Přeskočit na obsah

Večerní zoo láká na nevšední atmosféru a soumračná zvířata, mj. poletušky. Znáte je?

Podzimně ozdobená Zoo Jihlava právě láká na neobyčejné večerní prohlídky s průvodcem. Tento víkend mohou celé celé rodiny s dětmi zůstat v zoologické zahradě až do sedmi hodin večer. Užijí si tady zajímavé aktivity s lampionem a mohou pozorovat tzv. soumračná zvířata, která ožívají se setměním. Je to například dikobraz či poletušky.

Pteromys volans

Ilustrační foto: Pteromys volans, zdroj: M.K, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Poletuška slovanská

Poletuška je doma v východní a severní Asii, na Sibiři nebo ve Skandinávii. Poprvé byla objevena ve východní Evropě, odtud dostala poletuška slovanská (lat. Pteromys volans) své jméno. Již jméno tohoto roztomilého stvoření také odkazuje na osrstěné blány mezi předními a zadními končetinami, díky kterým může plachtit ze stromu na strom. Ostatně je to tzv. arboreální živočich, to znamená, že většinu života tráví v korunách stromů. Živí se tady převážně listy a pupeny stromů.

Poletuška patří do čeledi veverkovitých a od věci tak není ani její lidové označení létající veverka. Veverku také vzhledem silně připomíná, již kvůli svému dlouhému ocasu s délkou od 9 do 15 centimetrů.

Tělo tohoto hlodavce měří od 12 do 23 centimetrů a celkem neváží víc než 200 gramů. Přesto tato maličká létající veverka nezůstává bez povšimnutí. Někdy bývá označována i jako nejroztomilejší zvíře světa, rozhodně patří k těm nejroztomilejším zvířatům večerní zoo v Jihlavě. K vidění je také v Zoo Chomutov nebo Zoo Plzeň.

Video YouTube: Létající veverka

Zoo Jihlava

Zoo Jihlava je ve srovnání s ostatními českými zoo rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentů a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů. Za návštěvu v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi.

Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Večerní zoo láká na nevšední atmosféru a soumračná zvířata, mj. poletušky. Znáte je?

,

Podzimně ozdobená Zoo Jihlava právě láká na neobyčejné večerní prohlídky s průvodcem. Tento víkend mohou celé celé rodiny s dětmi zůstat v zoologické zahradě až do sedmi hodin večer. Užijí si tady zajímavé aktivity s lampionem a mohou pozorovat tzv. soumračná zvířata, která ožívají se setměním. Je to například dikobraz či poletušky.

Internet: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Facebook Zoo Jihlava, /3/ Zoopark.cz /4/ Rozhlas.cz, /5/ Vesmír.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *