Přeskočit na obsah

Velká Deštná v Orlických horách: Nová rozhledna tak vysoko, že výš to nejde

Královna Orlických hor, nejvyšší hora Velká Deštná odkazuje již svým názvem na zdejší počasí typické deštěm a větrem. Proudy deště se promítají také do podoby nové rozhledny, která zdobí plochý hřbet vrcholu zasazeného asi 3 kilometry východně od Deštného v Orlických horách. Je také jednou zastávkou naučné stezky Po hřebeni Orlických hor.

Rozhledna Velká Deštná

Foto: Rozhledna Velká Deštná, zdroj: Filip Krejdl,

Video YouTube: Rozhledna Velká Deštná

Inspirace horami a horou

Právě Orlické hory a samotný vrch Velká Deštná byly inspirací pro ing. arch. Lukáše Svobodu, který vytvořil návrh rozhledny s pětibokým půdorysem zformovaným tvarem vrstevnic hory. Rozhlednu tvoří ocel a dřevo. Masivní ocelovou konstrukci nepravidelného pětiúhelníku pokrývají tenké modřínové hranoly. Šikmo uložené ve stěnách konstrukce připomínají déšť ve větru, stejně jako se různě mění směr deště hnaného větrem, mění se i směr dřevěných prvků věže, které se na jednotlivých stěnách zajímavě kříží.

Plášť rozhledny se dynamicky mění dle úhlu pohledu, mění se jako počasí. Přírodní živly připomíná také lavička ve tvaru kapky v patě věže nebo větrný rukáv na vrcholové plošině, umístěné ve výšce 17,34 metrů. K té vede úzké točité schodiště, poslední moment napětí před vrcholem. Předtím musí zájemci o skvostný, ničím nerušený panoramatický výhled vystoupat po tříramenném schodišti mezi polotransparentními stěnami.

Celková výška rozhledny činí 18,64 metrů.

Kočka pro štěstí

 

Opevněná rozhledna drsných hor

Velká Deštná, dříve nazývaná Sedmihradská hora vždy lákala pro své výhledy. Už od konce devatenáctého století tady také výhledy nabízela dřevěná rozhledna. Drsné klima však neustála, byla stržena v sedmdesátých letech. Nová rozhledna ve tvaru pyramidy tady vyrostla v roce 1992. Na počest hajného a člena horské služby Štefana Matějky nesla jméno Štefanova vyhlídla. I ta však musela být v roce 2004 nahrazena jinou. Další rozhledna tady vydržela do roku 2010.

Nová rozhledna byla na vrcholu hory slavnostně otevřena v říjnu 2019. Ocelová konstrukce nové rozhledny by měla zajistit dlouhou životnost i v náročných klimatických podmínkách. Odolnost podporuje také betonová podnož, která se vstupním portálem odkazuje na stavby válečného opevnění. Ty jsou nedílnou součástí krajiny i pohnuté historie Orlických hor. Propracovaná stavba, propojená s horami a horou získala cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v České ceně za architekturu 2020.

Rozhledna Velká Deštná: Otevírací doba, vstupné a mapa

Rozhledna Velká Deštná je celoročně volně přístupná, ovšem pochopitelně s ohledem na aktuální klimatické podmínky. Vstupné se neplatí, vstup je zdarma.

GPS: 50.3014111N, 16.3977722E

Prales Bukačka

Přírodní rezervace Bukačka je s výskytem bezmála třech stovek druhů rostlin přezdívaná také botanická zahrada Orlických hor. Jde o pozůstatek zakrslého bukového pralesa s cennou rašelinnou loukou o celkové rozloze 50,73 hektarů. Rozkládá se nedaleko od vrcholu Velká Deštná a rozhledny, asi kilometr severozápadním směrem od Masarykovy chaty. Přes Bukačku a její okolí vede naučná stezka Okolím Deštného.

Vzhledem k nadmořské výšce kolem 1000 metrů mají zdejší buky maximálně 15 metrů, upoutají však bizarními tvary. Miniaturní bukový les charakterizuje i příměs smrku, klenu a jeřábu, spolu s bohatým bylinným podrostem. Rostou zde např. bledule jarní, oměj pestrý a oměj šalamounek, běloprstka bělavá, prha arnika, prstnatec májový a prstnatec listenatý, rosnatka okrouhlolistá, sklenobýl bezlistý, svízel sudetský nebo silně ohrožená tučnice obecná. V neposlední řadě tady narazíte také na houbu čapulku bahenní nebo vzácný smrkový choroš ohňovec izabelový.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Velká Deštná v Orlických horách: Nová rozhledna tak vysoko, že výš to nejde

,

Královna Orlických hor, nejvyšší hora Velká Deštná odkazuje již svým názvem na zdejší počasí typické deštěm a větrem. Proudy deště se promítají také do podoby nové rozhledny, která zdobí plochý hřbet vrcholu zasazeného asi 3 kilometry východně od Deštného v Orlických horách. Je také jednou zastávkou naučné stezky Po hřebeni Orlických hor.

Internet: Oficiální webové stránky Deštné.info, HKRegion.cz, Kudyznudy.cz, RegionTourist.cz, Archiweb.cz

Modrá kočka bann

DOBRÉ ZPRÁVY

Nechte plavat to, co nemůžete změnit. Vpusťte do života minimalismus. Posuňte svůj pohled na svět. KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy, informace s pozitivním nábojem, články, které potěší, udělají radost a podpoří dobro. Náš pohled směřuje i přímo vzhůru, abychom nabídli magický klid vesmíru. 

Dobré zprávy Kočka za oknem banner


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *