Přeskočit na obsah

Vědci objevili nový druh démonického žraloka. Má bizarní zjev, trny, ale i „stoličky“ jako člověk

V hlubokých vodách severovýchodní Austrálie vědci narazili na nový druh žraloka, který připomíná fosilie dávno vyhynulých predátorů. Stejně jako prehistoričtí žraloci má i tento nový druh, pojmenovaný žralok malovaný (Heterodontus marshallae), pod očima zvláštní trny. Démonický zjev vedle malých rohů dodává bizarní parybě také tvar těla a výrazné zbarvení.

Žralok

Ilustrační foto: Ne jeden, vědci doposud popsali více než 500 druhů žraloků. Zdroj: Pixabay.com

Živoucí odkaz minulosti

„Tento řád žraloků připomíná fosilie dávno vyhynulých žraloků díky podobné morfologii, včetně trnů. Nyní víme, že spolu nejsou blízce příbuzní,“ uvedla k novému objevu dle Live Science bioložka Helen O’Neill z Australian National Fish Collection (ANFC)./1/

V prohlášení australské vládní agentury CSIRO také přiblížili řád Heterodontiformes, klasifikovaný podle jedinečného tvaru těla a zmiňovaných výčnělků pod očima. Již název druhu žralok malovaný (Heterodontus marshallae) přitom odkazuje na kontrastní pruhy na těle paryby, které by mohly připomínat i vzory na těle některých kočičích šelem./2/

Nově popsaný druh se podle studie zveřejněné v časopise Diversity vyskytuje pouze ve vodách severozápadní Austrálie, a to v hlubinách 125 až 229 metrů pod hladinou. Vyznačuje se extrémně velkou čelistí./3/

Čelisti žraloka skrývají překvapení

Žralok malovaný má vzhledem k velikosti lebky nepoměrně velkou čelist s několika řadami zubů. Od ostatních žraloků však jeho zuby mají odlišné uspořádání a členění. Zatímco v přední části čelisti jsou uloženy ostré uchopovací zuby, vzadu najdeme velké zuby podobné lidským stoličkám. Dle vědců se vyvinuly proto, aby predátorům umožnily kořist pomocí zubů rozdrtit. Žraloci vybavení takovými stoličkami tak mohou lovit i měkkýše a korýše./1/

Ksukol ban 820

Ne jeden, ale 140 nových žraloků

Technologický pokrok umožňuje vědcům objevovat nové a nové hlubiny oceánu, které jsou domovem mnoha fascinujících tvorů včetně paryb. Žralok malovaný patří k těm nejnověji objeveným druhům, avšak stále je pouze jedním z mnoha nově popsaných mořských tvorů, kteří právem vzbuzují zájem.

Za posledních čtyřicet let se jenom okruh známých žraloků rozšířil o čtyřicet procent, když původních 360 druhů vzrostlo díky těm nově objeveným na více než 500./4/ Žraloci sice nahánějí hrůzu, ale stále jsou totiž také v centru nezvyklé pozornosti. Fascinují i vědce, kteří i díky své fascinaci těmito mořskými predátory nacházejí nové a nové druhy.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vědci objevili nový druh démonického žraloka. Má bizarní zjev, trny, ale i „stoličky“ jako člověk

,

V hlubokých vodách severovýchodní Austrálie vědci narazili na nový druh žraloka, který připomíná fosilie dávno vyhynulých predátorů. Stejně jako prehistoričtí žraloci má i tento nový druh, pojmenovaný žralok malovaný (Heterodontus marshallae), pod očima zvláštní trny. Démonický zjev vedle malých rohů dodává bizarní parybě také tvar těla a výrazné zbarvení.

Internet: /1/ LiveScience.com, /2/ CSIRO.au, /3/ MDPI.com, /4/ BBC.com

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *