Pralesnička batiková. To je jméno jedovaté žáby, která je charakteristická pestrými barvami. Dle místa výskytu může být vybarvená v široké škále odstínů. Expozice tropů Zoo Liberec nově představuje modročernou formu pralesničky, která v základní variantě kombinuje černou a metalicky zelenou barvu.
Jedovaté neboli šípové žáby
Právě výrazné zbarvení pralesniček je výstražným znamením, které poukazuje na jejich jed. Prudký jed pralesniček také našel použití i pro šípy domorodých indiánů, kteří tyto malé, ale velmi zajímavé tvory nazývají šípové žáby.
Přestože pralesničky svůj jed získávají z potravy, spoléhat na to, že v chovu s běžnou stravou svoji jedovatost ztratí, se rozhodně nedá. Osudný se může stát i pouhý dotyk, některé žáby mají tak silný jed, že dotykem zabijí i koně…
Pralesničky patří mezi nejtoxičtější zvířata na Zemi, to jim však dodává na atraktivitě. V Zoo Liberec se dají spolu s dalšími exotickými žábami zblízka prohlédnout bez toho, aby člověk přišel k jakékoliv újmě. Jednou z nich je i zmiňovaná modrá žába pralesnička batiková.
Jak bylo řečeno, barva této malé, silně jedovaté žabky se variabilně mění od mátové či smaragdově zelené až po žlutou. Vedle modré existuje také její bronzová varianta, celkem jich je hned 25./1/
Video YouTube: Dendrobates auratus, pralesnička batiková
Pralesnička batiková, žába z pralesa v Liberci
„Tu, co tady vidíte, tak není vzácná, protože je hodně líbivá a daří se je v lidské péči dobře množit. V přírodě ale může být brzy vzácná, protože ve Střední a Jižní Americe dochází k odlesňování. Dále jsou na vině pesticidy a vůbec lidská negativní činnost, takže i běžné druhy, které byly dříve v deštném lese k vidění, ustupují,“ přibližuje modrou žábu Dendrobates auratus zooložka Petra Hnidová, která má chov těchto obojživelníků v Zoo Liberec na starosti./2/
„Chov může být poměrně náročný, protože musíte dodržet určitá pravidla, třeba ve vlhkosti a teplotě. Některé druhy nejsou také moc expoziční, protože se rády schovávají,“ doplňuje zooložka./2/
Nová šelma v Zoo Zlín
Černý jaguár Akabo
Žáby v Zoo Liberec
Liberecký Pavilon tropů nezdobí jen modrá pralesnička, ale i její příbuzné, například černožlutá pralesnička harlekýn nebo pralesnička barvířská, která existuje podobně jako pralesnička batiková v mnoha barevných formách. Stejně jako ve volné přírodě jsou pralesničky barvířské v paludáriu společně s listovnicemi pestrými. Barevné proměny jsou přitom vlastní listovnici přízračné.
Ve sbírce žab Zoo Liberec nechybí ani pralesnička strašná, vůbec nejjedovatější druh. K těm největším raritám patří i listovnice třásnitá nebo rosněnka Valieriova, která se řadí mezi tzv. skleněné žáby s průsvitnou kůží.
O ČLÁNKU: Modrá žába v Zoo Liberec: Nový přírůstek v barevné sbírce rarit
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Modrá žába v Zoo Liberec: Nový přírůstek v barevné sbírce rarit
Pralesnička batiková. To je jméno jedovaté žáby, která je charakteristická pestrými barvami. Dle místa výskytu může být vybarvená v široké škále odstínů. Expozice tropů Zoo Liberec nově představuje modročernou formu pralesničky, která v základní variantě kombinuje černou a metalicky zelenou barvu.
Internet: /1/ ZooLiberec.cz, /1/ Rozhlas.cz, /3/ Stoplusjednička.cz, /4/ 21století.cz
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Černobílá radost: Poprvé v historii se v Safari parku těší z těchto „ňuňu“ mláďat
Poznáte vzácné mládě? Má teprve 2 týdny a skvělé vyhlídky. Roztomilejší už být nemůže
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…