Přeskočit na obsah

Kam za jarem v Praze? Přece na Petřín! Budete mít rozhled a potěšíte se krásou rozkvetlých stromů

Mezi těmi nejrozsáhlejšími zelenými plochami v Praze vyniká vrch Petřín. Přímo v lokalitě Prahy 1 se rozprostírají skvostné zahrady, vinice a ovocné sady v obklopení lesních porostů. Právě ovocné stromy zjara svými květy potěší nejvíc. Na vrchol kopce se přitom dá dostat pohodlně lanovou dráhou.

Mandloň v květu

Ilustrační foto: Mandloň v květu, zdroj: Pixabay.com

Petřínská rozhledna a zeleň kolem

Anglický krajinářský park a komplex zahrad na vrchu Petřína tvořený Zahradou Kinských, Velkou strahovskou zahradou, Lobkovickou a Seminářskou zahradou doplňují i Petřínské sady, Park u rozhledny, která tady stojí od roku 1891. Byla vztyčena při příležitost konání Jubilejní zemské výstavy.

Volná kopie  Eiffelovy věže je vysoká 58,70 metrů a na její vrchol, který je ve stejné nadmořské výšce jako skutečná Eiffelova věž v Paříži, vede 299 schodů. Dvě vyhlídkové plošiny za příznivého počasí skýtají rozhled do celých Čech. Uchvátí však i výhledem na stovky pražských věží a věžiček, stejně jako na zelené svahy Petřína, které v tuto dobu bohatě rozkvétají do něžné jarní krásy.

Růžový sad, rozárium a trvalkovou zahradu Květnice na vrcholu Petřína provází i veřejný sad Nebozízek na místě původní vinice. Dnes tady vedle ovocných stromů na návštěvníky čeká i jiřinkový sad a gastronomické zážitky s výhledy na celé město.

Poznáte první jarní květiny?

#1. Jaká rostlina je na obrázku?

Tato žlutá kráska je orsej jarní z čeledi pryskyřníkovitých.

#2. Jaká rostlina je na obrázku?

Toto je sasanka hajní, typická bílými kvítky, ale existuje i sasanka pryskyřníková, která kvete žlutě.

Finish

Results

Ne, názvy rostlin vám (zatím) unikají.

Zkusíte další test?

Jaro je tady!

Jako jeden z prvních stromů zjara vykvétá teplomilná mandloň s okouzlujícími voňavými kvítky připomínajícími Orient. Mandloni se nedaří jenom v jihomoravských Hustopečích, ale i na slunných svazích Petřína. Praha totiž v Čechách vytváří tepelný ostrov.

V Seminářské zahradě na Malé Straně, na východním svahu Petřína vykvétá každé jaro hned osm set mandloní. V původně klášterní zahradě řádu karmelitánů na obdivovatele přírodních krás čeká celkem více než dvě tisícovky nádherných ovocných stromů. Ty navíc ukrývají raně klasicistní kapli, kněžský refektář a pomník spisovatele Jana Nerudy, který se narodil nedaleko.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Kam za jarem v Praze? Přece na Petřín! Budete mít rozhled a potěšíte se krásou rozkvetlých stromů

,

Mezi těmi nejrozsáhlejšími zelenými plochami v Praze vyniká vrch Petřín. Přímo v lokalitě Prahy 1 se rozprostírají skvostné zahrady, vinice a ovocné sady v obklopení lesních porostů. Právě ovocné stromy zjara svými květy potěší nejvíc, oko i duši. Na vrchol kopce se přitom dá dostat pohodlně lanovou dráhou.

Internet: /1/ Praha-příroda.cz, /2/ Prague.eu, /3/ Pražské-výhledy.cz

Říše zvířat a rostlin

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Margay, lat. Leopardus wiedii

Vypadá jako kočka, ale je to margay

Jediná kočka, která leze hlavou dolů