Přeskočit na obsah

Video ze sítí: Summit NATO v režii AI. Macron, Sunak, Zelenskyj i další státníci jako akční hrdinové. Trailer k trháku, anebo parodie?

Summitu Severoatlantické aliance NATO, který právě probíhá v Litvě, se účastní představitelé více než tří desítek států. Nechybí ani zástupci České republiky v čele s prezidentem Petrem Pavlem. Jednání se zaměřují zejména na vazby NATO s Ukrajinou, kterou reprezentuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten se některých jednání NATO poprvé účastní jako rovnocenný partner, ve středu také vystupuje na tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. I jako upoutávka k této tiskové konferenci může sloužit video, které aktuálně víří sociální sítě. Vytvořila ho AI a na summit NATO láká v podobě traileru k akčnímu trháku. Anebo je to parodie?

Severoatlantická aliance NATO

Ilustrační foto: Severoatlantická aliance NATO vztah k AI nepopírá, ovšem propagace summitu 2023 v režii AI nejspíš vyvolala poprask i u ostřílených státníků. Zdroj: Pixabay.com

Umělá inteligence mění svět i NATO

Aliance sama na svém webu přiznává, že technologie jako umělá inteligence (AI), autonomní systémy a kvantové technologie mění svět a způsob, jakým NATO funguje. Již více než 70 let zůstává NATO v technologické špičce, aby zajistilo obranu svých členských zemí a úspěch svých operací. Technologie jsou také velkým tématem jednání summitů NATO již od roku 2021, kdy ministři obrany členských zemí NATO schválili strategii pro vznikající a převratné technologie./1/

Summit NATO 2023 z pohledu AI však představuje něco, co si nejspíš nedokázali představit ani největší vizionáři a nejprogresivnější státníci. Video vytvořené AI představuje světové lídry jako akční hrdiny a summit NATO by tak mohl být pojímán jako akční film. Ostatně zraky k němu aktuálně upírá celý svět.

Macron jako Napoleon a ti druzí

Originální video, kterému dala život umělá inteligence, resp. umělá kreativita, zobrazuje premiéry a prezidenty členských zemí NATO v pořadí, v jakém se jejich země připojily k alianci. Výjimkou je Jens Stoltenberg, jediná osoba na videu, která není hlavou státu, ale představuje generálního tajemníka NATO. Ten je první.

Hned po Stoltenbergovi se ve videu ukazuje francouzský prezident Emmanuel Macron jako Napoleon a stejně jako u dalších lídrů nechybí popisek s názvem země a rokem, kdy se tato země připojila k NATO.

Sunak v tanku, severští bojovníci i bájný Sparťan

Na videu je vidět britský premiér Rishi Sunak v tanku, Giorgia Meloni s útočnou puškou před luxusním autem a nejasně italským pozadím, norský premiér Jonas Gahr Støre s plnovousem jako novodobý severský bojovník, také dánská premiérka Mette Fredriksen ve stejném severském stylu, ačkoliv bez vousů. To slovenská prezidentka Zuzana Čaputová byla prostřednictvím AI oblečena do slušivé letecké bundy, zdobí ji i letadlo v pozadí.

Ukazuje se také řecký premiér Kiriakos Mitsotakis v brnění bájných Sparťanů nebo polský prezident Andrzej Duda ve zbroji s řadou husarů za sebou.

Pavel jako usměvavý šibal

Ve vojenském je na videu zobrazen mj. i český prezident Petr Pavel s úsměvem od ucha k uchu, který navíc šibalsky přivírá oči. Vedle Pavla se jako voják představuje i litevský prezident Gitanas Nausėda, finský premiér Sauli Niinistö a nakonec i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten ostatně ve vojenském vystupuje od začátku války na Ukrajině běžně. Datum přistoupení Ukrajiny k NATO je ve videu zobrazeno tak, jak je to ve skutečnosti: „202?“.

Zda je video samotné ve skutečnosti „reklamou“ na NATO, anebo naopak parodií na politická jednání, válku či přímo Alianci, to už musí posoudit každý sám. Pravdou je, že má původ ve skupině zvané Fellas (česky „kámoši“) se psem shiba inu jako ikonou. I se psem shiba inu se také skupina Fellas propašovala do videa. Nechybí letopočet 2022, kdy skupina vznikla, aby bojovala s ruskou propagandou. 

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Video ze sítí: Summit NATO v režii AI. Macron, Sunak, Zelenskyj i další státníci jako akční hrdinové. Trailer k trháku, anebo parodie?

Summitu Severoatlantické aliance NATO, který právě probíhá v Litvě se účastní představitelé více než tří desítek států. Jednání se zaměřují zejména na vazby NATO s Ukrajinou, kterou reprezentuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten ve středu také vystupuje na tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. I jako upoutávka k této tiskové konferenci může sloužit video, které aktuálně víří sociální sítě. Vytvořila ho AI a na summit NATO láká v podobě traileru k akčnímu trháku. Anebo je to parodie?

Internet: /1/ NATO.int, /2/ TVPworld.com, /3/ E15.cz

AKTUÁLNÍ DĚNÍ

Není pochyb o tom, že Česko, celý náš svět je plný stresu, chaosu a rizika. Nebezpečí číhá na každém kroku. Pravda a láska vítězí, ale ne vždy a všude. Ne každý den nám svítí slunce a přeje počasí. Žijeme pod tíhou zpráv o tom, co se děje, s vědomím možných katastrofických scénářů. Existuje mnoho důvodů k obavám. Strach snadno ovládne naši psychiku a ochromí naši schopnost akce, a přece to tak být nemusí. I tam, kde vládnou nebývale silné otřesy můžeme dosáhnout psychické vyrovnanosti.

„Naše mysl je ve své přirozenosti nekonečně klidná, jasná a zářivá,“ vypráví Dalajlamova kočka v knize Davida Michieho. Vždy se můžeme alespoň na chvíli přenést za všechny zmatky a bouře naší mysli, bez ohledu na nepřízeň počasí. Přes všechny rozpory, fenomény a potíže současného světa můžeme dospět k míru, alespoň ve svém vlastním světě. Harmonii a zenový klid najdeme v hlubinách vesmíru, ve svém vlastním nitru. Vždy to můžeme dělat tak, jak to dělá kočka.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *