Přeskočit na obsah

Vědci narazili na tak obrovské černé díry, že bourají zákony astrofyziky. Neměly by existovat, a přece existují

Vesmírné bestie. I tak by se daly nazvat supermasivní černé díry, které se řadí k těm nejtěžším objektům ve vesmíru. S hmotností v řádech milionů až miliard Sluncí je velmi obtížné vysvětlit jejich vznik. Pokud by se jejich hmotnost zvětšovala pouze z vesmírného materiálu, neměly by dle dosavadních vědeckých teorií dost času na to, aby dorostly do současné velikosti.

Černá díra

Ilustrační foto: Černá díra, zdroj: Pixabay.com

Teoreticky neexistuje

Teoreticky neexistuje, prakticky se na černou díru o hmotnosti 34 miliard Sluncí dá narazit například v galaxii J2157. Ještě větší černá díra, která hmotností odpovídá 40 miliard Sluncí, existuje v galaxii Holm 15A. A ve vesmíru jsou i další nepředstavitelní obři. Dle nových vědeckých simulací modelování vývoje vesmíru pomocí supervýkonných počítačů pochází pravděpodobně z extrémního spojení masivních galaxií nebo sloučení několika černých děr, jak dokládá výzkum publikovaný v The Astrophysical Journal Letters./3/

Bez superpočítače, konkrétně superpočítače Frontera v Texas Advanced Computing Center, by to nešlo, ani bez speciálního softwaru pro studium vývoje vesmíru, označovaného jako Astrid. Extrémně velké černé díry, extrémně velký objem prostoru, který pozorujeme vesmírným teleskopem Jamese Webba, nebo přiblíží připravovaná vesmírná laserová satelitní anténa LISA pro sledování gravitačních vln, vyžadují extrémně vysoký výpočetní výkon pro extrémní kvanta dat.

Frankensteinova příšera

I samotná Mléčná dráha, tedy naše galaxie, je jakousi Frankensteinovou příšerou menších galaxií, říká Yueying Ni z centra astrofyziky Harvard-Smithsonian, spoluautor zmiňovaného výzkumu černých děr, který se věnuje simulacím Astrid. Prostřednictvím simulací pomáhá vědecky interpretovat pozorování z vesmíru a pochopit, jak se formoval a formuje vesmír, který nás obklopuje.

Čím dále vědci díky progresivním technologiím s superpočítačům do tajemství vesmíru pronikají, tím více padají hranice současné fyziky. „Pro astrofyziky je to vzrušující doba,“ říká Ni pro server Psys.org./4/

Černá díra

Ilustrační foto: Černá díra, zdroj: Pixabay.com

O článku: Vědci narazily na tak obrovské černé díry, že bourají zákony astrofyziky. Neměly by existovat, a přece existují

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vědci narazily na tak obrovské černé díry, že bourají zákony astrofyziky. Neměly by existovat, a přece existují

Vesmírné bestie. I tak by se daly nazvat supermasivní černé díry, které se řadí k těm nejtěžším objektům ve vesmíru. S hmotností v řádech milionů až miliard Sluncí je velmi obtížné vysvětlit jejich vznik. Pokud by se jejich hmotnost zvětšovala pouze z vesmírného materiálu, neměly dle dosavadních vědeckých teorií dost času na to, aby dorostly do současné velikosti.

Internet: /1,2/ ScienceAlert.com, /3/ iop.org, /4/ Phys.org2 komentáře na “Vědci narazili na tak obrovské černé díry, že bourají zákony astrofyziky. Neměly by existovat, a přece existují”

  1. Ono není divu že porušují zákony astrofyziky, když ty zákony vymejšleli kokoti, kteří se sotva dostanou na měsíc natož k nějaký černý díře.
    No nic, já se ted půjdu ucházet o místo kuchaře ve vietnamské restauraci, celej rok jsem jí sledoval teleskopem takže naprosto rozumím tomu jak funguje.

  2. Velké černé díry se dědí z predchozích cyklů vesmírů, mohou tu být již mnoho cyklů, protože jako Big Bang exploduje jen ta jediná největší černá díra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *