Přeskočit na obsah

Má to pruhy, ale zebra to není. Co to je? Jméno tohoto kriticky ohroženého afrického zvířete neuhádnete

Již název zvířete napovídá, že žije ve vyšších nadmořských výškách. Zploštělé tělo mu usnadňuje pohyb vegetací, pruhy slouží jako maskování. Jde o jednu z největších antilop, ale její název je bongo. Je to bongo horský, podruh bonga lesního (lat. Tragelaphus eurycerus isaaci), který může vážit až 400 kilogramů. Představuje jednoho z nejohroženějších živočišných druhů planety.

Mládě bongo

Foto: Vzácné pruhované mládě. Zdroj: Dominika Stempa, Safari Park Dvůr Králové

Mládě vzácnější než jiné

V přírodě již těchto vzácných zvířat nežije víc než stovka. V současnosti nežijí přirozeně nikde jinde než v Keni a i tam jich ubývá. Právě z Keni se již v roce 1974 dostala zvířata do Safari parku Dvůr Králové, když je sem dovezl Josef Vágner. Dnes je Safari park klíčovým hráčem v záchraně druhu.

Již v roce 1975 se v Safari parku Dvůr Králové nad Labem narodilo první mládě. Do současnosti se jich tady narodilo již celkem 106. Poslední přírůstek bonga však na sebe nechal čekat dlouhých osm let. Jeho narození bylo o to zajímavější, že mládě přišlo na svět ve výběhu přímo před zraky návštěvníků zoo. Spolu se starostlivou matkou se na první dny života přesunul do zázemí, aby se následně zase vrátil do výběhu.

ksukol ban

Afrika ve Dvoře Králové na Labem

„Mládě přišlo na svět přímo ve výběhu a před očima užaslých návštěvníků. Ve výběhu strávilo i první noc. Druhý den se dvojice přesunula do vnitřních stájí. Tam budou asi týden, než vzácný a dlouho očekávaný přírůstek trochu zesílí,“ popisuje zoolog Luděk Čulík na webu Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. „Kontrola ukázala, že mládě má 25 kilo,“ doplnil zoolog./1/

Matkou mláděte je šestiletá samice Kari z německého Münsteru, otcem devítiletý Demba z Berlína. Pro oba jde o prvního potomka. V rodokmenu obou rodičů mláděte figurují dle údajů Safari Parku zvířata přímo z Keni. Mezi jejich předky jsou právě zvířata, která z Afriky dovezl do Dvora Králové Josef Vágner. Dembovu linii však geneticky obohatila zvířata z USA.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Má to pruhy, ale zebra to není. Co to je? Jméno tohoto kriticky ohroženého afrického zvířete (nejspíš) neuhádnete

,

Již název zvířete napovídá, že žije ve vyšších nadmořských výškách. Zploštělé tělo mu usnadňuje pohyb vegetací, pruhy slouží jako maskování. Jde o jednu z největších antilop, ale její název je bongo. Je to bongo horský, podruh bonga lesního, který může vážit až 400 kilogramů. Představuje jednoho z nejohroženějších živočišných druhů planety.

Internet: /1/ SafariPark.cz, /2/ Facobook Safari Park Dvůr Králové

ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

Dejte zvířatům šanci

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *