Přeskočit na obsah

West Cape jako brána do jihozápadní Afriky, cesta přístavním městem plným tučňáků, otevřená expozice hyen nebo stovky ptáků

  • od

Safari Park Dvůr Králové 16. června otevřel jedinečnou expozici West Cape, která vznikla za podpory Královéhradeckého kraje a evropských fondů v rámci programu Interreg Česko – Polsko. Návštěvníky pozve do světa, kde se oceán setkává s pouští a lidská civilizace s úžasnou divočinou. Expozice nemá v kontextu českých zahrad obdobu.

Tučňák Humboldtův

Ilustrační foto: Tučňák Humboldtův, zdroj: Pixabay.com

Vzhůru do Afriky

„Živočichy jihozápadní Afriky prezentujeme v prostředí člověkem osídlené krajiny. Areál doplňuje řada zemědělských strojů nebo první dvorská vinice. Prim ale hrají zvířata – například velké hejno tučňáků brýlových, jejichž expozice je plně průchozí, hyeny skvrnité, čápi sedlatí a další živočichové,“ popisuje ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Návštěvníci mohou aktuálně v průchozích voliérách pozorovat i hnízdící plameňáky růžové, nesyty africké a další druhy. Nový svět jihozápadní Afriky vyrostl na místech někdejšího brownfieldu a nese jméno West Cape, vycházející z anglického značení provincie Západní Kapsko v JAR. Expozice má přes 1,5 hektaru a prohlídka je dlouhá takřka půl kilometru.

Cesta začíná u správní budovy safari parku, secesní Vily La Rosa a okolo velkého výběhu se stádem antilop vraných se stáčí kolem nové restaurace s africkými specialitami Rest House. Návštěvníky nejprve zavede do mokřadů se stovkami vodních ptáků jako právě hnízdících plameňáků růžových, pelikánů a nesytů afrických nebo čápů sedlatých. Řadu druhů nemohou lidé vidět nikde jinde v Česku. Budovy, které ukrývají provozní zázemí či zimní expozici plameňáků, respektují architektonický styl koloniálních dob Holandska i Německa.

Průchozí a otevřené expozice West Cape

Areál West Cape má rozlohu kolem 1,5 hektaru. Návštěvnická trasa zavede na takřka půlkilometrové vycházce milovníky přírody k antilopám vraným, hyenám, stovkám vodních ptáků nebo do rybářského městečka plného tučňáků.

Po opuštění průchozích voliér návštěvníci dojdou až k velké otevřené expozici hyen skvrnitých se suchými kmeny velkých stromů, umělými norami pro odpočinek i brouzdalištěm, kde se tyto mohutné šelmy mohou ochlazovat. Zpředu dělí lidi od hyen pouze vodní příkop s rákosím, zatímco zadní hranice výběhu se ztrácí za horizontem mohutného valu, takže výběh působí velmi přírodním a nekonečným dojmem.

Právě v těchto místech již lidé vstupují do vysychajícího vádí řeky s mnoha omletými balvany, jezírky plnými obojživelníků a kaňonem porostlým vegetací. Následně přicházejí do přístavního městečka s funkčním majákem a rybářskými skladišti. „Tady, podobně jako by tomu bylo v přírodě, žije velká kolonie ohrožených tučňáků brýlových. Část hejna se už v safari parku dobře zabydlela a pozorujeme snahy o rozmnožování. Na konci května přišli noví ptáci a ihned se připojili k ostatním, celkem máme nyní třicet tučňáků,“ dodává Přemysl Rabas. Expozice je největším výběhem pro tučňáky v českých zahradách a je průchozí. Tučňáci bez obav vycházejí i na návštěvnickou cestu a často zkoumají obsah kočárků udivených příchozích.

Arktická domácí zvířata i okrasná zahrada s odpočinkem

Tady už West Cape volně přechází přes expozici afrických domácích zvířat v dokončovanou růžovou pergolu a okrasnou zahradu s vodní kaskádou, které Vile La Rosa vracejí její někdejší honosný vzhled. „Návštěvníci tu najdou nové odpočinkové zóny v bezprostřední blízkosti oblíbené Dětské zoo. Věřím, že si toto místo brzy oblíbí,“ uzavírá Přemysl Rabas.

Oblast West Cape doplňují i rostliny, mimo jiné i muškáty neboli pelargonie. Tyto proslulé a oblíbené okrasné květiny pocházejí právě z jihozápadní Afriky. Jejich výstavu, čítající na 40 odrůd, safari park připravil ve spolupráci s SZO ČZS Pelargonie v Loděnici na Berounsku.
Expozice, jejíž budování stálo 140 milionů korun, vznikla za významné podpory evropských fondů v rámci programu Interreg Česko – Polsko. V polské Zoo Opole v rámci stejného programu vznikla řada působivých akvárií. Vybudování jedinečného světa West Cape podpořil i Královéhradecký kraj.

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *