Ukázky živých včel a práce včelařů, výtvarné dílny, promítání, besedy s odborníky, medové kurzy vaření i divadlo pro nejmenší nabídne návštěvníkům letošní program akce Jedu v medu. Chybět nebude tradiční medový trh s včelařskými produkty či degustace různých druhů medoviny. Jedu v medu se koná v sobotu 10. 6. od 10 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze.
Stát se včelařem
Na workshopech se mohou účastníci na chvíli stát včelařem, obléct se do včelařské kombinézy a zapálit si dýmák nebo si sestavit hmyzí hotel pro včelky samotářky, vyrobit svíčku, medový peeling na obličej, medovou sůl do koupele, šperk z korálků na motivy opylovačů a namalovat si na plátěnou tašku svého oblíbeného opylovače.
V gastrostudiu se zájemci pod vedením kuchařů z Asociace kuchařů a cukrářů ČR naučí připravovat medová jídla. Na dvorku i na střeše muzea bude možné nahlédnout do včelích úlů a podívat se na praktické ukázky práce včelařů. Na otázky návštěvníků jsou připraveni odpovídat včelaři z projektu Včely na střechách a Včelařského spolku Prahy 6 a 7.
Co všechno lze udělat pro včely?
Co všechno lze udělat pro divoké opylovače a co může udělat veřejnost, poradí odborníci z projektů Praha kvete nebo Čmeláci Plus. Ke zhlédnutí bude dokument Kam mizí včely režiséra a včelaře Petera Nelsona, po kterém bude následovat beseda se včelařem Milanem Šimonovským, jež připravila organizace Na mysli.
Pro holky a kluky je připraveno divadelní vystoupení o medvědu zlodějíčkovi, kterému dá včela za vyučenou a pak si ho vezme do parády včelař a naučí ho správnému včelaření. Hrají herci z Asociace místních potravinových iniciativ.
Včely všemi smysly
Letošní novinkou je také zážitkový program Včely všemi smysly určený nevidomým a slabozrakým. V rámci programu akce je možné zhlédnout výstavu o slovinském včelařství a ukázky včelařských nástrojů ze sbírek Národního zemědělského muzea.
Pro návštěvníky, kteří si chtějí užít sobotu až do pozdních hodin, je v Národním zemědělském muzeu připraven další program: V 19. hodin zde začíná Muzejní noc.
Partneři akce: Asociace kuchařů a cukrářů, Čmeláci Plus, Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity, Knihovna Antonína Švehly Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, Nadační fond Propolis 33, Mondelēz International, Praha kvete, SONS ČR, Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7, Včely na střechách, Včelařství Machovi, Na mysli, Asociace místních potravinových iniciativ.
Vstupné: dospělí 100 Kč; děti, studenti a senioři nad 65 let 50 Kč
Akce se koná pod záštitou starosty MČ Prahy 7 Jana Čižinského.
Význam opylovačů
Populace včel se v posledních letech zmenšuje v důsledku celé řady faktorů, včetně ztráty přirozeného prostředí, používání pesticidů a měnícího se klimatu. Intenzivní produkce monokultur a nesprávné používání pesticidů představují pro opylovače vážnou hrozbu, protože omezují jejich přístup k potravě a hnízdištím, vystavují je škodlivým chemikáliím a oslabují jejich imunitní systém.
Opylovači jsou klíčem k celosvětové potravinové bezpečnosti. Závisí na nich každá třetí lžíce potravin, které jíme. Opylovači jsou také klíčem ke zdraví globálního ekosystému. Téměř 90 % planě rostoucích rostlin je na nich závislých při rozmnožování.
Národní zemědělské muzeum
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.
Více na www.nzm.cz.
Jitka Taussiková, Národní zemědělské muzeum
TISKOVÁ ZPRÁVA
KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Černobílá radost: Poprvé v historii se v Safari parku těší z těchto „ňuňu“ mláďat
Poznáte vzácné mládě? Má teprve 2 týdny a skvělé vyhlídky. Roztomilejší už být nemůže
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…