Přeskočit na obsah

Chov kočky: Otázky a odpovědi pro začátečníky

Kočky jsou skvělá, milá stvoření, která se oblíbil nejeden člověk. Chov kočky je oblíbená disciplína mnoha lidí. Také jste propadli lásce k hebkým pacičkám, dlouhým vouskům a měkké srsti? A zároveň nemáte tušení, co obnáší být kočkařem? Jste na správné adrese. Pokusíme se vám přiblížit život s kočkou, objasníme základní pojmy jako kastrace, které byste měli znát ještě před pořízením kočky.

Co byste měli vědět o kočkách?

  • Kočky obvykle žijí 12 a více let. V domácnostech narazíte i na kočky starší 20 let.
  • Před pořízením si ověřte, že máte bezpečný byt. Jedovaté rostliny je třeba odstranit, nainstalovat sítě do oken a podobně. Jde to i postupně.
  • Pro kočku je ideální kočičí parťák, bude se cítit lépe, ale podmínkou to není.
  • Na jednu kočičku připadá jedna kočičí toaleta, ujistěte se, že máte dost prostoru.
  • Nekastrovaní kocouři i kočičky často značkují, soužití s kočkou podstatně zjednodušuje kastrace. Pokud tedy nechcete chov kočky realizovat profesionálně a zřídit si rovnou vlastní chovatelskou stanici.

Kastrace. Kdy? Jak? A proč?

Otázku kastrace bude dřív nebo později řešit většina chovatelů koček, zvláště těch vnitřních. Ale svůj smysl má i pro venkovní kočky. Venkovní kočky mohou být sexuálně aktivní již od měsíce věku, je to extrém, ale ne tak ojedinělý. Kastrace zabrání nechtěnému početí koťátek, ukončí toulání a zatoulání kočky. Vyřeší problém s opakovaným mrouskáním, které kočku vysiluje. Je obecně známo, že kastrovaná zvířata se dožívají vyššího věku a neznačkují. To jsou klady kastrací, ale co negativa? Ačkoli je kastrace rutinní zákrok, který dělají veterináři běžně, vždy se může něco pokazit. Pokud zákrok vyjde, jak má, nastává rekonvalescence, kde mohou nastat problémy s hojením nebo vykousání stehů.

Kdy kastrovat? V této otázce se často rozcházejí i sami veterináři, jeden hlásá ranou kastraci, jiný doporučuje kastrovat až příliš pozdě. Takzvaná raná kastrace se provádí ve věku 14 týdnů, kdy má kočka více než 1 kilogram. Tento způsob upřednostňují především profesionální chovatelé, kdy kotě odchází do nového již kastrované. Zákrok zvládají lépe než starší kočky a obvykle si pár hodin po kastraci vesele hrají. Nejběžnější věk pro kastraci koček i kocourů je zhruba 6 měsíců.
Věděli jste, že… Kastrovat lze i kočku, která aktuálně mrouská? Zákrok jí více než jindy neohrožuje, protože neprobíhá krvácení, jako je tomu u fen.

Jak má vypadat bezpečný byt?

Některé rostliny jsou pro kočky nebezpečné, dokonce přímo jedovaté. Jedná se například o begonií, chryzantémy, orchideje nebo jmelí. Kočky jsou skvělí skokani, rostlinu proto doporučujeme úplně odstranit z dosahu. Většinou nestačí odložení na vyšší místo. Na druhé straně existují i rostliny pro kočky, známé jako tráva pro kočky.

Okna v nebezpečné výšce zabezpečte sítěmi, to platí i pro balkony. Často se setkáváme s tvrzením, že kočka není hloupá a nespadne. To je mylná informace, stačí aby kolem proletěl motýl a neštěstí je na světě.

Má se o kočku kdo postarat, když budete pryč?

Možná vás to do teď ani nenapadlo, ale co bude s vaším miláčkem, pokud vyrazíte na dovolenou. Je vhodné, se před pořízením domluvit s někým z rodiny, kdo by vám v době nepřítomnosti zašel kočičku nakrmit, vyčistit ji toaletu a pohrát si s ní.

Co kočky a hygiena?

Kočky jsou od přírody velmi čistotná zvířata. O kožíšek se starají ukázkově, ale co ten zbytek? Kočičí toaleta by měla být vždy čistá, o to by se měl postarat chovatel. Také o to, aby byla kočičí toaleta umístěna na příjemném místě, kde bude mít kočka soukromí. Pozor, existují různé typy toalet, různá steliva, a každé kočce vyhovuje něco jiného. Právě v tom může být příčina toho, že kočka toaletu nevyužívá, resp. Jako kočičí wc využívá něco, co se chovateli vůbec nelíbí. Při příchodu kočky do domácnosti je třeba zkoušet, co kočce vyhovuje. Poradit může i chovatel v případě kotěte z chovatelské stanice.

Čím krmit kočku?

Kočka je šelma, má kočka ráda pestrou, čerstvou stravu. To není vždy možné. Především kvůli praktičnosti kočkám podáváme granule. Je ideální, aby ke granulím měla kočka přístup celý den, stejně jako k čerstvé vodě. Na zpestření podáváme vlhké krmivo (kapsičky, konzervy, paštiky aj.), případně čerstvé, syrové (ale přemražené) maso.

TIP pro Vás… Pokud chcete kočičku potěšit a doplnit jí zásobu taurinu v těle, zkuste podávat drůbeží srdíčka nebo játra.

A co alergie?

Pořízení kočky jako domácího mazlíčka je závazek na mnoho let. Před pořízením si ověřte, že nikdo z domácnosti nemá alergii a všichni s pořízením souhlasí. Právě alergie je jedním z nejčastějších důvodů, proč kočky končí v útulku, nebo hůře na ulici.

S chovem kočky jsou spjaty výdaje za krmivo, stelivo, hračky i veterinární ošetření. Náročné mohou být i úpravy bytu, který je třeba dostatečně zabezpečit a upravit k obrazu kočičímu. Pořízením kočičího nábytku, zejména škrabadla, zajistíte kočkám zábavu a současně se vyhnete tomu, že drápky bude brousit o nábytek. To určitě nechcete.

Chov kočky, kočka domácí

Foto: Chov kočky, kočka domácí spí, zdroj: Pixabay.com

Chov kočky: Otázky a odpovědi pro začátečníky

O článku, zdroje a další informace

Chov kočky: Otázky a odpovědi pro začátečníky

Kočky jsou skvělá, milá stvoření, která se oblíbil nejeden člověk. Chov kočky je oblíbená disciplína mnoha lidí. Také jste propadli lásce k hebkým pacičkám, dlouhým vouskům a měkké srsti? A zároveň nemáte tušení, co obnáší být kočkařem? Jste na správné adrese. Pokusíme se vám přiblížit život s kočkou, objasníme základní pojmy jako kastrace, které byste měli znát ještě před pořízením kočky.

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015. ISBN: 978-80-2550962-3
  3. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Birma posvátná kočka

Posvátná kočka

Posvátná kočka, kočičí bohyně a mazlivá kráska. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná. To vše charakterizuje některá kočičí plemena. Jaká?

Hybridní kočka

Hybridní kočka, spojení kočky domácí a kočky divoké. Povaha mazlíčka, ale geny divoké šelmy. To je bengálka, Savannah a další kočičí plemena označovaná jako hybridní. Tady jsou!

Bengálská kočka hybrid

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *