Květen je na noční obloze ve znamení planety Merkur, planety nejbližší slunci. Merkur dorazil do maximální východní elongace již 28. dubna 2022. Je tak vidět vysoko na večerní noční obloze v souhvězdí Býka, navíc se tady setkává s hvězdokupou Plejády neboli Kuřátka. Hned druhý květnový den patří konjunkci Měsíce a Merkuru. Nebeské setkání navíc obohatí také Plejády a planeta Aldebaran, nejjasnější hvězda v Býku. Květnová noční obloha tradičně patří i meteorickému roji Éta Aquaridy.
V souhvězdí Vodnáře…
Meteorický roj Éta Aquaridy mají radiant, tedy místo, odkud zdánlivě vylétají, v souhvězdí Vodnáře. Hvězdy padají nedaleko stálice Éta Akvarii. Souhvězdí Vodnáře je však v květnu vždy jenom nízko nad obzorem. Proto hvězdy padají často bez toho, abychom si toho my pozemšťané všimli.
Slavnější než meteorický roj je Halleyova kometa, která Éta Aquaridy tradičně přináší, a to hned dvakrát ročně. Náleží jí nejenom květnový, ale i říjnový meteorický roj Orionidy.
Nejvhodnější dobou pro pozorování meteorů v květnu je doba před rozedněním, kdy se Vodnář na noční obloze posunuje nad obzor. Padající hvězdy lze výjimečně spatřit během celého měsíce. Maximum, které letos nastává 6. května 2022, nabízí i desítky meteorů za hodinu. Jasností se nemohou rovnat letním Perseidám, i tak za podívanou stojí. Za podívanou stojí i vesmírné setkání planet s Měsícem.
Měsíc a planety
Po konjunkci s planetou Merkur hned na začátku května projde měsíc i konjunkcemi s dalšími planetami.
- 22. května nastává konjunkce Měsíce s planetou Saturn,
- 24. května s planetou Mars,
- 25. května s planetou Jupiter,
- 27. května s planetou Venuší.
16. května má navíc termín úplněk, který letos přináší i úplné zatmění Měsíce. Z našich končin však bude pozorovatelné pouze jako částečné zatmění a navíc jen nízko nad obzorem. Přesto toho květnová noční obloha nabízí mnoho. Nejenom zajímavý úplněk, setkání planet nebo meteorický roj, nad východem už také začínají zářit dvě jasné hvězdy Vega a Deneb. Vega náleží k souhvězdí Lyry a Deneb souhvězdí labutě, obě jsou typická souhvězdí léta, které je tak doslova na dohled.
Dle serveru Next Spaceflight by přitom měla ještě letos odstartovat z mysu Canaveral raketa Falcon Heavy, a to hned několikrát. Při první misi by se měla poprvé dostat poprvé přímo na geostacionární dráhu.
Foto: Plejády, hvězdokupa Kuřátka, zdroj: Pixabay.com
Květnová noční obloha: Éta Aquaridy, ale i Merkur a další planety
O článku, zdroje a další informace
Květnová noční obloha: Éta Aquaridy, ale i Merkur a další planety
Květnová noční obloha je ve znamení planety Merkur. K pozorování toho nabízí mnoho. Nejenom zajímavý úplněk, setkání planet nebo meteorický roj Éta Aquaridy, nad východem už také začínají zářit dvě jasné hvězdy Vega a Deneb.
Internet: Astro.cz, Astronomický ústav AV ČR: asu.cas.cz, HvězdárnaŽebrák.cz
Literatura
- Průvodce noční oblohou. Praha: Mladá fronta, 2007. ISBN: 978-80-204-1626-1
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice.
Magické představení, které noc co noc rozehrává noční nebe, je tady pro každého z nás, pro naši radost. Můžeme žasnout nad nad vesmírem a jeho tajemností, prostorem, jehož jsme sice miniaturní, stále však součástí.