Přeskočit na obsah

Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů

Chameleon

Ilustrační foto: Chameleon, ani toho ještě neznáme. Zdroj: Pixabay.com

Létáme daleko do vesmíru, pracujeme s nanočásticemi a otevřeli jsme dveře umělé inteligenci, která má nahradit člověka. Zdálo by se, že za chvíli nebude co objevovat. A přece… Stále je tu příroda, kterou západní věda spíše nezná, než zná. Zní to neuvěřitelně, ale většinu druhů rostlin, živočichů a hub jsme doposud nepoznali. A bohužel hrozí, že vyhynou dříve, než se tak stane.

Co všechno (ne)známe?

„Myslím, že většina lidí věří, že známe většinu druhů na Zemi… ale v nejlepším případě známe 20 procent druhů obývajících tuto planetu,“

…uvedl v rozhovoru pro Mongabay Mario Moura, profesor na Federální univerzitě v Paraíbě v Brazílii, která má největší rozmanitost flory a fauny ze všech zemí světa./1/

Jihoamerická země nabízí hned 325 přírodních parků nebo chráněných oblastí a dalších 660 soukromých rezervací. Většina parků se nachází v Amazonii, která zabírá více než polovinu území Brazílie a je domovem desetiny všech známých rostlinných a živočišných druhů na planetě. Jak říká William Magnusson z Úřadu pro výzkum Amazonie, ani se neví, kolik jich skutečně je./3/

Odborné odhady obecně hovoří pouze o 10 až 20 procentech druhů, které západní věda zdokumentovala. Vědci také ovšem pouze odhadují, kolik druhů na Zemi vlastně existuje. Studie odhadují, že je dnes na Zemi 5 +/- 3 miliony druhů, pojmenovaných je jich asi 1,5 milionu./4/

Video YouTube: Brazílie (dokument)

Potíž s vědou je i v tom, že s novými druhy se zásadně rozšiřuje i databáze. V současnosti máme více taxonomů popisujících druh než kdykoliv předtím a jejich počet roste rychleji než míra popisu druhů. Popis nových druhů tak trvá příliš dlouho.

Jen od roku 2020 vědci klasifikovali například 100 000 nových druhů rostlin a hub. Tímto tempem by však dokumentování celého života na Zemi zabralo celá staletí. A znovu vyvstává hrozba, že většina druhů zanikne dříve, než je pojmenujeme./2/

Není to tak zlé. Anebo ano?

„Mnoho druhů, které jsou pro vědu nové, jsou již známy a používány domoroci v oblasti původu. Jsou to lidé, primární správci přírodního bohatství, kteří často mají jedinečné místní znalosti,“

…objasňuje nedostatky západní vědy Alexandre Antonelli, ředitel vědy v britské Kew Royal Botanic Gardens, Kew./2/

Právě slavná vědecká instituce v projektu Kew’s State of the World Plants and Fungi také poskytuje pravidelné hodnocení současných znalostí o rozmanitosti rostlin a hub na Zemi. Vychází přitom z odborných znalostí 200 přispěvatelů z více než 100 institucí ve 30 zemích, aby dokládala celosvětové úsilí o spolupráci a zkoumala celosvětové hnací síly podporující biologickou rozmanitost. Poskytuje nové poznatky o riziku vyhynutí, identifikuje kritické mezery ve znalostech, ale i to, jak je řešit./5/

Nové objevy 2023

Vědci ze zmiňované Key Garden také pravidelně přispívají k popisu nových druhů, jenom v roce 2023 pojmenovali přímo v Key a dalších partnerských organizacích po celém světě 74 rostlin a 15 hub. Příkladem za všechny je vzácná orchidej z Madagaskaru Aeranthes bigibbum, kterou chrání neméně vzácný pták vanga přilbová (Euryceros prevostii). K novým druhům roku 2023 patří i madagaskarský gekon Uroplatus garamaso.

V Tazmánii zase vědci objevili endemickou žábu Churamiti maridadi, pavouka Venomius tomhardyi nebo hned šest druhů miniaturních chameleonů.

V ekvádorských Andách byla objevena tolkienova žába (Hyloscirtus tolkieni) nebo had pojmenovaný po Leonardu di Capriovi. Další nově objevený had z Peru je zase pojmenovaný po herci Harrison Fordovi, ač řada vědců proti pojmenovávání po slavných osobnostech protestuje.

V neposlední řadě objevujeme i hlubiny oceánu a s nimi také nové druhy žraloků.

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů

,

Létáme daleko do vesmíru, pracujeme s nanočásticemi a otevřeli jsme dveře umělé inteligenci, která má nahradit člověka. Zdálo by se, že za chvíli nebude co objevovat. A přece… Stále je tu příroda, kterou západní věda spíše nezná, než zná. Zní to neuvěřitelně, ale většinu druhů rostlin, živočichů a hub jsme doposud nepoznali. A bohužel hrozí, že vyhynou dříve, než se tak stane.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury.

Internetové zdroje: /1,2/ Mongabay.com, /3/ iRozhlas.cz, /4/ Science.org, /5/ Key.org

a

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *