Safari Park Dvůr Králové 16. června otevřel jedinečnou expozici West Cape, která vznikla za podpory Královéhradeckého kraje a evropských fondů v rámci programu Interreg Česko – Polsko. Návštěvníky pozve do světa, kde se oceán setkává s pouští a lidská civilizace s úžasnou divočinou. Expozice nemá v kontextu českých zahrad obdobu.
Vzhůru do Afriky
„Živočichy jihozápadní Afriky prezentujeme v prostředí člověkem osídlené krajiny. Areál doplňuje řada zemědělských strojů nebo první dvorská vinice. Prim ale hrají zvířata – například velké hejno tučňáků brýlových, jejichž expozice je plně průchozí, hyeny skvrnité, čápi sedlatí a další živočichové,“ popisuje ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Návštěvníci mohou aktuálně v průchozích voliérách pozorovat i hnízdící plameňáky růžové, nesyty africké a další druhy. Nový svět jihozápadní Afriky vyrostl na místech někdejšího brownfieldu a nese jméno West Cape, vycházející z anglického značení provincie Západní Kapsko v JAR. Expozice má přes 1,5 hektaru a prohlídka je dlouhá takřka půl kilometru.
Cesta začíná u správní budovy safari parku, secesní Vily La Rosa a okolo velkého výběhu se stádem antilop vraných se stáčí kolem nové restaurace s africkými specialitami Rest House. Návštěvníky nejprve zavede do mokřadů se stovkami vodních ptáků jako právě hnízdících plameňáků růžových, pelikánů a nesytů afrických nebo čápů sedlatých. Řadu druhů nemohou lidé vidět nikde jinde v Česku. Budovy, které ukrývají provozní zázemí či zimní expozici plameňáků, respektují architektonický styl koloniálních dob Holandska i Německa.
Průchozí a otevřené expozice West Cape
Areál West Cape má rozlohu kolem 1,5 hektaru. Návštěvnická trasa zavede na takřka půlkilometrové vycházce milovníky přírody k antilopám vraným, hyenám, stovkám vodních ptáků nebo do rybářského městečka plného tučňáků.
Po opuštění průchozích voliér návštěvníci dojdou až k velké otevřené expozici hyen skvrnitých se suchými kmeny velkých stromů, umělými norami pro odpočinek i brouzdalištěm, kde se tyto mohutné šelmy mohou ochlazovat. Zpředu dělí lidi od hyen pouze vodní příkop s rákosím, zatímco zadní hranice výběhu se ztrácí za horizontem mohutného valu, takže výběh působí velmi přírodním a nekonečným dojmem.
Právě v těchto místech již lidé vstupují do vysychajícího vádí řeky s mnoha omletými balvany, jezírky plnými obojživelníků a kaňonem porostlým vegetací. Následně přicházejí do přístavního městečka s funkčním majákem a rybářskými skladišti. „Tady, podobně jako by tomu bylo v přírodě, žije velká kolonie ohrožených tučňáků brýlových. Část hejna se už v safari parku dobře zabydlela a pozorujeme snahy o rozmnožování. Na konci května přišli noví ptáci a ihned se připojili k ostatním, celkem máme nyní třicet tučňáků,“ dodává Přemysl Rabas. Expozice je největším výběhem pro tučňáky v českých zahradách a je průchozí. Tučňáci bez obav vycházejí i na návštěvnickou cestu a často zkoumají obsah kočárků udivených příchozích.
Arktická domácí zvířata i okrasná zahrada s odpočinkem
Tady už West Cape volně přechází přes expozici afrických domácích zvířat v dokončovanou růžovou pergolu a okrasnou zahradu s vodní kaskádou, které Vile La Rosa vracejí její někdejší honosný vzhled. „Návštěvníci tu najdou nové odpočinkové zóny v bezprostřední blízkosti oblíbené Dětské zoo. Věřím, že si toto místo brzy oblíbí,“ uzavírá Přemysl Rabas.
Oblast West Cape doplňují i rostliny, mimo jiné i muškáty neboli pelargonie. Tyto proslulé a oblíbené okrasné květiny pocházejí právě z jihozápadní Afriky. Jejich výstavu, čítající na 40 odrůd, safari park připravil ve spolupráci s SZO ČZS Pelargonie v Loděnici na Berounsku.
Expozice, jejíž budování stálo 140 milionů korun, vznikla za významné podpory evropských fondů v rámci programu Interreg Česko – Polsko. V polské Zoo Opole v rámci stejného programu vznikla řada působivých akvárií. Vybudování jedinečného světa West Cape podpořil i Královéhradecký kraj.
TISKOVÁ ZPRÁVA
KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Černobílá radost: Poprvé v historii se v Safari parku těší z těchto „ňuňu“ mláďat
Poznáte vzácné mládě? Má teprve 2 týdny a skvělé vyhlídky. Roztomilejší už být nemůže
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…