Zatímco celá Británie žila v sobotu 6. května korunovací, v Zoo Praha si nebývalou hostinu dopřávali tzv. draci z indonéských ostrovů Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami, Gili Motang a Padar. Hned pětice největších ještěrů světa varanů komodských v pavilonu Indonéské džungle Zoo Praha dostala maso po dlouhých pěti týdnech.
Krmení komodských draků
Krmení komodských draků, resp. instalace masa varanům, kteří jsou známý také pro vysoce toxické bakterie v dutině ústní, začalo v pražské Troji ve 13 hodin. Zhruba ve stejnou dobu na ostrovech král Karel III. usedl na trůn a dostal svoji korunu. U varanů v Zoo Praha však vládla primárně hostina. Komodské draky pochopitelně nezajímalo nic jiného než maso a krmící se ještěří mohykáni zase budili zájem u návštěvníků, kterým se naskytl mimořádný pohled.
Video YouTube: Krmení varanů komodských v Zoo Praha
Intervalové krmení varanů komodských zhruba po pěti týdnech, které odpovídá jejich přirozenému nastavení režimu hodokvasu a půstu, je dle chovatele Vojtěcha Víta ze Zoo Praha evropských unikátem. „Po dvou kolejnicích jsou varanům spouštěny kusy masa včetně velkých kostí, srsti a vnitřností. Jde o strhující podívanou už jen s ohledem na to, že každý z pětice ještěrů spořádá najednou i přes deset kilogramů potravy,“ popisuje./1/
Ostrovní ještěři v Zoo Praha
Ve své domovině ztrácejí varani půdu pod nohama, jejich areál je minimální. Primárně obývají Národní park Komodo o rozloze tisíc kilometrů čtverečních. Ještěry i jejich potravu ohrožují pytláci, ale rizikem jsou i sopečné výbuchy. Celou populaci v seizmicky neklidné oblasti by mohl dle informací na webu pražské zoologické zahrady zničit jen jeden jediný. I proto je chov varanů komodských v zoologických zahradách tak důležitý./2/
Do Zoo Praha se přitom varani komodští dostali právě z Indonésie. Jako dar indonéské vlády sem v roce 2004 dorazila Aranka a Draco, aby se v následujících letech pražská zoo s komodskými draky vyšplhala až na pozici světové velmoci v chovu těchto výjimečných ještěrů.
O ČLÁNKU: Nejenom britský král, hostinu si o slavnostní sobotě dopřávali také komodští draci
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Nejenom britský král, hostinu si o slavnostní sobotě dopřávali také komodští draci
Zatímco celá Británie žila v sobotu 6. května korunovací, v Zoo Praha si nebývalou hostinu dopřávali tzv. draci z indonéských ostrovů Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami, Gili Motang a Padar. Hned pětice největších ještěrů světa varanů komodských v pavilonu Indonéské džungle Zoo Praha dostala maso po dlouhých pěti týdnech.
Internet: /1,2/ ZooPraha.cz, /3/ Facebook Zoo Praha, /4/ Abíčko.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Chcete víc?