Přeskočit na obsah

Květnový úplněk přináší i částečné zatmění Měsíce

Úplněk září na noční obloze a mnoha lidem nedá spát. Často osvítí i temná zákoutí duše a odhalí skrytá tajemství. Platí to i pro květnový úplněk ve znamení Štíra, znamení, které je s tajemství a tajemnem přímo spojené. Květnový úplněk láká k odhalování tajemství, o to víc, že ho tentokrát navíc doprovází i úplné zatmění Měsíce. V Česku bude možné tento zajímavý astronomický úkaz pozorovat jako částečné zatmění Měsíce. Proběhne v brzkých ranních hodinách 16. května 2022.

FOTOGALERIE: Nejzajímavější úplňky 2022

Síla úplňku bude větší než jindy

Na jihozápadním obzoru bude v ranních hodinách 16. května zářit Měsíc v úplňku, pokud nám to dovolí počasí. Ve 4:28 hod. SEČ Měsíc vstoupí do úplného zemského stínu, začne částečné zatmění Měsíce. Část Měsíce tak pro lidské oko ztmavne a stín bude postupně ukrajovat z celého měsíčního kotouče.

Po celém Česku bude zatmění pozorovatelné necelou hodinu, než Měsíc zapadne za obzor. V Praze to bude v 5:12 hod. Úplné zatmění Měsíce přitom začíná v 5:29, to už u nás bude nad obzorem Slunce, takže Měsíc bude hůře viditelný.

Setkání planet

Ranní obloha nebeské představení Měsíce v úplňku ještě ozvláštní seskupením planet. Vidět bude planeta Merkur, který se v květnu pohybuje vysoko na večerní obloze ve společnosti Plejád, v souhvězdí Býka. Nejníže na východě bude úplňkovou noc zářit Venuše, vpravo od ní poměrně jasný Jupiter. O něco slaběji by měl směrem na jih zářit Mars (v dalekohledu s Neptunem) a ještě jižněji i Saturn.

Pozorování zatmění Měsíce na hvězdárně

Pozorování částečného zatmění Měsíce o úplňkové noci se chystají i hvězdárny, například Hvězdárna a planetárium Brno. Ta za příznivého počasí nabídne od 4 hodin ráno až do svítání komentované pozorování dalekohledy přímo z Kraví hory, vedle toho i přímý přenos na www.hvezdarna.cz.

Video YouTube: Podívejte se na částečné zatmění Měsíce, Hvězdárna a planetárium Brno

Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky, to na webu hvězdárny komentuje takto: „I když se tedy nejedná o úkaz, na který se můžeme podívat v celé kráse, rozhodně bychom jej neměli ignorovat. Následující roky totiž budou na podobné události chudé, nejbližší úplné zatmění Měsíce proběhne až v září 2025. Nebeským doprovodem květnového zatmění navíc bude čtveřice nápadných planet: Saturn, Mars, Jupiter a Venuše.

Video YouTube: Částečné zatmění Měsíce, iQLANDIA

Online přenos z pozorování zatmění přímo od dalekohledu slibuje při příznivém počasí i liberecké planetárium iQLANDIA. Na pozorování přímo zve také Hvězdárna Turnov, Hvězdárna Žebrák v Praze nebo Hvězdárna a planetárium Uherský Brod.

Zatmění Měsíce v úplňku

Foto: Zatmění Měsíce v úplňku, zdroj: Pixabay.com

Květnový úplněk přináší i částečné zatmění Měsíce

O článku, zdroje a další informace

Květnový úplněk přináší i částečné zatmění Měsíce

,

Květnový úplněk láká k odhalováKvětnový úplněk láká k odhalování tajemství, o to víc, že ho tentokrát navíc doprovází i úplné zatmění Měsíce. V Česku bude možné tento zajímavý astronomický úkaz pozorovat jako částečné zatmění Měsíce. Proběhne v brzkých ranních hodinách 16. května 2022.

Internet: Astro.cz, Astronomický ústav AV ČR, Akademie věd ČR, Hvězdárna a planetárium Brno

Literatura

  1. Průvodce noční oblohou. Praha: Mladá fronta, 2007. ISBN: 978-80-204-1626-1
  2. Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *