Přeskočit na obsah

Pivní speciál: Co pivovary uvařily na svátky jara?

Po čtyřicetidenním postním období nastává čas oslav. Velikonoce jsou jsou oslavou života, dle křesťanských tradic oslavou znovuzrození a naděje. Navazují však i na pohanské zvyky. Také Pohané v tomto čase viděli především naději, nový koloběh života a sílu přírody. Vedle tradičních svátečních pokrmů, nezřídka plných zelených jarních bylinek, se v Česku zažila i tradice zeleného piva. Pivní speciál souvisí i s irským svátkem svatého Patrika, nedílně spojeným se zelenou barvou.

Sváteční zelené pivo

Zelené pivo již sedmnáct let vaří v Brně, dávno předtím si pivovar Starobrno zvolil jako vlajkovou barvu právě zelenou. Zelený pivní speciál však vaří i náchodský pivovar Primátor, minipivovar Zvíkov, pivovar Moravia, pivovar Krušnohor, pivovar Kácov jako Hubertus nebo pivovar Lobkowitz jako Velikonoční Krasličák, silné pivo s přírodním bylinkovým aroma.

Video YouTube: Zelené pivo na Zelený čtvrtek, Starobrno

Minipivovar Purkmistr vaří zelené pivo se třemi irskými bylinkami, mařinka, meduňka a máta však rostou i v Česku. Výhradně české suroviny pak sládci minipivovaru purkmistr využívají pro sváteční světlý čtrnáctistupňový speciál ISTR a polotmavý patnáctistupňový Weizenbock.

Třináctistupňový velikonoční pivní speciál připravil Prazdroj spolu s břevnovským klášterním pivovarem. Popeleční Benedict, polotmavé pivo se čtyřmi druhy sladu a krémovou pěnou, odkazuje na postní období před Velikonocemi.

Pivo pro mnichy a samotného papeže

„V dávné minulosti vařili mniši v klášterech v předvelikonočním období silná piva, která byla součástí jejich postního jídelníčku. Pivo bylo spolu s chlebem také zásadním zdrojem živin a kalorií během čtyřicetidenního půstu, a proto se o něm někdy říkalo, že se jí, nikoli pije,“ uvedl k velikonočnímu pivu mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář.

Pivovar Prazdroj oslavil svátky jara také dárkem pro papeže. Do Vatikánu již po jedenácté v řadě poslal 2022 lahví požehnaného ležáku Pilsner Urquell. Navazuje tak na více než stoletou tradici, kdy si plzeňské pivo do Vatikánu nechal posílat na doporučení lékařů papež Lev XIII. Papež František pivní várku 2022 je převezme při generální audienci 20. dubna.

Zelené nebo bílé pivo?

Rodinný pivovar Bernard letošní Velikonoce pojal v barvě Bílé soboty. Uvařil bílé pivo, v Německu nazývané weiss, weizen nebo také weiße. Jde o pivo pšeničné s tradicí sahající do šestnáctého století. Svůj název dostalo podle barvy na povrchu kvasné kádě, kterou svrchní kvasnice na povrchu kvasné kádě vytvářejí.

Bílé pivo Bernard Pšenice vzniklo v Humpolci ve spolupráci brněnským sládkem Petrem Hauskrechtem, spolumajitelem Parního pivovaru Hauskrecht. Ten pro výrobu pšeničného piva dodal kvasnice a recepturu. Vrchní sládek pivovaru Bernard Josef Vávra pivo vyladil. Sládek pivní speciál popisuje slovy: „Je to světlé pivo s krásnou vůní, ve které jsou cítit tóny hřebíčku a banánu. Nižší hořkost vyvažuje vyšší říz a osvěžující lehká kyselost.“ Pokud svrchně kvašená dvanáctka Bernard Pšenice zachutná, v Humpolci ho uvaří i na Vánoce. Na ty je však zatím ještě času dost.

Pivní speciál, chmel

Foto: Chmel, zdroj: Pixabay.com

Pivní speciály: Co pivovary uvařily na svátky jara?

O článku, zdroje a další informace

Pivní speciály: Co pivovary uvařily na svátky jara?

,

Po čtyřicetidenním půstu nastává čas oslav. Velikonoce jsou jsou oslavou života, dle křesťanských tradic oslavou znovuzrození a naděje. Navazují však i na pohanské zvyky. Vedle pokrmů, nezřídka plných zelených jarních bylinek, se v Česku zažila i tradice zeleného piva, která tak trochu souvisí i s irským svátkem svatého Patrika, nedílně spojeným se zelenou barvou.

Internet: Deník.cz, ČTK, Zelenépivo.cz, Pivovary-Lobkowitz.cz, Humpolák.cz

Literatura

  1. Stratilík, O.: České minipivovary. Praha: Mladá fronta, 2018. ISBN: 978-80-204-4823-1
  2. Jackson, M.: Encyklopecie piva. Praha: Volvox Globator, 1994. ISBN: 80-85769-37-9
  3. Číbrt, Č.: Z historie piva. Praha: Vyšehrad, 2018. ISBN: 978-80-7429-339-9
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *