Podzimně ozdobená Zoo Jihlava právě láká na neobyčejné večerní prohlídky s průvodcem. Tento víkend mohou celé celé rodiny s dětmi zůstat v zoologické zahradě až do sedmi hodin večer. Užijí si tady zajímavé aktivity s lampionem a mohou pozorovat tzv. soumračná zvířata, která ožívají se setměním. Je to například dikobraz či poletušky.
Poletuška slovanská
Poletuška je doma v východní a severní Asii, na Sibiři nebo ve Skandinávii. Poprvé byla objevena ve východní Evropě, odtud dostala poletuška slovanská (lat. Pteromys volans) své jméno. Již jméno tohoto roztomilého stvoření také odkazuje na osrstěné blány mezi předními a zadními končetinami, díky kterým může plachtit ze stromu na strom. Ostatně je to tzv. arboreální živočich, to znamená, že většinu života tráví v korunách stromů. Živí se tady převážně listy a pupeny stromů.
Poletuška patří do čeledi veverkovitých a od věci tak není ani její lidové označení létající veverka. Veverku také vzhledem silně připomíná, již kvůli svému dlouhému ocasu s délkou od 9 do 15 centimetrů.
Tělo tohoto hlodavce měří od 12 do 23 centimetrů a celkem neváží víc než 200 gramů. Přesto tato maličká létající veverka nezůstává bez povšimnutí. Někdy bývá označována i jako nejroztomilejší zvíře světa, rozhodně patří k těm nejroztomilejším zvířatům večerní zoo v Jihlavě. K vidění je také v Zoo Chomutov nebo Zoo Plzeň.
Video YouTube: Létající veverka
Zoo Jihlava
Zoo Jihlava je ve srovnání s ostatními českými zoo rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentů a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů. Za návštěvu v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi.
Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.
O ČLÁNKU: Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek mláďat ze Šalomounových ostrovů
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Večerní zoo láká na nevšední atmosféru a soumračná zvířata, mj. poletušky. Znáte je?
Podzimně ozdobená Zoo Jihlava právě láká na neobyčejné večerní prohlídky s průvodcem. Tento víkend mohou celé celé rodiny s dětmi zůstat v zoologické zahradě až do sedmi hodin večer. Užijí si tady zajímavé aktivity s lampionem a mohou pozorovat tzv. soumračná zvířata, která ožívají se setměním. Je to například dikobraz či poletušky.
Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Facebook Zoo Jihlava, /3/ Zoopark.cz /4/ Rozhlas.cz, /5/ Vesmír.cz
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
V celé Evropě ji chová jen Zoo Brno. Nyní se tam kriticky ohrožená duhovka rozmnožila
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Etika biobankingu v záchraně druhů
Každý přemýšlí, většinou až moc. Psychiatr nabízí jednoduchý trik, jak se zatěžujících myšlenek zbavit
Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…