Zdálo se, že legendární sekvoje v kalifornském státním parku Redwood, které v roce 2020 zasáhl masivní požár, hynou. Stalo se však něco, co nikdo nečekal. Stromy obrazily, na spáleném dřevě se objevily klíčky, které překvapily i vědce.
Zásoby na horší časy
Nová studie publikovaná v časopise Nature dokládá neuvěřitelnou schopnost obnovy tisíciletých sekvojů. Ty se dle vědců napojily na starověké uhlíkové rezervy a pupeny vytvořené před staletími./1/
Stromy si totiž energii získanou pomocí fotosyntézy, kdy přeměňují oxid uhličitý z atmosféry na kyslík, mohou ukládat na později. Jednak mohou energii využívat pro okamžitý růst, metabolismus a reprodukci, jednak z ní mohou vytvářet zásoby na horší časy. Díky tomu pak přežívají i v obdobích sucha nebo ničivých požárů, které likvidují listy stromu a s nimi i schopnost fotosyntézy.
Analýza klíčků pomocí radiokarbonového datování ze spálených sekvojů přinesla i odhad času vzniku klíčků. Pravděpodobně to bylo v době, kdy mohutné stromy byly sazenicemi.
„Tyto obří stromy mají na základně průměr 5 metrů a některé jsou staré i 2 000 let. To znamená, že také tkáň aktuálních popelů je stará 2 000 let,“ uvedl dle Live Science Drew Peltier, ekofyziolog na Universitě severní Arizony, který v současnosti působí na Universitě Nevady v Las Vegas a podílel se na zkoumání klíčků sekvojů./2/
Video YouTube: Největší stromy světa
Peltier a další spoluautoři nové studie naznačují, že sekvoje jsou odolnější vůči požárům více, než se doposud myslelo.
MODRÁ ŽÁBA V ZOO LIBEREC
Nový přírůstek v barevné sbírce rarit
Mrakodrapy mezi rostlinami
Sekvoj vždyzelená, stálezelený jehličnatý strom s úzkou kuželovitou korunou je národním stromem Kalifornie. V současnosti je doma pouze a jihozápadním území Spojených států amerických, kde také dorůstá do impozantní velikosti a obdivuhodného stáří. Strom tady označují jako redwood (červené dřevo), červené jsou přitom i mladé výhonky a zejména kůra stromu, která má tloušťku až 30 centimetrů.
Není to však jen extrémně silná kůra, impozantní výška nebo věk, který je u těch nejstarších sekvojů srovnatelný s egyptskými pyramidami. Je to také jejich výjimečná odolnost, která tyto mrakodrapy mezi rostlinami definuje a která stojí za obdiv.
O ČLÁNKU: Dobrá zpráva z Kalifornie: Tisícileté sekvoje spálené požárem vstávají jako Fénix z popela
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Dobrá zpráva z Kalifornie: Tisícileté sekvoje spálené požárem vstávají jako Fénix z popela
Zdálo se, že legendární sekvoje v kalifornském státním parku Redwood, které v roce 2020 zasáhl masivní požár, hynou. Stalo se však něco, co nikdo nečekal. Stromy obrazily, na spáleném dřevě se objevily klíčky, které překvapily i vědce.
Internet: /1/ Nature.com, /2/ LiveScience.com, /3/ WashingtonPost.com, /4/ Stoplusjednička.cz
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
V celé Evropě ji chová jen Zoo Brno. Nyní se tam kriticky ohrožená duhovka rozmnožila
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Etika biobankingu v záchraně druhů
Každý přemýšlí, většinou až moc. Psychiatr nabízí jednoduchý trik, jak se zatěžujících myšlenek zbavit
Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…