Přeskočit na obsah

Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu

Velký bílý žralok

Foto: Velký bílý žralok, zdroj: Alexander Vasenin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Bílí žraloci spolu s dalšími druhy velkých dravých ryb tráví pravidelně čas v hlubinách oceánu, které se označují jako zóna soumraku. Toto překvapivé zjištění přináší nová studie, která zároveň vzbuzuje dohady a otázky proč. Ryby musí mít důvody, proč se ponořují tak hluboko, ovšem ty jsou nám suchozemšťanům zatím skryté.

Co dělají ryby v hlubinách?

Celkem 344 sledovaných dravých ryb včetně velkých bílých žraloků, žraloků tygřích, žraloků velrybích, mečouna nebo tuňáka vědci sledovali celých 46 659 kumulativních dnů. Referují o tom v nové studii publikované v časopise PNAS./1/

Ryby dle studie překvapivě plavou hluboko v tzv. zóně soumraku, která se rozprostírá mezi hloubkami 200 až 1 000 metrů. Dokonce se vydávají ještě hlouběji do tzv. půlnoční zóny, tedy hloubky 1 000 až 3 000 m pod hladinou oceánu. Proč? To je (zatím) záhadou.

Vědci ve studii poukazují na korelaci mezi rybími ponory a umístěním tzv. hluboké rozptylové vrstvy (nebo DSL), která je tak zaplněná četnými malými rybami a dalšími mořskými organismy, že ji sonary někdy zaměňují za mořské dno. Velké ryby v noci stoupají do hluboké rozptylové vrstvy za potravou, aby přes den opět klesaly do zóny soumraku. 

Z neznámých důvodů se ryby ovšem ponořují mnohem hlouběji, než je kvůli potravě potřeba. Velký bílý žralok, často označovaný také jako  žralok lidožravý (Carcharodon carcharias), se potápí až do hloubky 1 128 metrů, žralok velrybí do 1 912 metrů a mečoun dokonce až do dvou tisíc metrů pod mořem./1,2/

Video YouTube: Hlubiny oceánu

Až dva tisíce metrů pod mořem

Zóna soumraku, tam, kde se v hlubinách ztrácejí sluneční paprsky a život zahaluje tma, je i z pohledu zmiňované studie potenciálně kritickým ekosystémem. Mnoho druhů z této zóny je totiž předmětem komerčního rybolovu. Na druhé straně je tady mnohem více biomasy než ve všech současných rybolovných oblastech, jak dle serveru Live Science uvedl Camrin Braun, vedoucí studie a pomocný vědec v EU Oceánografická instituce Woods Hole (WHOI)./2,3/

Vědci současně upozorňují, že bychom vazby mezi predátory a biomasou vrstvy měly nejdříve pochopit a až poté uvažovat o jejich využití.

Žraloci z hlubin stále překvapují

Není to jenom žralok bílý… Za posledních čtyřicet let se okruh známých žraloků rozšířil o čtyřicet procent, když původních 360 druhů vzrostlo díky nově objeveným na více než 500. Žraloci sice nahánějí hrůzu, ale stále jsou totiž také v centru nezvyklé pozornosti. Fascinují i vědce, kteří i díky své fascinaci těmito mořskými predátory nacházejí nové a nové druhy. K těm nejnovějším patří žralok malovaný, však stále je pouze jedním z mnoha nově popsaných mořských tvorů, kteří právem vzbuzují zájem./5/

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu

,

Bílí žraloci spolu s dalšími druhy velkých dravých ryb tráví pravidelně čas v hlubinách oceánu, které se označují jako zóna soumraku. Toto překvapivé zjištění přináší nová studie, která zároveň vzbuzuje dohady a otázky proč. Ryby musí mít důvody, proč se ponořují tak hluboko, ovšem ty jsou nám suchozemšťanům zatím skryté.

Internet: /1/ pnas.org, /2/ livescience.com, /3/ whoi.edu, /4/ noaa.gov, /5/ BBC.com

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *