V amazonských pralesech se dnes tiše plazí mohutná, až devítimetrová anakonda zelená, která s hmotností až 250 kilogramů představuje největšího hada žijícího na Zemi. Přesto se zdaleka nevyrovná svému prehistorickému příbuznému pojmenovanému Titanoboa cerrejonensis, proti tomu je asi jen třetinová. Titanoboa mohl vážit i mnoho přes tunu. Obrovské tělo provázela obrovská síla, se kterou se věnoval lovu pravěkých krokodýlů.
Prehistorické hadí monstrum
Obrovský had Titanoboa cerrejonensis, který obýval vlhké pralesy a řeky Jižní Ameriky zhruba před 60 miliony lety, byl dlouhý asi 16 metrů a dle odhadu Indiana University vážil asi 1130 kilogramů. V nejsilnějším místě těla byl širší než lidská paže. Hnědá kůže mu přitom poskytovala dokonalé maskování./1/
Titanoboa byl strašlivým králem deštného pralesa, vrcholným predátorem své doby, jakým byl ve své době Tyrannosaurus Rex. Legendární Titanoboa se v tropické Jižní Americe objevil asi pět milionů let po vyhynutí dinosaurů, aby obsadil vrchol potravního řetězce.
Video YouTube: Titanoboa versus Tyranosaurus rex
Cesta do tropického pravěku
Existenci hadího monstra potvrdily pozůstatky nalezené na počátku roku 2000 v Kolumbii. Obří had Titanoboa cerrejonensis byl objeven v oblasti Cerrejón, kterou magazín The Smithsonian označil za okno do pravěkého tropického ekosystému. Dává nám lidem komplexní obraz pralesa před šedesáti miliony lety, který byl mnohem rozpálenější, vlhčí a větší než ten současný. S průměrnou teplotou kolem 90 stupňů Fahrenheita (tj. asi 32,2 stupňů Celsia) vytvářel optimální podmínky pro vznik gigantických hadů, ale i krokodýlů, želv nebo ryb./3/
Možná není všem obrům konec
Monstrózní velikost pravěkého hada předčí ty nejmohutnější hollywoodské fantazie, jak poznamenal Jonathan Bloch, expert z floridského Muzea přírodní historie, který pozůstatky plaza studoval. V celé historii planety je Titanoboa rekordní, přesto vědci nevylučují, že narazí na dalšího, dosud neznámého hada podobných rozměrů. V minulosti mohl existovat i větší had, jen jsme ho prostě ještě nenašli, uvedl pro Live Science Patrick Campbell, hlavní kurátor sbírky plazů v Natural History Museum v Londýně./4,5/
Hadí obři přitom brázdili i starověký oceán. Jedním z nich byl i Palaeophis colossaeus, který byl s délkou přes 12 metrů podle výzkumu zveřejněného v časopise Acta Palaeontologica Polonica jedním z nejdelších hadů vůbec. Přestože šlo o mořského hada, jeho zkamenělá kostra byla odhalena v saharské poušti na přelomu tisíciletí. Přes 100 miliony lety tady byl oceán a v něm i tento obří had./5/ Pozůstatky minulosti sbíráme po kouscích, kdo ví, co všechno ještě objevíme…
O ČLÁNKU: Největší had, který kdy obýval planetu, byl jako Tyranosaurus rex. Měl hororový zjev, ale byl skutečný
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Největší had, který kdy obýval planetu, byl jako Tyranosaurus rex. Měl hororový zjev, ale byl skutečný
V amazonských pralesech se dnes tiše plazí mohutná, až devítimetrová anakonda zelená, která s hmotností až 250 kilogramů představuje největšího hada žijícího na Zemi. Přesto se zdaleka nevyrovná svému prehistorickému příbuznému pojmenovanému Titanoboa cerrejonensis, proti tomu je asi jen třetinová. Titanoboa mohl vážit i mnoho přes tunu. Obrovské tělo provázela obrovská síla, se kterou se věnoval lovu pravěkých krokodýlů.
Internet: /1/ IU.eu, /2/ SI.edu, /3/ Smithsonianmag.com, /4/ TheGuardian.com, /5/ LiveScience.com
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Chcete víc?
f