Přeskočit na obsah

Dobrá zpráva z Kalifornie: Tisícileté sekvoje spálené požárem vstávají jako Fénix z popela

Sekvoje v Kalifornii

Ilustrační foto: Sekvoje v Kalifornii, zdroj: Pixabay.com

Zdálo se, že legendární sekvoje v kalifornském státním parku Redwood, které v roce 2020 zasáhl masivní požár, hynou. Stalo se však něco, co nikdo nečekal. Stromy obrazily, na spáleném dřevě se objevily klíčky, které překvapily i vědce.

Zásoby na horší časy

Nová studie publikovaná v časopise Nature dokládá neuvěřitelnou schopnost obnovy tisíciletých sekvojů. Ty se dle vědců napojily na starověké uhlíkové rezervy a pupeny vytvořené před staletími./1/

Stromy si totiž energii získanou pomocí fotosyntézy, kdy přeměňují oxid uhličitý z atmosféry na kyslík, mohou ukládat na později. Jednak mohou energii využívat pro okamžitý růst, metabolismus a reprodukci, jednak z ní mohou vytvářet zásoby na horší časy. Díky tomu pak přežívají i v obdobích sucha nebo ničivých požárů, které likvidují listy stromu a s nimi i schopnost fotosyntézy.

Analýza klíčků pomocí radiokarbonového datování ze spálených sekvojů přinesla i odhad času vzniku klíčků. Pravděpodobně to bylo v době, kdy mohutné stromy byly sazenicemi.

„Tyto obří stromy mají na základně průměr 5 metrů a některé jsou staré i 2 000 let. To znamená, že také tkáň aktuálních popelů je stará 2 000 let,“ uvedl dle Live Science Drew Peltier, ekofyziolog na Universitě severní Arizony, který v současnosti působí na Universitě Nevady v Las Vegas a podílel se na zkoumání klíčků sekvojů./2/

Video YouTube: Největší stromy světa

Peltier a další spoluautoři nové studie naznačují, že sekvoje jsou odolnější vůči požárům více, než se doposud myslelo.

Mrakodrapy mezi rostlinami

Sekvoj vždyzelená, stálezelený jehličnatý strom s úzkou kuželovitou korunou je národním stromem Kalifornie. V současnosti je doma pouze a jihozápadním území Spojených států amerických, kde také dorůstá do impozantní velikosti a obdivuhodného stáří. Strom tady označují jako redwood (červené dřevo), červené jsou přitom i mladé výhonky a zejména kůra stromu, která má tloušťku až 30 centimetrů.

Není to však jen extrémně silná kůra, impozantní výška nebo věk, který je u těch nejstarších sekvojů srovnatelný s egyptskými pyramidami. Je to také jejich výjimečná odolnost, která tyto mrakodrapy mezi rostlinami definuje a která stojí za obdiv.

Obsah článku
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Dobrá zpráva z Kalifornie: Tisícileté sekvoje spálené požárem vstávají jako Fénix z popela

,

Zdálo se, že legendární sekvoje v kalifornském státním parku Redwood, které v roce 2020 zasáhl masivní požár, hynou. Stalo se však něco, co nikdo nečekal. Stromy obrazily, na spáleném dřevě se objevily klíčky, které překvapily i vědce.

Internet: /1/ Nature.com, /2/ LiveScience.com, /3/ WashingtonPost.com, /4/ Stoplusjednička.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *