Přeskočit na obsah

Sovinec jako z Harryho Pottera. Zoo Hluboká odhaluje novou expozici a s ní i tajemství lesa

Hned jedenáct druhů evropských sov mohou spatřit návštěvníci Zoo Hluboká nad Vltavou. Sovinec, který tady vyrostl na místě původní expozice z roku 2004, připomíná přirozené prostředí smíšeného lesa. To ocení nejenom samotné sovy, ale i návštěvníci, kteří tak mohou pohlédnout přímo do nitra tajuplného světa sov.

Sova pálená

Ilustrační foto: Sova pálená, zdroj: Pixabay.com

Od výra velkého po kulíška nejmenšího

Novinka byla postavena na místě původní expozice. „Ta byla ze dřeva a po těch dvaceti letech už musela být nahrazena. Jsem rád, že sovy mají v naší jihočeské zoo tak krásný nový domov. Určitě si zaslouží, abyste se na ně přišli podívat. Chtěl bych poděkovat vedení zoo za to, že stavbu dotáhlo do úspěšného konce. Veškeré okolí a zahradnické práce v expozici si už dělali zaměstnanci sami a musím říct, že mi celkový pohled vyrazil dech. Opravdu skvělá práce,“ vysvětluje v tiskové zprávě náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast kultury Pavel Hroch./1/

Oficiální název je Expozice sov, ten neoficiální zní sovinec. „To vzniklo z Harryho Pottera. Tam měli přece malí kouzelníci své sovy v sovinci. A my jsme v době, kdy byl Harry filmový hit stavěli tu původní expozici. A všechny děti mu říkaly podle filmu sovinec a každá sova byla Hedvika. Ale my jsme jim alespoň pomocí toho filmu a knížek mohli přiblížit nejen ty slavné filmové sovy, jako sovici sněžnou nebo puštíka bradatého, ale zároveň i ty ostatní. Důležité je, že děti a celá veřejnost měla a má o sovy zájem a my budeme rádi, když se k nám přijdou podívat,“ přibližuje ředitel Zoo Hluboká Vladimír Pokorný./1/

„Je tady výr velký, puštík bradatý, puštík bělavý, puštík obecný, sova pálená, sovice krahujová, kalous pustovka, kalous ušatý, sýc rousný, sýček obecný a výreček malý,“ doplnil ředitel zoo s tím, že prázdná voliéra čeká na tuzemskou nejmenší sovu – kulíška nejmenšího./1/

V sovinci Zoo Hluboká nechybějí ani soví mláďata, jak dokládá video od sov pálených, zveřejněné na facebookových stránkách zahrady./3/

Zoo Hluboká

Zoo založil 1. května 1939 dr. Adolf Schwarzenberg jako živou součást Lesnického a mysliveckého muzea, které rod Schwarzenbergů už v té době provozoval v loveckém zámku Ohrada. Vzhledem k náplni muzea zde byly chovány hlavně druhy evropské lovné zvěře, vystavovány byly ale i některé exotické druhy, jako papoušci, klokani, antilopy, nosáli, kondoři, kočkodani, lamy, emu nebo nandu.

V současnosti je v Zoo Ohrada, resp. Jihočeské zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou, jak zní od roku 2015 oficiální název, k vidění 256 druhů zvířat ve více než 2 000 exemplářích. V souladu s tradicí se i nadále zaměřuje na chov našich druhů s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie. Nechybí však ani expozice představující faunu a flóru Austrálie, Ameriky a Afriky.

Návštěvníci tady narazí také na vzácné tvory pojmenované po světoznámém Járovi Cimrmanovi, jako je poddruh myšice malooké, žijící v severozápadních Čechách – Apodemus uralensis, která představuje jediný český endemit mezi obratlovci. Po Cimrmanovi byli pojmenováni i štíři Heterometrus cimrmani, Parabuthus cimrmani a Butheoloides cimrmani, i ty mohou návštěvníci Zoo Hluboká spatřit na vlastní oči.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Sovinec jako z Harryho Pottera. Zoo Hluboká odhaluje novou expozici a s ní i tajemství lesa

,

Hned jedenáct druhů evropských sov mohou spatřit návštěvníci Zoo Hluboká nad Vltavou. Sovinec, který tady vyrostl na místě původní expozice z roku 2004, připomíná přirozené prostředí smíšeného lesa. To ocení nejenom samotné sovy, ale i návštěvníci, kteří tak mohou pohlédnout přímo do nitra tajuplného světa sov.

Internet: /1/ Kraj-jihočeský.cz, /2/ ZooHluboká.cz, /3/ Facebook Zoo Hluboká

ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

Dejte zvířatům šanci

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *