Již název zvířete napovídá, že žije ve vyšších nadmořských výškách. Zploštělé tělo mu usnadňuje pohyb vegetací, pruhy slouží jako maskování. Jde o jednu z největších antilop, ale její název je bongo. Je to bongo horský, podruh bonga lesního (lat. Tragelaphus eurycerus isaaci), který může vážit až 400 kilogramů. Představuje jednoho z nejohroženějších živočišných druhů planety.

Foto: Vzácné pruhované mládě. Zdroj: Dominika Stempa, Safari Park Dvůr Králové
Mládě vzácnější než jiné
V přírodě již těchto vzácných zvířat nežije víc než stovka. V současnosti nežijí přirozeně nikde jinde než v Keni a i tam jich ubývá. Právě z Keni se již v roce 1974 dostala zvířata do Safari parku Dvůr Králové, když je sem dovezl Josef Vágner. Dnes je Safari park klíčovým hráčem v záchraně druhu.
Již v roce 1975 se v Safari parku Dvůr Králové nad Labem narodilo první mládě. Do současnosti se jich tady narodilo již celkem 106. Poslední přírůstek bonga však na sebe nechal čekat dlouhých osm let. Jeho narození bylo o to zajímavější, že mládě přišlo na svět ve výběhu přímo před zraky návštěvníků zoo. Spolu se starostlivou matkou se na první dny života přesunul do zázemí, aby se následně zase vrátil do výběhu.
Afrika ve Dvoře Králové na Labem
„Mládě přišlo na svět přímo ve výběhu a před očima užaslých návštěvníků. Ve výběhu strávilo i první noc. Druhý den se dvojice přesunula do vnitřních stájí. Tam budou asi týden, než vzácný a dlouho očekávaný přírůstek trochu zesílí,“ popisuje zoolog Luděk Čulík na webu Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. „Kontrola ukázala, že mládě má 25 kilo,“ doplnil zoolog./1/
Matkou mláděte je šestiletá samice Kari z německého Münsteru, otcem devítiletý Demba z Berlína. Pro oba jde o prvního potomka. V rodokmenu obou rodičů mláděte figurují dle údajů Safari Parku zvířata přímo z Keni. Mezi jejich předky jsou právě zvířata, která z Afriky dovezl do Dvora Králové Josef Vágner. Dembovu linii však geneticky obohatila zvířata z USA.
O ČLÁNKU: Má to pruhy, ale zebra to není. Co to je? Jméno tohoto kriticky ohroženého afrického zvířete (nejspíš) neuhádnete
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Má to pruhy, ale zebra to není. Co to je? Jméno tohoto kriticky ohroženého afrického zvířete (nejspíš) neuhádnete
Již název zvířete napovídá, že žije ve vyšších nadmořských výškách. Zploštělé tělo mu usnadňuje pohyb vegetací, pruhy slouží jako maskování. Jde o jednu z největších antilop, ale její název je bongo. Je to bongo horský, podruh bonga lesního, který může vážit až 400 kilogramů. Představuje jednoho z nejohroženějších živočišných druhů planety.
Internet: /1/ SafariPark.cz, /2/ Facobook Safari Park Dvůr Králové
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Nobelova cena trochu jinak: Nejbizarnější výzkumy letos mj. reprezentují vědci, kteří „oživují“ mrtvé pavouky
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Jeden z nejhorších invazivních druhů bolestivě kouše a napadá vše, co mu přijde do cesty. Agresivní mravenec už je v Evropě
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Vědci odhalují skryté podsvětí. V extrémních teplotách objevili zcela nový ekosystém plný bizarních tvorů
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nobelova cena trochu jinak: Nejbizarnější výzkumy letos mj. reprezentují vědci, kteří „oživují“ mrtvé pavouky
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Filmová zábava nejen na neděli: Všemocný Bradley Cooper a Robert De Niro
„Gejzíry“ diamantů: Pohyb zemských desek nevyvolává jen sopečné erupce. Někdy může dle vědců na povrch chrlit i drahokamy
