Bizarní vzezření. Tak lze popsat malé africké savce, bércouny Petersovy. V Zoo Praha trvalo několik let chovatelského úsilí, než je je podařilo rozmnožit. Nyní se konečně raduje z prvoodchovu, narodila se tady hned dvě mláďata.
Co je to zač ten bércoun?
Může připomínat hlodavce, rejsky, ale patří do starobylé skupiny savců Afrotheria, a tak mají blíže třeba k hrabáčům, damanům nebo slonům. Jejich výrazně prodloužení čenich také vypadá jako chobůtek.
Bércoun Petersův (lat. Rhynchocyon Petersi) obývá jen malé území Tanzanie a Keni. Je to endemit vázaný na pohoří Eastern Arc na hranicích Keni a Tanzanie. Vzácný tvor disponuje výborným čichem, se kterým hledá potravu, zejména bezobratlé živočichy.
Právě silně vyvinuté smysly pomáhají bércounům v ochraně před predátory, kterých mají mnoho. V případě nebezpečí utíkají, hbité zadní končetiny jim umožňují rychlý start a úprk. Jejich končetiny jsou mimořádné dlouhé, mají prodloužené a srostlé kosti bérce, odtud také pochází český rodový název bércoun.
RYBÍ ARCHA V ZOO PLZEŇ
Vypráví příběhy ohrožených sladkovodních ryb
Bércouni v Zoo Praha
Zoo Praha začala s chovem bércounů v roce 2019. Dvě mláďata bercouna se v Zoo Praha narodila koncem června 2024. Chovatelé již také vědí, že jde o samičku a samečka.
Bércouni jsou denní živočichové, takže návštěvníky po celý den potěší čilostí a mláďata i typickou rozverností. Chvíli to však trvalo… Ke spatření jsou v pavilonu Afrika až nyní.
„O existenci mláďat nejprve svědčily pouze zvuky a změny v chování samice. Své potomky totiž rodiče odchovávají v hnízdě, kde je nemohou chovatelé snadno pozorovat. Mláďata se rodí osrstěná a vidoucí a i jejich následný vývin je skutečně pozoruhodně rychlý – během několika týdnů přecházejí na pevnou stravu a dospívají,“ říká Jaroslav Šimek, zoologický náměstek Zoo Praha./1/
„Na noc si bércouni vytvářejí hnízdo podobné jednoduché noře, které si vystelou například opadaným listím. Po několika dnech zakládají hnízdo nové,“ vysvětluje kurátor savců Pavel Brandl s tím, že nocují osamoceně. „V přírodě sice tvoří bércouni Petersovi páry se společným teritoriem, které samec chrání, avšak se samicí se setkává pouze během páření.“/1/
AUTORSKÝ ČLÁNEK
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Bizarní vzezření. Tak lze popsat malé africké savce, bércouny Petersovy. V Zoo Praha trvalo několik let chovatelského úsilí, než je je podařilo rozmnožit. Nyní se konečně raduje z prvoodchovu, narodila se tady hned dvě mláďata.
Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury:
- Fauna – Fascinující svět zvířat. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-2915-7
- Hoare, B.: Fascinující svět zvířat. Praha: Pangea, 2021. ISBN: 978-80-277-0189-6
Internetové zdroje: /1/ Tisková zpráva Zoo Praha, /2/ Webové stránky Zoo Praha, /3/SafariPark.cz
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
V celé Evropě ji chová jen Zoo Brno. Nyní se tam kriticky ohrožená duhovka rozmnožila
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Etika biobankingu v záchraně druhů
Každý přemýšlí, většinou až moc. Psychiatr nabízí jednoduchý trik, jak se zatěžujících myšlenek zbavit
Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…