Přeskočit na obsah

Do paměti kočky se zapíšou dva typy lidí – ti špatní a ti dobří, říkají vědci

Stejně jako jiná zvířata nebo lidé mají i kočky operativní, tzv. pracovní paměť, paměť krátkodobou a dlouhodobou. Když kočka potká nějakého člověka, který pro ni není nijak významný, po několika hodinách o setkání s ním neví. Do dlouhodobé paměti se dostávají lidé a zážitky, které jsou pro kočku podstatné.

Malá bílá kočka

Ilustrační foto: Malá bílá kočka, zdroj: Pixabay.com

Co je podstatné pro kočku?

Mary Molloy, expertka na chování zvířat ve společnosti Behavior Vets v New Yorku pro magazín DailyPaws vysvětlila, že do dlouhodobé paměti kočky se pravděpodobně dostává to, co přímo ovlivňuje naplnění kočičích potřeb. Jde typicky o jídlo, teplo nebo fyzické pohodlí, protože tyto věci ovlivňují přežití zvířete. Logicky jde o to, co kočka vnímá jako zvláště příjemné, ale také o to nepříjemné. To platí i pro lidi./1/

V paměti kočky jsou pochopitelně primárně jejich chovatelé, jak dokládá studie Human-Animal Interaction Lab Oregonské státní univerzity. Tato studie naznačuje, že většina koček spoléhá na své chovatele jako na zdroj bezpečí a pohodlí./2/ 

Kočka mimozemšťan

Čím více potěšení kočka s člověkem zažije, tím silněji bude zapsaný v její hlavě a tím silnější také bude pouto vzájemné pouto. Spojení s člověkem tvoří zážitky, vůně i zvuky. Studie z roku 2013 dokládá, že kočka pozná svého chovatele dokonce i podle hlasu. Na hlas svého chovatele reaguje víc než na hlas cizích lidí.

Trauma na celý život

Paměť domácím kočkám pomáhá dostat se k jídlu, přístřeší a lásce, kterou jim poskytují lidé. Svého člověka v paměti udrží při odloučení i překvapivě dlouhou dobu. Nejde však jen o dobré vzpomínky. Svědčí o tom týrané kočky, které si trauma mohou nést celý život bez toho, aby někdy našli znovu cestu k člověku.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Do paměti kočky se zapíšou dva typy lidí – ti špatní a ti dobří, říkají vědci

,

Stejně jako jiná zvířata nebo lidé mají i kočky operativní, tzv. pracovní paměť, paměť krátkodobou a dlouhodobou. Když kočka potká nějakého člověka, který pro ni není nijak významný, po několika hodinách o setkání s ním neví. Do dlouhodobé paměti se dostávají lidé a zážitky, které jsou pro kočku podstatné.

Internet: /1/ DailyPaws.com, /2/ Cell.com, /3/ NIH.gov, /4/  LiveScience.com, /5/ PetMD.com

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Modrá kočka bann
Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

Štítky:

3 komentáře na “Do paměti kočky se zapíšou dva typy lidí – ti špatní a ti dobří, říkají vědci”

  1. Bohužel je to pravda. Máme rok kocourka, který žil velké skupině a bylo mu očividně nějakým způsobem ubližováno od lidí. Do dnes je ostražitý vůči lidem a jde to strašně pomalu ho přesvědčit že ho máme rádi a že by jsme mu neublížili. Je to smutné vidět jak stále bojí i pohlazení.

  2. jó kočky. Dříve jsem je přímo nesnášel. Teď mám dvě. Jednu jsem vychoval uz od dvouch měsíců. (sousedi je chtěli utopit) A to je neskutečný ZLATO. Dokonce vnímá mé povely,rozkazy, a hlavně príkazy. Tedy když chce. Tipuji tak 85% poslušnost. Má neskutečnou paměť. druhou jsem podědil. nechtěl jsem aby jí vyhnali na ulici. Jsem přesvědčen, že na ní byly zlí. Mám ji přes rok a dodnes se nechce mazlit,nenechá se pohladit a reaguje ustrašeně. Teď už je na tom v podstatě lepe. Máme je obě dost rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *