Přeskočit na obsah

Vyjde druhý pokus? Vypraví se člověk na Jupiter? Sledujte živě start evropské mise JUICE k obří planetě

Raketa Ariane 5 se sondou JUICE Evropské kosmické agentury ESA se dnes znovu pokusí o start směrem k planetě Jupiter a jejím měsícům Callisto, Europa a Ganymeda. Start vesmírné rakety z evropského kosmodromu Kourou v tropické Francouzské Guyaně v pátek 15. dubna 2023 v 14:14 SELČ vysílá ESA živě.

Planeta Jupiter

Ilustrační foto: Planeta Jupiter, zdroj: Pixabay.com

Češi jsou u toho

Živé vysílání startu rakety se sondou JUICE bude online komentovat i Hvězdárna a planetárium Brno jako událost na Facebooku. Zapojení Čechů na misi je však mnohem hlubší.

Na projektu v přepočtu v hodnotě 37,6 miliardy korun se podílí celkem 23 zemí, na vývoji a testování sondy a zařízení spolupracovalo přes 2000 lidí včetně českých vědců a podniků.

Významnou úlohu v projektu JUICE přitom sehrály zejména týmy z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a z Astronomického ústavu AV ČR, kteří pracovaly na vývoji jednoho z klíčových přístrojů, zařízení pro výzkum rádiových a plazmových vln v prostředí Jupiteru (Radio and Plasma Wave Investigation – RPWI).

Cesta dlouhá 8 let

Pokud raketa Ariane 5 s šestitunovým nákladem dnes skutečně k největší planetě Sluneční soustavy odstartuje, stále budeme čekat osm let, než se sonda JUICE na Jupiter dostane.

Další čtyři roky by pak ve vzdálenosti stovek miliónů kilometrů od Země měla pracovat. Mj. by měla zjistit, zda pod povrchem tří ledových měsíců Jupitera skutečně skrývají tekuté oceány vhodné pro život. Jednoduše, na Jupiter vyrážíme hledat mimozemšťany…

Není všem dnům konec

Pokud i páteční start přeruší počasí, příp. cokoliv jiného, budou pokusy o start pokračovat každý den po následující dva týdny. Pokud raketa nevyletí do vesmíru, další příležitost pak bude mít až v srpnu. Mimozemšťané budou muset počkat. Co je však pár měsíců oproti rokům, které bude trvat let?

Co je pár dnů, měsíců či let proti nekonečnosti vesmíru a jeho historii, která se dle měření družice Planck píše 13,82 miliard roků (tj. asi o 80 miliónů roků více, než činily předchozí odhady)?/6/ Nutno podotknout, že již loni, 26. září 2022 se k nám Jupiter přiblížil na nejnižší možnou vzdálenost, přibližně 590 miliónů kilometrů. Obří planeta s hmotností asi jedné tisíciny Slunce se nám přitom může oddálit až na 965 miliónů kilometrů./7/ To znamená, že ji tak trochu honíme.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vyjde druhý pokus? Vypraví se člověk na Jupiter? Sledujte živě start evropské mise JUICE k planetě Jupiter

Raketa Ariane 5 se sondou JUICE Evropské kosmické agentury ESA se dnes znovu pokusí o start směrem k planetě Jupiter a jejím měsícům Callisto, Europa a Ganymeda. Start vesmírné rakety z evropského kosmodromu Kourou v tropické Francouzské Guyaně v pátek 15. dubna 2023 v 14:14 SELČ vysílá ESA živě.

Internet: /1/ ESA.int, /2/ phys.org, /3/ Českénoviny.cz, /4/ iRozhlas.cz, /5/ Novinky.cz, /6/ Astro.cz, /7/ AstroVM.cz, /8/ Facebook Hvězdárna a planetárium BrnoŠtítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *