Hned deset hadích mláďat vykouklo na chovatele v Zoo Ostrava 23. května 2023. Za posledních dvanáct měsíců se přitom odchov krajty zelené podařil pouze v jedné další zoologické zahradě. Tyto barevné hady z tropických deštných lesů Nové Guinei (Papui) přitom v Evropě chová celkem osmdesát institucí v celkovém počtu 150 jedinců.
V pavilonu Papua je veselo
Krajta zelená (Morelia viridis) se do ostravské zoologické zahrady nastěhovala v roce 2018. Hned dvě samice se sem dostaly ze Zoo Plzeň, v roce 2021 k nim pak přibyl samec ze Zoo Lipsko. Již loni samice snesly vejce, ale snůška nebyla úspěšná. Když jedna ze samic ztratila po dalším páření svoji jasně zelenou barvu, začali chovatelé tušit, že by v sobě mohla nosit vejce. To se potvrdilo.
„Asi 14 dní před kladením vajec jsme samici přestěhovali z expozičního terária do zázemí. V přírodě pravděpodobně ukrývají tyto krajty snůšku v dutinách, kterou měla nahradit bouda v zázemí. Samice ale nakonec nakladla 29. března 2023 vejce volně do terária. Snůšku, která čítala celkem 11 oplozených vajec, umístili chovatelé do líhně. Inkubace trvala 50 dní. Jedno vejce se krátce před líhnutím začalo kazit, proto bylo z líhně vyřazeno. Ukázalo se, že ve vejci byla dvojčata, ale oba zárodky uhynuly,“ popisují na webu Zoo Ostrava příběh úspěšného odchovu háďat./1/
Deset mláďat krajty zelené se 23. května vylíhlo v Zoo Ostrava, je to poprvé, co se zde rozmnožování podařilo. Krajty zelené se v lidské péči rozmnožují jen vzácně. V Evropě je chová 80 zoo, za poslední rok se ale podařilo odchovat jen 6 mláďat v dánské zoo v Randersu. pic.twitter.com/yk5GsQbPuP
— Události Ostrava (@UdalostiOstrava) May 31, 2023
Jako většina plazů ani krajty o svá mláďata nepečují, proto zůstávají háďata v zázemí zoo, zatímco matka je zpět v pavilonu Papua.
Až vyrostou, zezelenají
Hned po vylíhnutí se háďata snaží dostat do bezpečí, které pro ně představuje vhodná větvička. Na té pak zaujímají polohu známou u dospělých krajt. První dny nepřijímají žádnou potravu, protož postupně tráví živiny ze žloutkového váčku. Po prvním svleku, asi okolo desátého dne života, je čekají první myší holátka.
Čerstvě vylíhnuté krajty měří po vylíhnutí okolo dvaceti centimetrů a zatím je zdobí žluté zbarvení. Během dvou let, než dospějí, mláďata krajty zelené budou růst až do velikosti asi 180 centimetrů. Již okolo jednoho roku by měla háďata získat i svoji typickou zelenou barvu. Ta pak zeslábne a mírně zmodrá v době, kdy v sobě samice bude nosit vajíčka. A koloběh života se bude opakovat…
O ČLÁNKU: Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá
Hned deset hadích mláďat vykouklo na chovatele v Zoo Ostrava 23. května 2023. Za posledních dvanáct měsíců se přitom odchov krajty zelené podařil pouze v jedné další zoologické zahradě. Tyto barevné hady z tropických deštných lesů Nové Guinei (Papui) přitom v Evropě chová celkem osmdesát institucí v celkovém počtu 150 jedinců.
Internet: /1/ Zoo-Ostrava.cz, /2/ Instagram Zoo Ostrava, /3/ Twitter Události Ostrava
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.