Přeskočit na obsah

Puls až 220, teplota vysoká až 39 stupňů. Specifické tělo kočky přivádí v úžas

Není to jen heboučký kožíšek, který kočku dokáže ochránit i v extrémním mrazu. Kočka je zajímavá také pro svoji ladnou postavu a mimořádnou mrštnost. Pohybový aparát tvoří osvalená, mimořádně ohebná páteř, sestavená z volně spojených obratlů. Schoulit se do klubíčka prostě není jen tak.

Kočka spánek packy
Kočičí tělo přivádí v úžas, foto zdroj: Pixabay.com

Více kostí, ale jedna chybí

Dospělá kočka má více než 500 skvěle vyvinutých svalů a 244 kostí. Kostra člověka má kostí o 38 méně, to je oproti kočce asi o 10 procent. Nejvariabilnější částí kočičího těla je přitom ocas, složený z 20 až 23 obratlů. Ten člověku zcela chybí, kočce však zase chybí klíčová kost.

Zakrnělá a nefunkční klíční kost podporuje mrštnost kočky, umožňuje velkolepé skoky a dává kočce možnost stáhnout hrudník. Tak se pak může protáhnout i těmi nejmenšími otvory.

Kvapný rytmus kočičího srdce

Srdce člověka bije běžně v rytmu 60 až 100 úderů za minutu. Kočka má čtyřkomorové srdce s normálním tepem v rozmezí od 160 až 220 úderů za minutu, uvádí veterinární klinika./1/ Tlukot srdce kočky přitom můžete cítit na levé straně hrudníku, tep můžete zachytit na vnitřní straně stehna, kde se nachází stehenní tepna.

Kočka spánek
Srdce kočky bije jinak. Foto zdroj: Pixabay.com

Jak bije kočičí srdce?

Ano, srdce kočky bije jinak než to lidské. Nejenže je rychlejší, tlukot srdce, resp. tepová frekvence také nemusí být hladká. Nepravidelnost není dle veterináře nic neobvyklého./2/

Tep kočky se mění v závislosti na nádechu a výdechu. Normální dechové frekvence kočky je přitom 20 až 30 dechů za minutu.

Láska k teplu (a krabicím)

Prokrvení a okysličení tkání indikuje růžová barva sliznic kočky. Ty přirozeně bělají s nižšími teplotami. Přestože kočky umí přežít i v mrazivé zimě, některé, například lesní kočky jsou pro mrazy dokonce přizpůsobené, mnohem lépe se cítí v teple u kamen.

Video YouTube: Kočky a krabice

Kočky mají rády teplo, o čemž svědčí i jejich záliba v kartonových krabicích. Karton je totiž hřejivý a izolační materiál. Uvnitř krabice se teplo udržuje snáze. A kočky to ví!

Teplomilnost koček je dána zase jejich fyziologií. Tělesná teplota je oproti člověku o několik stupňů vyšší, veterinární klinika ho udává v rozmezí od 37,5 do 39 stupňů Celsia./2/ Není tedy pochyb o tom, že kočičí láska svého chovatele hřeje u srdce. A vůbec nevadí, že bije v jiném rytmu než to kočičí.

Bílá kočka spánek

Ilustrační foto: Bílá kočka, zdroj: Pixabay.com.com

O článku: Puls až 220, teplota vysoká až 39 stupňů. Specifické tělo kočky přivádí v úžas

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Puls až 220, teplota vysoká až 39 stupňů. Specifické tělo kočky přivádí v úžas

Není to jen heboučký kožíšek, který kočku dokáže ochránit i v extrémním mrazu. Kočka je zajímavá také pro svoji ladnou postavu a mimořádnou mrštnost. Pohybový aparát tvoří osvalená, mimořádně ohebná páteř, sestavená z volně spojených obratlů. Schoulit se do klubíčka prostě není jen tak.

Internet: /1/ VašeVeterina.cz, /2/ KlinikaNisa.cz, /3/ Techmania.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Fox, M. W.: Cat Body, Cat Mind: Exploring Your Cat’s Consciousness and Total Well-Being. Lyons Press, 2007. ISBN: 1599210622
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *