Přeskočit na obsah

Vzhůru dolů! Nejhlubší místa na Zemi skrývají mnohem víc než vrak Titaniku

Katastrofa ponorky Titan je sice zahalená mlhou tmavých studených vod hlubokého oceánu, ale celému světu ukázala nový rozměr tajemnosti. I v době závratných technologických vymožeností se na Zemi najdou místa, která jsou lidstvu jako takovému stále velmi vzdálená a člověku takřka nedostupná. Hluboké oceánské říše, jejich poletují průsvitné ryby v doprovodu podivných pohupujících se květin více než cokoliv jiného připomínají mimozemský svět. A přece jsou na Zemi, hluboko v podzemí, takřka by se chtělo říct, že v podsvětí.

Bůh podsvětí Hádés

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay.com

Oblasti, kde vládne bůh podsvětí

Ta nejhlubší místa jsou současně nejtemnější, nejtajemnější a nejnebezpečnější. Až do sedmdesátých let minulého století panovala představa, že v těchto částech Země s extrémními podmínkami není žádný život možný. Nyní již víme, že i v tzv. hadalové (hadopelagické) zóně, pojmenované po řeckém bohu podsvětí Hádovi, která sahá od šesti po jedenáct kilometrů pod hladinu, život existuje. Jen tento život vypadá jinak, než ho známe.

Život tam, kde pro něho nejsou podmínky

Nejhlubším místem na Zemi je Mariánský příkop v Tichém oceánu. Jde o oblast dlouhou asi dva a půl kilometry, kde se nachází hned několik nejhlubších míst planety. Jeho nejhlubší bod Challenger Deep je podle studie publikované v magazínu Earth-Science Reviews 10 973 metrů pod hladinou./1/ Zatím se do Mariánského příkopu vydalo pouze 27 odvážlivců, mezi nimi i Mackenzie Gerringer. V roce 2014 se ponořil do 10,5 kilometru hluboké části příkopu Sirena Deep s kolegy z University of Hawaii at Mānoa./2/

„Není tam žádné sluneční světlo. Teploty jsou velmi nízké, obvykle kolem 1 až 2°C. Tlaky jsou extrémní, až 1 034 barů v největších hloubkách oceánu,“ uvedl Gerringer, který v současnosti působí jako odborný asistent biologie na State University of New York pro magazín LiveScience./2/ Oceánografka Abbie Chapmanová z londýnské University College London (UCL) tlak v Mariánském příkopu připodobnila k pocitu, jako by na hlavě člověka stálo sto slonů./3/ Tlak na nejhlubším místě planety je asi tisíckrát větší než na povrchu moře.

Video YouTube: Expedice Challenger Deep zamířila na nejhlubší a nejnebezpečnější místo světa

Hlubiny jako z jiného světa

Zdejší tvorové jsou přizpůsobeni k přežití v temných hlubinách, přestože extrémní tlak tlačí na tělo a poškozuje bílkoviny a enzymy buněk. Hlubokomořské organismy tak mají speciální enzymy, které zvládají vysoký tlak. Navíc produkují zvláštní molekuly, které před tlakem chrání jejich bílkovinné struktury./2/

Protože lidské tělo podmořský tlak neustojí, mořské dno monitorují sondy. Data jsou veřejně dostupná v Geoscience Data Journal Královské meteorologické společnosti./4/ Výzkumníci skryté hlubiny oceánu a jejich na pohled mimozemský život objevují zejména pomocí robotů. Využívají přistávací moduly, na kterém se objevují bizarní organismy jako podmořské okurky, hvězdice, lilijice nebo mikroskopičtí korýši amfipodi. Jejich obraz přináší studie Five Deeps Expedition, která zdokumentovala hlubokomořský život každého z pěti světových oceánu. Se svou dvoumístnou ponorkou Challenger Deep se vydala i do nejhlubší části Mariánského příkopu, tam, kam se dosud podívalo méně lidí než do kosmu./5/

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vzhůru dolů! Nejhlubší místa na Zemi skrývají mnohem víc než vrak Titaniku

Katastrofa ponorky Titan celému světu ukázala nový rozměr tajemnosti. I v době závratných technologických vymožeností se na Zemi najdou místa, která jsou lidstvu jako takovému stále velmi vzdálená. Hluboké oceánské říše, nekonečná hmota, poletují průsvitné ryby v doprovodu podivných pohupujících se květin více než cokoliv jiného připomínají mimozemský svět. A přece jsou na Zemi, hluboko v podzemí, takřka by se chtělo říct, že v podsvětí.

Internet: /1/ ScienceDirect.com, /2/ LiveScience.com, /3/ ucl.ac.uk, /4/ rmets.onlinelibrary.wiley.com /5/ FiveDeeps.com

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Velká zábava však může být i poznávání z dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty přinášejí KOČIČÍ NOVINY.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *