Přeskočit na obsah

Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye

Morče uruguyské (Cavia magna)

Foto: Morče uruguyské (Cavia magna), zdroj: Daniela Oberreiterová, Zoo Jihlava

V každé zoologické zahradě v novém roce netrpělivě očekávají první mláďata, která představují první radost a první záblesky naděje pro úspěšné odchovy v novém roce. V Zoo Jihlava prvenství patří hned trojici hlodavců. 4. ledna 2024 se tady narodila tři morčata uruguayská. Mezi první mláďata se přitom zařadila i loni.

Morče a velemyš

Loni se o prvenství mezi novými přírůstky v Zoo Jihlava dělilo morče urugaayské, velemyš obláčková a velemyš největší. Letos první mláďata reprezentuje pouze morče uruguyské (Cavia magna).

Jak napovídá název, domovem tohoto zvířete je jihovýchod Jižní Ameriky, kde obývá travnaté oblasti, aby se zde živilo semeny a plody.

Samice morčete po asi 64 denní březosti rodí 1 až 2 mláďata, informují na webu Zoo Jihlava. Nutno podotknout, že tím se morče uruguayské (Cavia magna) zásadně liší od ostatních hlodavců. Běžně totiž hlodavci rodí velké množství málo vyvinutých mláďat. Vrchy morčat jsou málopočetná, mláďata jsou navíc ihned po narození velmi samostatná.

Morče svou životní strategií vybočuje ze zajetých kolejí. Neodpovídá malým zvířatům, která zpravidla žijí krátce, což kompenzují čilým množením. Velká zvířata mají méně potomků, zato jsou dlouhověká. Morče je výjimkou.

Video YouTube: Morče uruguayské (Cavia magna)

Jako typický malý savec dosahuje brzy pohlavní dospělosti a řádově ho po narození čekají měsíce života. Žije ve vysokých populačních hustotách, ovšem na rozdíl od myší nebo křečků s velkým množstvím málo vyvinutých mláďat řeší zachování druhu investicí do kvality nikoliv kvantity potomstva, jak popisuje Journal of Animal Ecology./2/

Výjimečné morče z bažin

Morče uruguyské (Cavia magna) má ještě další zvláštnost v podobě plovacích blán mezi prsty.  „Ty využije ve své domovině – žije v pobřežních travnatých oblastech, které jsou pravidelně zaplavovány vodou. A protože má v oblibě tyto bažiny, říká se mu také morče bažinné. Žije spíše samotářsky a v travnatém porostu si vychodí tunely a cestičky, ve kterých se pak ukrývá,” popisuje Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení v jihlavské zoologické zahradě./3/

Morčata v zoo Jihlava v zimním období obývají zázemí, návštěvníkům se tak mláďata ukážou až s příchodem teplých dnů. Těšit se na ně mohou ve voliéře loriů na Australské farmě. Zatím se mohou těšit alespoň roztomilými obrázky.

Zoo Jihlava

Zoo Jihlava je ve srovnání s ostatními českými zoo rozlohou menší, přesto tady návštěvníci navštíví pět kontinentů a uvidí přes 200 druhů exotických zvířat. K těm nejzajímavějším expozicím patří Tropický pavilon, zvaný Zoo pěti kontinentů. Za návštěvu v Zoo Jihlava stojí i další expozice, mj. zajímavá expozice vlků, také expozice medvědů malajských Malay medan, expozice Himalay, Shetlandské ostrovy, africká vesnice v poušti Matongo, africká savana, ve které se tyčí žirafy, dále jihoamerická Hacienda Escondido, asijský parčík Hokkaido, asijský pavilon pro gibony a babirusy, australská farma s nočními zvířaty jako klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní anebo vakoveverka létavá, s výběhem pro ovce a jezírkem s černými labutěmi.

Nechybí tady ani pavilony šelem. Tzv. Dům koček v Zoo Jihlava obývají skutečně jenom kočkovité šelmy, ty velké jako tygr sumaterský, ale i ty malé, jako například serval, margay či kočka arabská.

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye

,

V každé zoologické zahradě v novém roce netrpělivě očekávají první mláďata, která představují první radost a první záblesky naděje pro úspěšné odchovy v novém roce. V Zoo Jihlava prvenství patří hned trojici hlodavců. 4. ledna 2024 se tady narodila tři morčata uruguayská. Mezi první mláďata se přitom zařadila i loni.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury:

  • Fauna – Fascinující svět zvířat. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-2915-7
  • Hoare, B.: Fascinující svět zvířat. Praha: Pangea, 2021. ISBN: 978-80-277-0189-6

Internetové zdroje: /1/ ZooJihlava.cz, /2/ Vesmír.cz, /3/ Drbna.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *