Přeskočit na obsah

Město a město: Minisérie přesahuje rámec sci-fi, aby se až děsivě dotýkala reality budoucí, minulé i současné

Kdesi na okraji Evropy leží ošuntělé město Besźel. Právě tam inspektor Tyador Borlú řeší záhadný případ zavražděné ženy. Pátrání ho zavádí do města Ul Qoma, města za hranicí. Od dětství jsou obyvatelé Besźelu učeni nevidět bohaté a prosperující ulice Ul Qomy. Důsledně ignorované město Ul Qoma s vlastními pravidly, které se však místy přímo prolíná s Besźelem, kdesi ukrývá vraha. A tak se Borlú z Oddělený těžkých zločinů vydává po jeho stopě, vstříc tajné policii a politické zlovůli. Hledá přitom i svou ztracenou ženu, která stejně jako aktuální oběť snila o bájném městě Orciny, městě bez hranic.

Město a město

Foto: David Morrissey jako inspektor Borlú, Město a město. Zdroj: BBC, Česká televize

Nejzajímavější literatura současnosti ve filmové podobě

Minisérie Město a město představuje čtyřdílnou adaptaci stejnojmenného kultovního románu předního představitele tzv. „weird fiction“ Chiny Miévillea. Spojuje sci-fi, fantasy, horror s nadpřirozenými tématy a mýty. Stejně jako město Besźel a město Ul Qoma nemá žánr weird fiction hranice, vzájemně se v něm míchají jednotlivé prvky, politika striktních pravidel i zákulisní hry, extrémismus, mýty i duchovní rozměr, aby bořily hranice a zacházely do jakéhosi podivného surrealismu.

Video YouTube: Město a město, trailer

S odstíny France Kafky vytváří jeden z nejzajímavějších a nejnápaditějších současných autorů svět abstraktních kultur, který je nám bizarně blízký, stejně jako vzdálený. Stejný svět vytvořil v roce 2018 pro britskou BBC v produkci Mammoth Screen dle scénáře Tonyho Grisoniho režisér Tom Shankland. Do hlavní role minisérie Město a město přitom obsadil charismatického Davida Morrisseyho ve společnosti nevšední krásky Mandeep Dhillon nebo éterické Lary Pulver.

Noční výlet do Města a města

Minisérie Město a město, která na ČSFD sklidila skvělé hodnocení 68 procent, aktuálně běží na programu ČT Art./2/ Nový díl přináší vždy páteční večer, resp. noc. Poslední pátek v dubnu byl na programu ČT Art třetí díl, který je spolu s předchozím dostupný také online v iVysílání ČT.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Město a město: Minisérie přesahuje rámec sci-fi, aby se až děsivě dotýkala reality budoucí, minulé i současné

,

Kdesi na okraji Evropy leží ošuntělé město Besźel. Právě tam inspektor Tyador Borlú řeší záhadný případ zavražděné ženy. Pátrání ho zavádí do města Ul Qoma, města za hranicí. Důsledně ignorované město Ul Qoma s vlastními pravidly, které se však místy přímo prolíná s Besźelem, kdesi ukrývá vraha. A tak se Borlú z Oddělený těžkých zločinů vydává po jeho stopě, vstříc tajné policii a politické zlovůli. Hledá přitom i svou ztracenou ženu, která stejně jako aktuální oběť snila o bájném městě Orciny, městě bez hranic.

Internet: /1/ iVysílání ČT, /2/ ČSFD.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *