Přeskočit na obsah

Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad

Kočkodan Hamlynův (Cercopithecus hamlyni)

Kočkodan Hamlynův (Cercopithecus hamlyni), zdroj: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Jedním z nejnovějších přírůstků Zoo Ostrava je kočkodan Hamlynův, druh vzácnější než jiné. V přírodě se vyskytuje jen na velmi malém území Afriky. Chovu se na celém světě věnuje jen desítka zoologických zahrad, rozmnožuje se jen ve třech z nich. Právě mláďata by rádi viděli i ostravští chovatelé, kteří se chovu kočkodana Hamlynova nově věnují.

Sotva 25 jedinců

V osmi evropských a dvou amerických v současnosti žije sotva 25 jedinců vzácného primáta, který se jako potravní specialista živí převážně bambusem.

Protože je bambus energeticky chudý, pohybují se tito kočkodani relativně pomalu, jak uvádí Zoo Ostrava s tím, že díky tmavému zbarvení srsti jsou pro predátory téměř neviditelní. To nich nemění na tom, že jsou v přírodě ohroženi ztrátou přirozeného prostředí a pytláctvím. V mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN Red List) je Cercopithecus hamlyni veden v kategorii zranitelný (Vulnerable)./1/

Výskyt kočkodana Hamlynova je zdokumentován pouze na několika málo místech světa. Vedle hustých bambusových porostů Konga jde také o malou oblast národního parku Nyungwe ve Rwandě.

Video YouTube: Kočkodan Hamlynův (Cercopithecus hamlyni)

Kočkodan Hamlynův v Zoo Ostrava

Kočkodan Hamlynův (Cercopithecus hamlyni) nyní v ostravské zoologické zahradě obývá starý pavilon primátů, který je pro návštěvníky uzavřen. Opice však lze spatřit ve venkovním výběhu. I návštěvníci tak mohou pozorovat výraznou světlou masku ve tvaru písmene T, která je pro kočkodana Hamlynova charakteristická, stejně jako olivově šedý hřbet a tmavší zbytek těla.

Samec je nápadně větší než samice. Do Zoo Ostrava se samec dostal ze Zoo Lipsko, zatímco samice dorazila z francouzské Zoo La Palmyre. Zpočátku byli odděleni, ale nyní již bydlí spolu a chovatelé doufají, že by pár v budoucnu mohl posílit populaci v lidské péči úspěšně odchovanými mláďaty.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

Zoologická zahrada v Ostravě je se stovkou hektarů plochy po Zooparku Chomutov druhou nejrozlehlejší zoo v Česku. V září 2018 změnila ostravská zoo svůj oficiální  název na Zoologická zahrada a botanický park Ostrava. Botanický směr ostravské zoo předurčilo i umístění v unikátní přírodní lokalitě Velkého ostravského lesa. 

Na návštěvníky tady čekají zajímavé expozice jako např. průchozí Voliéra Papua s pestrými zástupci papuánské ptačí fauny, Noční Tanganika s převráceným světelným režimem, kde jsou k vidění africké druhy zvířat s noční aktivitou, voliéry pro orly, výběh pro želvy ostruhaté, expozice Tsavo pro mangusty trpasličí a dikobrazy jihoafrické či voliéry pro sovy.

V poslední době tady vyrostly i expozice pro ohrožené druhy primátů – gibony bělolící a makaky lví. Po Pavilonu evoluce jde o největší největší stavbu v celé historii zoo.

Obsah článku
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad

,

Jedním z nejnovějších přírůstků Zoo Ostrava je kočkodan Hamlynův, druh vzácnější než jiné. V přírodě se vyskytuje jen na velmi malém území Afriky. Chovu se věnuje jen desítka zoologických zahrad, rozmnožuje se jen ve třech z nich. Právě mláďata by rádi viděli i ostravští chovatelé, kteří se chovu kočkodana Hamlynova nově věnují.

Internet: /1/ Zoo-Ostrava.cz, /2/ Facebook Zoo Ostrava, /3/ AfrikaOnline.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *