Přeskočit na obsah

Kočka nebelung: Co o ní nejspíš (ne)víte?

Tohle kočičí plemeno patří k těm méně známým, je doslova zamlženo tajemným oparem. Nezvyklý název nebelung v překladu z německého „nebel“ také znamená mlhu. Dlouhosrstá kočka nebelung je tak trochu skryta v mlžném závoji, její pojmenování má však odkazovat na stříbřitě modrou barvu srsti. Připomíná reálnou mlhu. Ovšem s jejím jménem je to ještě krapet složitější.

Kočka nebelung
Foto: Dlouhosrstá kočka nebelung, zdroj: Unsplash.com

Nebelung nebo Nibelung?

Chov plemene nebelung založila v USA chovatelka Cora Cobbová ve spolupráci s genetičkou Solveig Pfluegerovou, význačnou osobností americké organizace chovatelů koček The International Cat Association, TICA.

Základem chovu nebelung se stala dvě koťata modré barvy s polodlouhou srstí, která se narodila rok po sobě. Jejich matkou přitom byla černá krátkosrstá kočka Elsa a otcem dlouhosrstý kocour.

Koťata dostala jména podle hrdinů německé ságy o Nibelunzích Siegried a Brunhilda. Hrdinský epos z germánské mytologie o Siegriedovy a Brunhildě, který proslavil především Richard Wagner operou Prsten Nibelungův, měl být v prvopočátku také určující pro název plemene. Ten se později z nibelung změnil na nebelung, aby se odvozoval z německého označení mlhy „nebel“.

Video YouTube: Nebelung

Rusko nebo USA?

Standard plemene nebelung vychází ze standardu ruské modré kočky, jenom s tím rozdílem, že ruská modrá kočka má srst krátkou, nebelung polodlouhou. Ruská modrá kočka je již dle svého jména opravdu plemeno původem z Ruska, zatímco nebelung je i přes své německé jméno plemeno se vznikem v USA.

Kočka nebo pes?

Na kočku nebelung narazíte jen zřídka. Jde o vzácné kočičí plemeno, které v Česku takřka neznáme. Chová se zejména ve Spojených státech a v Rusku, kde vám také každý chovatel potvrdí její oddanost. Jakmile si tato kočka zvykne na svůj domov a přijme lidi kolem sebe jako svoji rodinu, začne povahou připomínat psa.

Kočka nebelung
Foto: Dlouhosrstá kočka nebelung, zdroj: Unsplash.com

Domácí miláček

Je to mazlivá kočka, která s chutí následuje páníčka takřka kamkoliv. Je sice přirozeně plachá, ale ve svém domácím prostředí se z ní stává hravá a temperamentní kočka, která umí za všech okolností rozveselit. Je jí vlastní empatie a stejně jako ráda hýčká chovatele svojí přítomností, nechává se i ona hýčkat svojí rodinou. Nikdy přitom nepohrdne žádným pamlskem. Podobně jako pes má kočka nebelung pořád chuť na něco dobrého.

Kočka nebelung

Foto: Nebelung, zdroj: Unsplash.com

O článku: Kočka nebelung: Co o ní nejspíš (ne)víte?

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Kočka nebelung: Co o ní nejspíš (ne)víte?

,

Tohle kočičí plemeno patří k těm méně známým, je doslova zamlženo tajemným oparem. Nezvyklý název nebelung v překladu z německého „nebel“ také znamená mlhu. Dlouhosrstá kočka nebelung je tak trochu skryta v mlžném závoji, její pojmenování má však odkazovat na stříbřitě modrou barvu srsti.

Internet: Abíčko.cz, iFauna.cz, DailyPaws.com, TheSprucePets.com, LoveToKnowPets.com

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *