Přeskočit na obsah

Jak získat důvěru kočičího ignoranta? Hlavně to nelamte přes koleno

S kočkami to rozhodně není jednoduché, nezávislost je totiž jejich charakteristickým znamením. Získat důvěru kočky nikdy nejde na sílu. Metodu cukru a biče vůbec nezkoušejte, pokud tedy nechcete, aby se kočka stala ještě více odtažitou. Co tedy dělat, když vás kočka ignoruje?

Bílá kočka oči
Foto: Kočka se dívá, zdroj: Pixabay.com

Nepřekračujte kočičí hranice

Kočka může plachá i přátelská, umírněná i optimistická, agresivní i hravá, může mít jakoukoliv povahu. Ať je její osobnost jakákoliv, každá kočka vždy potřebuje určitý prostor.

Respektujte prostor kočky a dejte ji čas, aby si zvykla na nové prostředí. Marci Kosi, certifikovaná specialistka na kočičí chování a výcvik nabádá k respektování základního pravidla soužití s kočkou, které zní: Nepřekračujte kočičí hranice./1/

Dejte kočce možnost mít v bytě zóny klidu jenom pro sebe. Nesnažte se zasahovat do osobnosti kočky narušováním její nezávislosti, obrňte se trpělivostí. Nechte kočku, až sama přijde za vámi. Dejte jí čas.

Přátelství se nedá vynutit

Přátelství se nedá vynutit. Pro přátelství kočky to platí obzvlášť. I když to tak nevypadá, kočka si stále uvědomuje přítomnost člověka. Může sledovat ptáčky za oknem, a přece dává pozor i na to, co dělá člověk. Kočka permanentně sleduje chování člověka, jeho pohyb, zvuky, které vydává, registruje jeho zvyky a rituály. Ač to tak nevypadá, ať člověk dělá, co dělá, kočka o tom ví. Dělá to také proto, aby se jednou sama rozhodla, že s tímto člověkem chce něco mít. Kočka si sama vybírá přátele, sama se rozhoduje.

Kočičí záležitosti

Ať jde o hraní, mazlení, hlazení, kočka by vždy měla mít možnost volby, vždy ocení, když má věci pod kontrolou. To mají kočka a člověk společné. Na druhé straně buďte připraveni věnovat kočce svůj čas, jakmile o něho bude stát. Kočka není manul, dříve či později každá kočka pozornost člověka uvítá, dle povahy ve větší či menší míře.

Jak upozorňuje americká expertka na kočičí chování Pam Johnson-Bennett ve své publikaci CatWise: America’s Favorite Cat Expert Answers Your Cat Behavior Questions, chcete-li budovat s kočkou vztah, musíte do něho něco investovat.

Musíte s kočkou trávit čas, hrát si s ní, věnovat jí pozornost. Nuda je v případě kočky zpravidla první příčinou většiny možných problémů v soužití. Stimulace jejích bystrých smyslů, možnost skákání, šplhání či škrábání, kočičí hračky, potěšení, zábava, hry a pohyb je pro kočku dle Pam důležitější než to, že má plnou misku granulí./5/

Video YouTube: Kočičí řeč (v angličtině)

Kočičí řeč

Chcete-li si získat důvěru a lásku kočky, naučte se kočičí řeč. Pokud porozumíte kočičím projevům, snáze najdete cestu ke kočičímu srdci. Říká se jim sice němé tváře, i kočky však vydávají zvuky jako mňoukání, vrnění, vrčení, syčení, cvrlikání aj. Signály o svém vnitřním rozpoložení dávají kočky také prostřednictvím řeči těla. A přestože kočky nejsou zdaleka tak čitelné jako psi, mnohé prozradí i kočičí oči.

„Rozšířené zorničky poukazují na nával adrenalinu a naznačují, že je kočka vzrušená, nervózní nebo se cítí v ohrožení. Pokud kočka dlouze zírá na konkrétní předmět nebo člověka, není to projev dominance nebo agrese jako u psa, naopak, je to výraz jejího zájmu. Ještě větší zájem spojený s důvěrou a náklonností kočka projevuje pomalým mrkáním,“ vysvětluje veterinářka Jessica Vogelsang./4/

Mrkáním můžete kočce náklonnost také jednoduše opětovat. Přivřené oči, kdy se v očním okolí vytvářejí vějířovité vrásky, jsou součástí Duchennova úsměvu. Ten mj. představuje i základní kočičí pozdrav (více v tomto článku).

Bílá kočka, žluté oči

Ilustrační foto: Kočka se dívá, zdroj: Pixabay.com

O článku: Jak získat důvěru kočičího ignoranta? Hlavně to nelamte přes koleno

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Jak získat důvěru kočičího ignoranta? Hlavně to nelamte přes koleno

,

S kočkami to rozhodně není jednoduché, nezávislost je totiž jejich charakteristickým znamením. Získat důvěru kočky nikdy nejde na sílu. Metodu cukru a biče vůbec nezkoušejte, pokud tedy nechcete, aby se kočka stala ještě více odtažitou. Co dělat, když vás kočka ignoruje?

Internet: /1/ FelineBehaviorSolutions.com, /2/ ComfortZone.com, /3/ BasePaws.com, /4/ PetMD.com

Literatura

  • /5/ Johnson-Bennett, P.: CatWise: America’s Favorite Cat Expert Answers Your Cat Behavior Questions. New York: Penguin Books, 2016. ISBN: 978-0143129561
  • /6/ Moore, A.: The Cat Behavior Answer Book: Practical Insights & Proven Solutions for Your Feline Questions. Storey Publishing, 2007. ISBN: 978-1580176743
  • /7/ Fox, M. W.: Cat Body, Cat Mind: Exploring Your Cat’s Consciousness and Total Well-Being. Lyons Press, 2007. ISBN: 1599210622
Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *