Přeskočit na obsah

Druhá šance: Další konjunkce na obzoru. Necháte si blízké setkání planet ujít i tentokrát?

Neobyčejné setkání planet Venuše a Jupiter, které se na nočním nebi navíc propojily s Měsícem do pozice rovnoramenného trojúhelníku, se slavnostně odehrálo 22. února. Všichni, kteří si toto výjimečné nebeské představení nechali ujít, mají druhou šanci. Hned začátek března přinese další konjunkci. Z působivého blízkého setkání dvou nejzářivějších planet noční oblohy se mohou těšit všichni, kteří dokážou ocenit nezměrné krásy vesmíru.

Konjunkce planet
Ilustrační foto: Konjunkce planet, noční nebe, zdroj: Pixabay.com

Blízké setkání Venuše s Jupiterem

Poslední únorové dny se k sobě Venuše s Jupiterem přibližují. Zatímco Venuše pomalu stoupá nad jihozápadním obzorem nahoru, Jupiter se s námi po několika měsících pomalu loučí. Posunuje se stále níž směrem k obzoru. Než se zcela přesune na denní oblohu, ještě nám s Venuší předvede famózní vesmírnou show.

Po tom únorovém se další dostaveníčko planet odehraje hned první březnový den. Záhy po setmění 1. března 2023 pro nás planety na noční obloze připravují další konjunkci. Nejblíže se k sobě přiblíží v ranních hodinách 2. března, kdy budou ve vzdálenosti asi půl stupně, tedy vzdálenosti odpovídající na obloze asi velikosti Měsíce v úplňku.

Video YouTube: Konjunkce Měsíc, Venuše a jupiter, 22. února 2023

Úchvatná nebeská podívaná, ale stále jen projekce

Konjunkce planet probíhá jen z pohledu pozorovatele. Pochopitelně jde jenom o projekci, což však neobyčejnému astronomickému úkazu neubírá nic na kráse. Planety Venuše a Jupiter jsou od sebe ve skutečnosti miliony kilometrů daleko.

Zatímco Venuše je jako náš vesmírný soused od Země vzdálená asi 200 milionů kilometrů, Jupiter je nám vzdálený asi 900 milionů kilometrů. Venuše je proto oproti Jupiteru na obloze mnohem jasnější, přestože je ve skutečnosti asi jedenáctkrát menší než Jupiter. I tak se jeví vesmír nám jako divákům, jiný, než ve skutečnosti je.

Krása na druhou

Konjunkce je zdánlivou vesmírnou srážkou dvou objektů, které jsou ve skutečnosti nesmírně vzdálené. Přesto nám nabízejí fascinující podívanou, dle astrologie navíc dávku magické energie. Silné a charismatické planety Venuše a Jupiter jsou symbolem krásy, elegance a vznešenosti. Tyto vlastnosti by z astrologického pohledu v období konjunkce vnesou i do našich každodenních životů.

Konjunkce planet

Ilustrační foto: Konjunkce planet, noční nebe, zdroj: Pixabay.com

O článku: Druhá šance: Další konjunkce na obzoru. Necháte si blízké setkání planet ujít i tentokrát?

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Druhá šance: Další konjunkce na obzoru. Necháte si blízké setkání planet ujít i tentokrát?

Neobyčejné setkání planet Venuše a Jupiter, které se na nočním nebi navíc propojily s Měsícem do pozice rovnoramenného trojúhelníku, se slavnostně odehrálo 22. února. Všichni, kteří si toto výjimečné nebeské představení nechali ujít, mají druhou šanci. Hned začátek března přinese další konjunkci.

Internet: /1/ Astro.cz, /2/ Rozhlas.cz, /3/ ČeskáTelevize.cz, /4/ iRozhlas.cz, /5/ Kudyznudy.cz, /6/ Astrohled.cz, /7/ Horoskopy.czNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *