Britská kočka dlouhodobě reprezentuje ta nejoblíbenější kočičí plemena. Její výsostné postavení neohrožují ani nové kočičí hvězdy a nová plemena typu bengálská kočka či toyger, typické atletickou postavou a zbarvením divokých šelem. Naopak, britská modrá kočka se svou klasickou elegancí, vůbec první barevná varieta plemene, je dodnes z těch nejrozšířenějších. Přitom i britská aristokratka nabízí jako Whiskas atraktivní kresbu. O atletické postavě však nemůže být v případě Whiskas, britky obecně rozhodně řeč.
FOTOGALERIE: Britská modrá kočka
Kočičí královna
Není to jen poutavý vzhled, chovatelé britské kočky oceňují také nenáročnost, odolnost a nekonfliktní povahu plemene. Díky široké oblibě je britka dostupná skrze četné chovatelské stanice, a tak je v případě zájmu o koťátko vždy z čeho vybírat.
To pro vzácná kočičí plemena, kdy se chovatelské stanice hledají jako jedla v kupce sena, neplatí. Rozšíření je jedna z mnoha výhod britské kočky, která se již v 19. století stala královnou kočičích plemen a zůstává jí dodnes.
Tak trochu flegmatik
Jak již zaznělo, povaha britské kočky je nekonfliktní. Její nekonfliktnost spočívá i v poněkud odtažitém přístupu kočky ke své rodině. Britka je samostatná kočičí osobnost. Vyrovnaná povaha se sice označuje jako milá a přátelská, ale úplně mazlivá kočka britka není. Mnozí chovatelé také potvrzují, že nemá ráda nošení v náručí a nehodí se pro výcvik jako jiná kočičí plemena, která povahou připomínají psa. Britka je kočka každým coulem, je to britská aristokratka, která vyznává spánek a ráda se nechá obsluhovat. Rozhodně od ní nelze čekat, že bude plnit povely nebo chodit na vodítku, ale jistě se najdou i výjimky.
Tak trochu tlustá kočka
Výhodou britské národní kočky je, že si vystačí sama. Je to ideální kočka do bytu, protože nepotřebuje tolik vyžití, zábavy a prostoru jako jiné, aktivní kočky. Nesrší zrovna energií, což může vést i k tomu, že doma doroste do rozměrů tlusté kočky. Zavalitá postava je ostatně pro plemeno charakteristická. Standard sice popisuje harmonický dojem, ale také svalnaté tělo, široký hrudník a krátké končetiny se silnými tlapkami. Mohutnost podporuje i relativně krátký ocas se zakulacenou špičkou nebo masivní kulatá hlava.
Britská modrá kočka není jediná
Plemeno vzniklo jako modrá kočka, ale později se rozšířilo o celou paletu barevných variant. Britská modrá kočka byla také dlouho spojována s kontinentální kočkou kartouzskou. Až v roce 1981 došlo k oddělení kočky kartouzské a britské modré kočky.
Již v roce 1982 začala FIFe uznávat i červené a krémové barevné variety plemene, posléze také stříbřitě stínované, kouřové, tabby (tygrované, mramorované, tečkované), následně i harlekýn (bílé kočky), kouřové želvovinové nebo camea zbarvení. K těm nejžádanějším dnes patří mourovaté kočky, zejména stříbřitě mourovaná britská kočka Whiskas. Vedle Whiskas je známá i britská činčila, kdy je osmina chlupů zbarvena některou barvou černé řady a zbytek srsti je stříbřitě bílý. V rozsáhlé paletě barev se dá najít i britská van jako bílá kočka se skvrnami na hlavě a barevným ocasem.
V současnosti standard uznává vedle britské modré kočky na desítky barevných variet, celkem jich jsou stovky. Navíc existují dvě verze, jednak britská krátkosrstá kočka a britská dlouhosrstá kočka. Právě britská dlouhosrstá kočka odkazuje na původní šlechtění plemene z počátku 20. století, kdy se začaly křížit domácí kočky a perské kočky, resp. jejich předchůdci.

Foto: Britská modrá kočka, zdroj: Pixabay.com
O článku, zdroje a další informace
Britská kočka: Co o ní nejspíš (ne)víte?
Britská kočka reprezentuje ta nejoblíbenější kočičí plemena. Její výsostné postavení neohrožují ani nová plemena typu bengálská kočka či toyger, typické atletickou postavou a zbarvením divokých šelem. Naopak, britská modrá kočka se svou klasickou elegancí, vůbec první barevná varieta plemene, je dodnes z těch nejrozšířenějších.
Internet: iFauna.cz, iDnes.cz, Chovatelská stanice British Velvet, Chovatelská stanice De Blathanna, Chovatelská stanice britských koček z Vlčkové
Literatura
- Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
- Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Foto zdroj: Pixabay.com

Kočky kočičí
Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, stejně jako kočky. Právě kočičí magie, říše zvířat a rostlin, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. Přijměte pozvání do světa, který je pořád v pořádku. Průvodci nám budou kočky, protože ty mají všechny brány otevřené.

Pisálek, redaktor, bloger. Tvořím obsah. A pomáhají mi při tom kočky, jak jinak. Kočičí noviny jsem založila primárně pro radost a potěšení. Vznikly jako prostor pro dobré zprávy, protože kočičí svět je pořád v pořádku…