Duben každoročně přináší i meteorický roj Lyridy. Na noční obloze se jeví jako padající hvězdy. Astronomové je označují jako meteory, kterých je v době maxima vidět asi patnáct za hodinu. A právě o víkendu 22. a 23. dubna jsou pro jejich pozorování optimální podmínky.

Ilustrační foto: Padají hvězdy, něco si přej. Zdroj: Pixabay.com
Lyridy vrcholí
Meteory jako odraz ledovo-prachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher), které na noční obloze zdánlivě vylétají ze souhvězdí Lyry, vrcholí v neděli v brzkých ranních hodinách, jak informují astronomové ze Slezké univerzity v Opavě. V roce 2023 nastávají pro pozorování Lyrid ideální podmínky, protože je vůbec neruší svit Měsíce. Roj se vyplatí sledovat od druhé hodiny ranní do rozbřesku, uvádějí astronomové./1/
Video YouTube: Lyridy (duben 2023)
Nejstarší meteorický roj
Slávou ani frekvencí se Lyridy nemohou rovnat letním Perseidám, přesto mají své nej. Jde o nejdéle zaznamenaný meteorický roj. Poprvé byly v moderní astronomii zdokumentované již v roce 1863, kdy byly také spojené se zmíněnou kometou. Posléze však vědci narazili na doklady o pozorování Lyrid ve staré Číně již v roce 687 před naším letopočtem./2/
Tchatcherova kometa a její odkaz
Mateřskou kometu Lyrid C/1861 G1 Thatcher objevil 4. dubna roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher. Kometa se Slunci se vrací každých 415 let. Počkat si na ni budeme muset až do roku 2276. Meteory z jejího prachu, uvolněné při jejím průletu kolem Slunce, nám však kometu jako meteorický roj Lyridy připomínají každý rok, vždy v dubnu.
Po lednových Kvadrantidách jde o druhý pravidelný meteorický roj v roce. Následují je Eta-Aquaridy, aktivní na přelomu dubna a května. Až po nich přicházejí během července a srpna zmiňované Perseidy, v říjnu a listopadu pak Orionidy, Leonidy a nakonec Geminidy, které vrcholí okolo 14. prosince.
O ČLÁNKU: Připravte si seznam přání a podívejte se vzhůru. Právě padají hvězdy
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Připravte si seznam přání a podívejte se vzhůru. Právě padají hvězdy
Duben každoročně přináší i meteorický roj Lyridy. Na noční obloze se jeví jako padající hvězdy. Astronomové je označují jako meteory, kterých je v době maxima vidět asi patnáct za hodinu. A právě o víkendu 22. a 23. dubna jsou pro jejich pozorování optimální podmínky.
Internet: /1/ SLU.cz, /2/ ČeskáTelevize.cz, /3/ Kudyznudy.cz, /4/ Astro.cz
Chcete víc?
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice. Anebo také můžeme sledovat, co se děje na Zemi…
A je to tu zase. Vědec z Harvardu tvrdí, že důkazy o mimozemšťanech máme na dosah
Podívejte se vzhůru! Padající hvězdy Perseidy letos září více než jindy. Právě tento víkend vrcholí
Rusko dobývá Měsíc. Sonda Luna-25 tady bude hledat vodu. Tento „skok pro lidstvo“ je gigantický
Co se to děje na Marsu? Planeta se dle dat NASA otáčí stále rychleji, vědci tápou proč
Vesmírný teleskop Jamese Weba a jeho ohromující mise: Pohlédnout do vesmíru dále a hlouběji než kdykoliv předtím
NASA ve vesmíru zaznamenala „srdeční rytmus“. Zvukový signál vyslala nečekaně sonda Voyager. Žije, radují se experti
