaristickou expozici Rybí archa. Sladkovodní akvária s drobnějšími ohroženými sladkovodními rybami všech kontinentů na návštěvníky zoologické zahrady čekají v horní části statku Lüftnerka. Rybí archa je zasazena v sousedství expozice Česká řeka.

Blatňák tmavý, Umbra crameri

Ilustrační foto: Blatňák tmavý, Umbra crameri, zdroj: Vad víz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ryby všech kontinentů světa

Expozice Rybí archa, kterou tvoří celkem 16 sladkovodních akvárií, na živo představuje ryby a jejich přírodní biotopy. Provází je propracovaný naučný systém s mnoha zajímavými informacemi. Mj. informuje také o organizacích, které ryby zahraňují.

Plzeňská zoologická zahrada v expozici Rybí archa vypráví příběhy ryb a také nabízí inspiraci, jak k záchraně ohrožených druhů může přispět každý z nás. S trochou nadsázky se dá říct, že i jeden chovatel nebo jedno akvárium může při vytrvalém úsilí zachránit celý rybí druh.

Některé rybí druhy dle zoologa Tomáše Peše přežívají už jenom díky akvaristům./2,3/

Návrat do přírody

Právě díky akvaristům se podařilo i některé druhy ryb, které na desetiletí z přírody vymizely, vrátit zpět do přírody, uvedl pro ČTK zoolog Tomáš Peš. Příkladem jsou dva mexické druhy, které se do přírody opět podívali po více než dvaceti letech. Některé druhy však bohužel již domov nenávratně ztratily, jejich přirozené prostředí přestalo existovat./2/

Video YouTube: Statek Lüftnerka v Zoo Plzeň

„Máme tu například jeden druh halančíkovce z Mexika, jehož lokalita vyschla, a jednoho halančíkovec ze Sahary z Alžírska, kde také jeho biotop vyschl a není ho už kam vrátit. Z evropského hlediska je to jeden endemický druh perlína z Rumunska. Je to ryba, která žila jen v jednom teplém prameni, který vyschl, ale obrovskou náhodou a štěstím byly ryby kvůli výzkumu v maďarském institutu v akváriu, kde je rozmnožili a daří se je tak už desítky let zachovat pro budoucnost,“ popisuje zoolog./3/

Návštěvníci plzeňské zoo mohou vidět desítky druhů nenápadných rybek, mimo jmenovaných také třeba druhů z kamerunské řeky, jezírka na Haiti nebo potoka v Austrálii. Z českých zástupců je to blatňák tmavý (lat. Umbra crameri), druh, o kterém se říká, že zapomněl vyhynout.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Rybí archa v Zoo Plzeň: Nová expozice vypráví příběhy ohrožených sladkovodních ryb

,

Zoo Plzeň na konci října 2023 otevřela novou akvaristickou expozici Rybí archa. Sladkovodní akvária s drobnějšími ohroženými sladkovodními rybami všech kontinentů na návštěvníky zoologické zahrady čekají v horní části statku Lüftnerka. Rybí archa je zasazena v sousedství expozice Česká řeka.

Internet: /1/ ZooPlzeň.cz, /2/ Radio.cz, /3/ ekolist.cz, /4/ Deník.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *