Přeskočit na obsah

Pauza skončila. Po dlouhém tichu zase dorazily zprávy z Marsu, kde NASA hledá známky života

Drsný terén Rudé planety znemožnil na více než 60 dní komunikaci mezi vozítkem Perseverance a malým vrtulníkem Ingenuity, utichly tak i zprávy, které přes Perseverance putují z Marsu do pozemského střediska Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Přestože vědci z NASA přerušení spojení očekávali, obnovení na konci června vítali s nadšením. Radost byla o to větší, že údaje o 52. letu Ingenuity potvrzují skvělou kondici přístroje.

Rudá planeta Mars

Ilustrační foto: Co ukrývá Rudá planeta? Zdroj: Pixabay.com

Měl létat měsíc, už létá dva roky

Malá helikoptéra Ingenuity (Vynalézavost) se jako první motorem poháněný stroj na cizí planetě vznesla do atmosféry 19. dubna 2021. 1,8 kilogramu vážící letoun s dvěma protiběžnými, nad sebou umístěnými dvoulistými vrtulemi s průměrem 1,2 metru se na Marsu poprvé vznesl do atmosféry 19. dubna 2021, když tady 18. února přistál spolu s roverem Perseverance.

Původně se počítalo s pěti letovými testy, které skončí během třiceti dní. Očekávání vědců však stroj zdaleka překonal. Jeho hlavním úkolem přitom bylo vyzkoušet možnost využívat při zkoumání mimozemských objektů zařízení tohoto typu.

Mise v kráteru Jezero

Vrtulník svou primární misi zvládl na výbornou, nyní z Marsu přináší úchvatné snímky a v budoucnu možná odhalí i něco víc… Ingenuity a Perseverance přistály cíleně v kráteru jménem Jezero, aby zde hledaly známky života. Před 3,5 miliardami let se tady totiž měla nacházet voda. Kde je voda, tam je život. Jezero by stále mohlo ukrývat známky života a odhalit je mohou právě Ingenuity a Perseverance, nejsofistikovanější průzkumníci, jaké kdy člověk do vesmíru vyslal.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Pauza skončila. Po dlouhém tichu zase dorazily zprávy z Marsu, kde NASA hledá známky života

,

Černá díra Mléčné dráhy, známá jako Sagittarius A*, má v průměru 60 milionů kilometrů. Hmotnost vesmírného monstra překonává naše Slunce 4 milionkrát. Obří trhlina v časoprostoru má však hluboce spát a zářit jen slabě. Jenže nespí. Podivné rentgenové ozvěny ze středu supermasivní černé díry odhalily, že se monstrum krátce probudilo a začalo intenzivně zářit.

Internet: /1/ Space.com, /2/ NASA.gov, /3/ ČeskáTelevize.cz

Planety test ban

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *