Přeskočit na obsah

Poznáte vzácné mládě? Má teprve 2 týdny a skvělé vyhlídky. Roztomilejší už být nemůže

Dikobraz palawadský (Hystrix pumila), mládě

Foto: Dikobraz palawadský (Hystrix pumila), mládě, zdroj: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha hlásí další chovatelský úspěch. Podařilo se tady odchovat mládě dikobraza palawanského z Červeného seznamu ohrožených druhů. Malý „palawánek“, který je doma na filipínském ostrově Palawan, je letos teprve druhým přírůstkem tohoto druhu ve všech evropských zoologických zahradách. Tento druh však v Evropě chová jen devět institucí, Zoo Praha je jednou z nich.

Indonéská džungle v Praze

Mláďata dikobrazů se již rodí z ostny, které jsou pro druh typické. Nechybí ani novému mláděti, ačkoliv jsou jen krátké a měkké. Ovšem již pár hodin po narození začínají tvrdnout.

Mládě v pražské zoologické zahradě se narodilo poslední listopadový den. Opravdu nebezpečné ostny má tak zatím pouze jeho matka, která také svého potomka bedlivě střeží. Je přitom již starší, zasloužilou samicí, která chovatele mládětem mile překvapila.

„Návštěvníci naleznou mládě poblíž východu z pavilonu Indonéská džungle. Matka s mládětem se zdržuje poblíž skla blízko návštěvnických prostor, a tak je v těchto dnech možné je skvěle pozorovat při kojení či vzájemném sbližování,“ popisují roztomilou dvojici na webu Zoo Praha./1/

Matka se dle chovatelů o mládě vzorně stará a malý hlodavec vedle sání mateřského mléka už pokukuje po pevné potravě. I proto má dobré vyhlídky, stejně jako devět předchozích mláďat, které se v Zoo Praha od počátku chovu v roce 2015 narodilo./1/

Video YouTube: Palawan a jeho endemity

Nejroztomilejší a nejmenší

Dikobraz palawanský, zvaný také dikobraz filipínský či osinák filipínský (Hystrix pumila) je s hmotností okolo pěti kilogramů z těch nejmenších druhů dikobrazů. Obývá také pouze malý ostrov Palawan, spolu s několika přilehlými ostrovy filipínské provincie Palawan (Calauit, Coron a Busuanga). Vyskytuje se zejména v nížinných i horských tropických lesích, ačkoliv ho lze spatřit i v otevřené krajině s jeskyněmi. Bohužel mu ubývá přirozený biotop tak rychle, že je ohrožena jeho samotná existence.

Přestože nemá na svých domovských ostrovech tento pichlavý hlodavec přirozené predátory, jeho populaci ničí člověk, také jako lovec.

Malá rarita

Jeho chov je v zoologických zahradách raritní, přesto je dikobraz palawanský k vidění i v České republice, vedle Zoo Praha také v Zoo Plzeň. Od roku 2019 ho chová i Zoo Jihlava nebo Zoo Liberec, kam se dostal z Prahy jako jedno ze zmiňované desítky pražských mláďat.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Poznáte vzácné mládě? Má teprve 2 týdny a skvělé vyhlídky. Roztomilejší už být nemůže

,

Zoo Praha hlásí další chovatelský úspěch. Podařilo se tady odchovat mládě dikobraza palawanského z Červeného seznamu ohrožených druhů. Malý „palawánek“, který je doma na filipínském ostrově Palawan, je letos teprve druhým přírůstkem tohoto druhu ve všech evropských zoologických zahradách. Tento druh však v Evropě chová jen devět institucí, Zoo Praha je jednou z nich.

Internet: /1/ ZooPraha.cz, /2/ Facebook Zoo Praha, /3/ ZooJihlava.cz, /4/ ZooLiberec.cz, /5/ ZooDvorec.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *