Přeskočit na obsah

Čistá energie? Vědci ji umí vyrobit i ze vzduchu. Jednoduchý generátor funguje jako bouřkový mrak

Možnosti existují, čistá elektřina je nám dostupnější víc, než si myslíme. Dá se vyrobit třeba přímo ze vzduchu, jak dokládá nová studie vědců z University of Massachusetts Amherst. Zařízení zvané Air-gen, schopné získávat elektřinu ze vzduchu, lze navíc vyrobit z mnoha druhů materiálů. Stačí, aby byl tenký a měl v sobě miniaturní otvory.

Elektřina skrytá v bouřkovém mraku

Ilustrační foto: Elektřina skrytá v bouřkovém mraku. Zdroj: Pixabay.com

Když se srazí molekuly vody

Molekuly vody, které jsou běžně obsaženy ve vzduchu, putují asi 100 nanometrů, než se srazí. Když se voda pohybuje tenkým materiálem s otvory použitím nanotechnologií dimenzovanými právě na těchto 100 nanometrů (tj. méně než tisícinu průměru lidského vlasu), mají molekuly tendenci hromadit se v horní části materiálu. Nerovnováha daná tím, že ve spodní části je podstatně méně molekul, vytváří napětí, elektřinu. K oběma stranám materiálu pak stačí připojit elektrody a elektřinu přenést tam, kde je potřeba.

Protože je materiál tohoto jednoduchého generátoru elektřiny tenký, lze ho snadno stohovat a generovat několik kilowatů energie. Hlavní autor zmiňované studie, Jun Yao, elektroinženýr z University of Massachusetts Amherst pro server Inverse uvedl, že Air-gen umožňuje vyrobit mobilní generátory energie, ale i zařízení, která pokryjí elektřinou spotřebu celé domácnosti. Způsob, jak elektřinu vyrábět na větší ploše, vědci teprve musejí najít, přesto má Air-gen potenciál vyřešit jeden ze žhavých problémů lidstva. Dělá to přitom stejně jako bouřkové mraky. Právě jejich nahromaděný elektrický náboj vědce inspiroval./1,2/

Video YouTube: Bouře a její elektřina

Když se vyrábí bouřka…

Protože převádět elektřinu z bouřkových mraků, je značně složité, navíc vázané na bouřky a mraky, vytvořili vědci svým zařízením v laboratoři vlastní, umělý mrak. Protože vlhkost je ve vzduchu neustále, není potřeba žádné dodatečné zdroje. Na rozdíl od jiných technologií obnovitelné energie, jako je vítr nebo slunce, navíc není toto zařízení vázané na počasí a povětrností podmínky. A to na jeho počátku stál bouřkový mrak…

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Čistá energie? Vědci ji umí vyrobit i ze vzduchu. Jednoduchý generátor funguje jako bouřkový mrak

Možnosti existují, čistá elektřina je nám dostupnější víc, než si myslíme. Dá se vyrobit třeba přímo ze vzduchu, jak dokládá nová studie vědců z University of Massachusetts Amherst. Zařízení zvané Air-gen, schopné získávat elektřinu ze vzduchu, lze navíc vyrobit z mnoha druhů materiálů. Stačí, aby byl tenký a měl v sobě otvory.

Internet: /1/ onlinelibrary.wiley.com, /2/ Inverse.com, /3/ SciTechDaily.com

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Velká zábava však může být i poznávání z dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty přinášejí KOČIČÍ NOVINY.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *