Přeskočit na obsah

Vláda, moc a sláva: Menopauza se jeví jako ten nejmenší problém, kterému zdatná a (zdá se) všehoschopná politička čelí

V televizním programu tato severská seriálová perla může trochu zapadnout. ČT art aktuálně vysílá dánský seriál Vláda, moc a sláva z netflixové produkce až v druhé polovině televizního večera. Navíc celý seriál stojí především na postavě stárnoucí ministryně zahraničí. Ta svou roli politické kariéristky však zvládá dokonale. Přes obdivuhodnou schopnost s grácií překonat všechna úskalí vrcholové politiky, ve které se setkávají ty největší mocnosti světa, čelí stále větším a větším problémům. Až to vypadá, že ji nakonec doženou.

Vláda, moc a sláva

Foto: Sidse Babett Knudsen jako Birgitte Nyborgová v seriálu Vláda, moc a sláva. Zdroj: DR Fiktion, ČT

Ocenění pro herce i seriál jako takový

Zatímco Sidse Babett Knudsen se jako dánská ministryně zahraničí Birgitte Nyborgová potýká s klesající popularitou a ohrožením své politické pozice, samotná herečka za strhující politické drama sklízí ovace u diváků i kritiky. Mnozí kritici tento filmový počin, který mísí politiku, média a business dokonce označují za jeden z nejlepších seriálů roku 2022. Porota Danish Film Awards ho titulovala jako Nejlepší dánský seriál 2023.

Sidse Babett Knudsen získala v rámci Danish Film Awards ocenění nejlepší herečka v seriálu, stejně jako Mikkel Boe Følsgaard, který se za roli jejího úředníka stal nejlepším seriálovým hercem. Za vedlejší roli byla jako nejlepší herečka oceněna i Birgitte Hjort Sørensen. V seriálu ztvárňuje vedoucí zpravodajství, která má sice vysoké novinářské ambice, avšak zdaleka nemá takovou moc, aby dokázala korigovat práci svých podřízených a negativní ohlasy na sociálních sítích.

Video YouTube: Seriál Vláda, moc a sláva, trailer

Druhá nejmocnější žena Dánska?

Seriál dle scénáře Adama Price Vláda (Borgen) se stal fenoménem hned po premiéře první série v roce 2010. Po desetileté přestávce se vrátil čtvrtou řadou nazvanou Vláda, moc a sláva, která v sobě koncentruje to nejlepší z předchozích řad. Seriál si zároveň s nálezem miliardového ložiska ropy v grónském zálivu pověstném pro lov velryb našel cestu k tomu, jak být nepříjemně aktuální.

Postavy seriálu Vláda, moc a sláva se v čele s mocichtivou ministryní, která se postupně stává i mistryní politické manipulace, přesouvají do nového rozměru. Birgitte Nyborgová již není premiérkou, naopak má v podobě aktuální premiérky zdatnou rivalku. Je druhou nejdůležitější ženou ve vládě, ale být druhou není její styl.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vláda, moc a sláva: Menopauza se jeví jako ten nejmenší problém, kterému zdatná a zdá se všehoschopná politička čelí

,

V televizním programu tato severská seriálová perla může trochu zapadnout. ČT art aktuálně vysílá dánský seriál Vláda, moc a sláva z netflixové produkce až v druhé polovině televizního večera. Navíc celý seriál stojí především na postavě stárnoucí ministryně zahraničí. Ta svou roli politické kariéristky však zvládá dokonale. Přes obdivuhodnou schopnost s grácií překonat všechny úskalí vrcholové politiky, ve které se setkávají ty největší mocnosti světa, čelí stále větším a větším problémům.

Internet: /1/ ČeskáTelevize.cz, /2/ ČSFD.cz, /3/ Netflix.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *