Přeskočit na obsah

WHO vyzývá k duševní práci. Jde (nejen) o zdraví mozku

Na prvním místě je srdce, hned za ním mozek. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou neurologická onemocnění, tedy onemocnění spojená s mozkem a nervovým systémem hned po onemocněních srdce druhou nejčastější příčinou úmrtí. Proto nyní vyzývá všechny země světa, aby pro zdraví mozku a jeho dobrou kondici něco udělaly. Vydala celou brožuru, kde dává návody jak zdraví mozku podpořit. Jde třeba o duševní činnosti a kvalitní sociální kontakty.

Sociální vztahy, diskuze, ale i hudba

Vlády by kvůli kondici mozku měly dle WHO vytvořit podmínky pro tělesné zdraví, čistší životní prostředí, bezpečnost, vzdělávání, společenský život a dostupné zdravotnictví, protože to jsou faktory, které mohou bránit vzniku mnoha neurologických a duševních nemocí.

Co mohou pro mozek udělat jeho nositelé, samotní lidé? Je toho více, než by se mohlo zdát. Dle WHO je to například osobní rozvoj, celoživotní vzdělávání a osvojování nových schopností. Jednoduše, mozek potřebuje trénink. Nečinnost mozku nesvědčí, stejně jako celému lidskému tělu. Vědci z WHO také dokládají, že lidé s duševně podněcujícími povoláními jsou vystaveni menšímu riziku demence. V pozdějším věku se pak toto riziko pojí se sociální izolací a osamělostí.

Mozek pracuje efektivněji v sociálním kontaktu. Lidé, kteří mají více sociálních vztahů, mají dle studií neurovědy také obsáhlejší mozkové struktury. Mozku svědčí také používání cizích jazyků nebo výměna názorů, diskuse s druhými lidmi. WHO také navádí k hudbě, pro mozek je prospěšné její provozování v jakékoliv podobě. Toho také využívá muzikoterapie.

Co všechno umí hudba?

Muzikoterapie je prospěšná i při léčbě nejrůznějších nemocí mozku, ale příznivě působí i na zdravé jedince. Hudba aktivuje současně hned několik mozkových části, příznivě ovlivňuje propojení mozku, centrum řeči, ale i pohybu, pamětí nebo emocí. Muzikoterapie má pozitivní vliv na náladu, inteligenci nebo matematické dovednosti. A nejde jenom o hudbu Mozarta v tzv. Mozartově efektu, která dokáže zvýšit mentální schopnosti.

Neurověda a moderní studie dokládají také pozitivní vliv hudby na psychiku, smyslové, emocionální i fyziologické rozpoložení člověka, také krevní tlak nebo činnost srdce.

Mozek

Foto: Mozek, zdroj: Pixabay.com

WHO vyzývá k duševní práci. Jde (nejen) o zdraví mozku

O článku, zdroje a další informace

WHO vyzývá k duševní práci. Jde (nejen) o zdraví mozku

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou neurologická onemocnění hned po onemocněních srdce druhou nejčastější příčinou úmrtí. Proto nyní vyzývá země světa, aby pro zdraví mozku a jeho dobrou kondici něco udělaly. Dle WHO mozku prospívá duševní práce, sociální vazby nebo hudba. To potvrzuje i muzikoterapie.

Internet: ČTK, WHO, Harvard Health Publishing, Muzikoterapie.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *